Απλοποίηση της ελληνικής γραφής εισηγείται ο Κύπριος ευρωβουλευτής Μάριος Ματσάκης

nickel

Administrator
Staff member
Το ξεσήκωσα από εδώ:

Απλοποίηση της ελληνικής γραφής εισηγείται ο Κύπριος ευρωβουλευτής Μάριος Ματσάκης, με επιστολή του προς τον υπουργό Παιδείας της Κύπρου Ανδρέα Δημητρίου, την οποία κοινοποίησε μεταξύ άλλων στους Έλληνες ευρωβουλευτές.

Ο κ. Ματσάκης προτείνει στον Κύπριο υπουργό τη σύσταση μιας ολιγομελούς επιτροπής γλωσσολόγων, οι οποίοι θα μπορούσαν, εμπεριστατωμένα να ενδιατρίψουν επί του θέματος και να δώσουν μια επιστημονικά έγκυρη πρόταση για τον εκμοντερνισμό/ απλοποίηση της Ελληνικής γραφής.

Στην επιστολή του ο Κύπριος ευρωβουλευτής παραθέτει ως «τροφή για σκέψη» τα εξής:

1. Να καταργηθούν τα γράμματα «η» και «υ» και να αντικατασταθούν από το γράμμα «ι».

2. Να καταργηθεί το γράμμα «ω» και να αντικατασταθεί από το γράμμα «ο».

3. Να καταργηθούν οι εξής συνδυασμοί γραμμάτων και να αντικατασταθούν ως εξής:
«αι» > «ε», «ει» > «ι», «οι > «ι», «υι» > «ι», «αυ» > «αβ», «ευ» > «εβ»

4. Να καταργηθεί η χρήση του «γγ» και να αντικατασταθεί από το «γκ».

5. Να καταργηθεί το τελικό γράμμα «ς» και να αντικατασταθεί από το γράμμα «σ».

Ως αποτέλεσμα των ανωτέρω αλλαγών, αναφέρει ο ευρωβουλευτής, το Ελληνικό αλφάβητο θα έχει μόνο 21 γράμματα (α, β, γ, δ, ε, ζ, θ, ι, κ, λ, μ, ν , ξ , ο , π, ρ, σ, τ, φ, χ, ψ) και ένα μόνο δίψηφο (το «ου»).

Ο κ. Ματσάκης υποστηρίζει ότι η απλοποίηση της Ελληνικής γραφής «καθίσταται αναγκαία μέσα στα πλαίσια μιας τάσης ενωτικής πορείας των γλωσσών στην Ευρωπαϊκή Ένωση. Επιπλέον, μια τέτοια αλλαγή θα καταστήσει την Ελληνική γραφή πιο απλή και πολύ πιο εύχρηστη. Ιδιαίτερα όσον αφορά την χρήση ηλεκτρονικού υπολογιστή και σε σχέση με μεγάλο αριθμό ατόμων που έχουν διάφορες μορφές δυσλεξίας».



Σχολιάστε δημιουργικά... :D
 
Εγώ πάλι λέω να καταργηθεί ο κος Ματσάκης να τελειώνουμε μια ώρα αρχύτερα!
 

Zazula

Administrator
Staff member
Φρονώ ότι η συσχέτιση με το "μεγάλο αριθμό ατόμων που έχουν διάφορες μορφές δυσλεξίας" είναι άστοχη.
 
Εγό πάντοσ σιμφονό με τις απόψις του Κίπριου εβροβουλεφτί. Χριάζοντε τομέσ αν θέλουμε να προχορίσι μπροστά η γλόσσα μασ.

(Ελπίζο να μιν έκανα κάπιο λάθοσ στιν ορθογραφία. Με λίγι εξάσκισι, θα μπορό να γράφο πολί γρίγορα με το νέο σίστιμα. Να δο πός θα διαβάζο όμος...)
 

nickel

Administrator
Staff member
Και έτσι θα μπορείς να γράφεις χωρίς κανένα πρόβλημα:

Έχετε μίνιμα από τι Μιτιλίνι στο διαδίκτιο.

(Κε πιρινικί ενέργια...)


Προσθήκη (από άλλο ανέκδοτο): Το email ιμέιλ, και έτσι και αλλιώς.
 
Άσε που χάρη στην απλογράφηση θα λειτουργεί πλέον και στον γραπτό λόγο το παρακάτω καλαμπουράκι:

Τι διαφορά έχει το πεπόνι από το παγώνι; Το πεπόνι παγώνει αλλά το παγώνι δεν πεπόνι. (Ή μήπως πεπώνει;)

Νομίζω ότι γι' αυτό και μόνο αξίζει να εφαρμοστεί η τολμηρή αυτή πρόταση.
 

nickel

Administrator
Staff member
Πλάκα κάνουμε τώρα, αλλά αφενός μια μορφή του Greeklish αυτήν ακριβώς την απλοποίηση κάνει. Οι δε προτάσεις για την απλοποίηση έχουν μακράν ιστορία, και οι συγκεκριμένες μοιάζουν με τις προτάσεις που έκανε ο Μένος Φιλήντας το 1923. Αντιγράφω από τον Κορδάτο (Ιστορία του γλωσσικού μας ζητήματος, σ. 208):

Να λοιπόν τι προτείνει ο Φιλήντας:

α) Κατάργηση τῶν η, υ, ει, οι, υι· ἀντὶς γι’ αὐτὰ τὸ ι εἶναι ἀρκετό. β) Κάτω τὸ ω, δὲ χρειάζεται· ἕνα ο φτάνει. Μακρὰ καὶ βραχέα δὲν ὑπάρχουν σήμερα. γ) Τὸ ὑποταχτικὸ υ τῶν ἀρχαίων διφθόγγων θὰ τὸ γράφουμε ὅπως προφέρνεται φ ἢ β = αφτός, άβριο, εφτὶς κλπ. δ) τὸ αι δὲ χρειάζεται, τὸ ε φτάνει. ε) Τὸ ξ καὶ τὸ ψ σήμερα εἶναι ἄχρηστα, νὰ τὰ ἀντικαταστήσουμε μὲ τὸ κς καὶ πς. στ) Νὰ λείψουν τὰ δίψηφα ου, τς, τζ (γιὰ τὸ ου ἔχουμε τὸ φθόγγο u). ζ) Νὰ καταργηθεῖ τὸ διπλὸ γράψιμο τοῦ σ (σ καὶ ς), ἕνα εἶναι ἀρκετό. Καὶ η) Νὰ καταργηθοῦν τὰ πνεύματα καὶ οἱ τόνοι (δασεία, ψιλή, περισπωμένη, ὀξεία, βαρεία).

(Το μεταφέρω … πολυτονισμένο, όπως το βρήκα.)
 

Zazula

Administrator
Staff member
Ι καλόγρια ζι μόνι κε ο φούρναρις ζιμόνι. [Μπρε συ, Στάθη, δεν είχε παρακαλέσει ο Nickel να κρατήσουμε κάποιο επίπεδο;] Πάντως θα λήξει άπαξ διά παντός το ζήτημα με τα αβγό και αφτί.
 
Εγώ λέω, μετά την εφαρμογή των προτάσεων Ματσάκη και Φιλήντα, να καταργήσουμε και τα ονόματα. Από σήμερα θα με φωνάζετε 573982 (τονίζεται στο 8). Συν τοις άλλοις, γλυτώνουμε και το μπέρδεμα με τις κλητικές (Παύλο ή Παύλε;)

Σοβαρά τώρα, μετά το Newspeak, μας προέκυψε και το Newwrite. Έλεος.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Συν τοις άλλοις, γλυτώνουμε και το μπέρδεμα με τις κλητικές (Παύλο ή Παύλε;)
Τα δισύλλαβα σε -ος έχουν κλητική σε -ο (ο Νίκος -> ω, Νίκο!), τα υπόλοιπα σε -ε (ο Γρηγόριος -> ω, Γρηγόριε!).
 

nickel

Administrator
Staff member
Σίγουρα θα γλιτώσουμε, 573982, το μπέρδεμα με το «γλιτώνω» (που έχετε κάνει κόμμα εδώ μέσα με τον Zazula — τουλάχιστον).

Για την κλητική των ονομάτων, ήρθε η ώρα να ανοίξουμε νήμα.

Προς το παρόν, το ανέκδοτο που μου θύμισες, 573982:

Είναι μια παρέα στην παμπ και κάθε τόσο λέει ένας από την παρέα έναν αριθμό, 523, 785, και ξεκαρδίζονται όλοι μαζί.
Ένας άλλος θαμώνας τούς πλησιάζει και τους ρωτάει αν τους καθαρίζουν αβγά, πού είναι το αστείο τέλος πάντων.
— Α, του λέει ένας, είμαστε παρέα από παλιά, ξέρουμε πολλά ανέκδοτα που τα λέμε και τα ξαναλέμε για να γελάμε, και, για να μη χάνουμε χρόνο, τους έχουμε δώσει νούμερα.
— Α, κατάλαβα, λέει ο παρείσακτος. 812.
Νεκρική σιγή. Κανένας δεν γελάει.
— Τι είναι, ρε παιδιά; Δεν υπάρχει ανέκδοτο για το 812 ή είναι σαχλό;
— Υπάρχει, και ωραίο μάλιστα. Αλλά σημασία έχει και ο τρόπος που το λες...
 

Elsa

¥
Εμένα πάλι, η όλη ιστορία μου θύμισε ένα άλλο παλιό ανέκδοτο:
(διαβάστε το φωναχτά, ειδικά προς το τέλος)

Standard EU language
The European Union commissioners have announced that an agreement has been reached to adopt English as the preferred language for European communications, rather than German, which was the other possibility.

As part of the negotiations, the British government conceded that English spelling had some room for improvement and has accepted a five-year phased plan for what will be known as EuroEnglish (Euro for short). In the first year, "s" will be used instead of the soft "c". Sertainly, sivil servants will resieve this news with joy. Also, the hard "c" will be replased with "k". Not only will this klear up konfusion, but typewriters kan have one less letter.

There will be growing publik enthusiasm in the sekond year, when the troublesome "ph" will be replaced by "f". This will make words like "fotograf" 20 persent shorter. In the third year, publik akseptanse of the new spelling kan be expekted to reach the stage where more komplikated changes are possible. Governments will enkorage the removal of double letters, which have always ben a deterent to akurate speling. Also, al wil agre that the horible mes of silent "e"s in the languag is disgrasful, and they would go.

By the fourth year, peopl wil be reseptiv to steps such as replasing "th" by "z" and "w" by " v". During ze fifz year, ze unesesary "o" kan be dropd from vords kontaining "ou", and similar changes vud of kors be aplid to ozer kombinations of leters. Und efter ze fifz yer, ve vil al be speking German like zey vunted in ze forst place.
 
Αυτά που προτείνονται είναι ημίμετρα. Κρατάει τα ξ και το ψ, εκεί που θα μπορούσε κάλλιστα να τα καταργήσει και να τα κάνει κσ και πσ. Καταργεί το υ, αλλά μετά γίνεται νεκρανάσταση με τη χρήση του στο "ου". Θα μπορούσε να κρατήσει σκέτο υ για την προφορά "ου".

έτσι θα ίχαμε ένα πιο λογικό σίστιμα, πυ θα μπορύσαμε να ίνε πρότιπο για τις άλεσ γλόσεσ, ιδίοσ για τα αγγλικά πυ οσ γνοστό ιζ α κομπλίτ μεσ.
Θα πρότινα επίσισ τιν ισαγογί τον b, d, g κε y,προς αποφιyίν προβλιμάτον ορθογραφίασ κε προφοράσ, κε να μίνι το γ μόνο yα τιν προφορά όποσ στο γαργαλάο. έτσι το "γιαγιά" να yίνι yαyά, και το "μπαμπάς" bαbάσ, κε να yίνι αναστάτoσι σε όλι τιν ικοyένιyα. - (οι γιοι από τόρα κε bροσ θα ίνε ι yι, παραμοσχάρι, αλά το πδι θα μίνι πδι).
 
Εγώ λέω, μετά την εφαρμογή των προτάσεων Ματσάκη και Φιλήντα, να καταργήσουμε και τα ονόματα. Από σήμερα θα με φωνάζετε 573982 (τονίζεται στο 8).

Δε σε πειράζει να χρησιμοποιήσω το όνομά σου για τα PIN μου, ε; Θα τα θυμάμαι πιο εύκολα. Είπα να βαφτίσω έτσι και το σκύλο μου αλλά θα μπερδευτούμε με το σκύλο του γείτονα που του έχουν δώσει ακριβώς το ίδιο όνομα, μόνο που το τονίζουν στο 3.
:-D
 
Μα ο Στάθης ρωτούσε για τον Παύλο, καλέ μου sarant!

Ναι, κι εγώ υπονόησα ότι τα μικρά ονόματα έχουν τουλάχιστον έναν κανόνα, ενώ τα επώνυμα είναι τελείως ανυπότακτα.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Ναι, κι εγώ υπονόησα ότι τα μικρά ονόματα έχουν τουλάχιστον έναν κανόνα, ενώ τα επώνυμα είναι τελείως ανυπότακτα.
Καλά, μιλάμε είμαι εντελώς αλλού - εμένα το μυαλό μου πήγε στα επίθετα (σε αντιδιαστολή ως προς τα ουσιαστικά), κι όχι στα επώνυμα! :eek: Συγγνώμες πολλές!
 
Αυστηρά για Έλληνες

Δεν ξέρω αν έβαλα το θέμα στο σωστό νήμα ή αν έχει ξανασυζητηθεί. Πήρα σήμερα αυτό το απαράδεκτου ύφους μήνυμα με email (αντιγράφω ακριβώς):

Την απλοποίηση της ελληνικής γραφής ζητά ο κύπριος ευρωβουλευτής Μάριος Ματσάκης, με σχετική εισήγηση που υπέβαλε προς τον υπουργό Παιδείας της Κύπρου Ανδρέα Δημητρίου. Την πρόταση του κοινοποίησε και στους Έλληνες ευρωβουλευτές.

Ο κ. Ματσάκης προτείνει στον Κύπριο υπουργό τη σύσταση μιας ολιγομελούς επιτροπής γλωσσολόγων, οι οποίοι θα μπορούσαν, εμπεριστατωμένα να ενδιατρίψουν επί του θέματος και να δώσουν μια επιστημονικά έγκυρη πρόταση για τον εκμοντερνισμό/ απλοποίηση της Ελληνικής γραφής.

Στην επιστολή του ο Κύπριος ευρωβουλευτής παραθέτει ως 'τροφή για σκέψη' τα εξής:

1. Να καταργηθούν τα γράμματα 'η' και 'υ' και να αντικατασταθούν από το γράμμα 'ι'.

2. Να καταργηθεί το γράμμα 'ω' και να αντικατασταθεί από το γράμμα 'ο'.

3. Να καταργηθούν οι εξής συνδυασμοί γραμμάτων και να αντικατασταθούνως εξής: 'αι'---> 'ε', 'ει'--->'ι', 'οι--->ι', 'υι'--->ι','αυ'--->'αβ', 'ευ'--->'εβ'

4. Να καταργηθεί η χρήση του 'γγ' και να αντικατασταθεί από το 'γκ'.

5. Να καταργηθεί το τελικό γράμμα 'ς' και να αντικατασταθεί από το γράμμα 'σ'.

Ως αποτέλεσμα των ανωτέρω αλλαγών, αναφέρει ο ..ευρωβουλευτής, το Ελληνικό αλφάβητο θα έχει μόνο 21γράμματα (α, β, γ, δ, ε, ζ, θ, ι, κ,λ, μ, ν , ξ , ο , π, ρ, σ, τ, φ, χ, ψ) και ένα μόνο δίψηφο (το 'ου').

Ο κ. Ματσάκης υποστηρίζει ότι η απλοποίηση της Ελληνικής γραφής καθίσταται αναγκαία μέσα στα πλαίσια μιας τάσης ενωτικής πορείας των γλωσσών στην Ευρωπαϊκή Ένωση. Επιπλέον, μια τέτοια αλλαγή θα καταστήσει την Ελληνική γραφή πιο απλή και πολύ πιο εύχρηστη. Ιδιαίτερα όσον αφορά την χρήση ηλεκτρονικού υπολογιστή και σε σχέση με μεγάλο αριθμό ατόμων που έχουν διάφορες μορφές δυσλεξίας'.

Προωθήστε το mail αυτό για την ενημέρωση του κόσμου για τη νέα αυτή και δόλια ανθελληνική επίθεση, με το πρόσχημα δήθεν του εκσυγχρονισμού της (ήδη επικίνδυνα ρημαγμένης τα τελευταία χρόνια) γλώσσας μας!

Υ.Γ. ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΚΑΙ Ο ΧΕΝΡΙ ΚΙΣΣΙΓΚΕΡ: Ο Ελληνικός λαός είναι δυσκολοκυβέρνητος και γι' αυτό πρέπει να τον πλήξουμε βαθιά στις πολιτισμικές του ρίζες. Τότε ίσως συνετισθεί. Εννοώ δηλαδή, να πλήξουμε

1. τη γλώσσα,

2. τη θρησκεία,

3. τα πνευματικά και ιστορικά του αποθέματα,

ώστε να εξουδετερώσουμε κάθε δυνατότητα του να αναπτυχθεί, να διακριθεί, να επικρατήσει για να μη μας παρενοχλεί στα Βαλκάνια, να μη μας παρενοχλεί στην Ανατολική Μεσόγειο, στη Μέση Ανατολή, σε όλη αυτή σε όλη αυτή τη νευραλγική περιοχή μεγάλης στρατηγικής σημασίας για μας, για την πολιτική των ΗΠΑ

Θα ήθελα να προσθέσω και τα εξής : Ας τολμήσει κάποιος ξένος να προτείνει σε Γάλλο να εξαλείψει τους τρεις τόνους, ή να γράψει το beaucoup - bocou, ή το couteau - couto. Aς τολμήσει να προτείνει σε ένα Άγγλο να γράψει αντί thought - thot, αντί wrought - rot, ή σε ένα Γερμανό να γράψει αντί Gemutsbeschaffenheit - Gemutsbesafenheit , ή αντί Erbschleicher - Erbsleiher και θα δούμε τι θα γίνει !!

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΡΟΩΘΗΣΤΕ ΤΟ ΣΕ ΕΛΛΗΝΕΣ !!!



Το μήνυμα είναι βέβαια απαράδεκτο, όχι για την ένσταση που μπορεί να προβάλει κανείς στην πρόταση του κ. Ματσάκη (που απ' ό,τι βλέπω έγινε τον Απρίλιο, άρα το κείμενο υποθέτω κυκλοφορεί από τότε) αλλά για όλα τα υπόλοιπα. Επίσης δεν μπορώ να διασταυρώσω αν όντως ο ευρωβουλευτής πρότεινε όλες αυτές τις αλλαγές, γιατί το άρθρο στην Καθημερινή μιλάει μόνο για τα η, υ.

Για το θέμα της φωνητικής ορθογραφίας βρήκα αυτό το κείμενο στο ιστολόγιο 'Ανορθογραφίες'.
 
Κι εγώ το πήρα σήμερα. Προφανώς έχει ξεκινήσει κύκλος διάδοσης.
 
Top