Get me outta here!

Καλησπέρα,

Έχω κολλήσει λίγο στη Γαλλία (Νίκαια) ανάμεσα σε όντα που δεν μπορούν να ψελλίσουν ούτε yes και αναρωτιόμουν μήπως έχετε καμία ιδέα ή μήπως σας έχει τύχει να κάνετε τη διαδρομή. Το μόνο κοντινό αεροδρόμιο που φαίνεται να έχει πτήση για Αθήνα είναι το Μιλάνο, το οποίο όμως είναι πέντε ώρες από αυτό το φρικτό μέρος. Προς το παρόν βρίσκομαι σε ένα ξενοδοχείο της συμφοράς στο σταθμό της Νίκαιας, έχω έρθει σχεδόν στα χέρια με καμιά δεκαριά μ@##$κες σκ#@#$%γαλλους στο $#@@#% καζίνο του Μονακό σήμερα όλη μέρα και δε βλέπω την ώρα της απογείωσης. Έχετε καμιά ιδέα; Για να γλιτώσω το τραίνο μέχρι το Μιλάνο δηλαδή, όχι τίποτα άλλο. Αυτά από το γαλλικό μέτωπο... ευχαριστώ εκ των προτέρων και τα λέμε σύντομα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Άσε, Γιάννη, εγώ πήρα το 3:10 to Yuma και είμαι στον δικό μου κόσμο. Άλλωστε, αν σου δώσω εγώ οδηγίες, σε βλέπω Ισλανδία.
 
:)
Μάλιστα...
Μια λύση είναι να τινάξεις την μπάνκα στον αέρα και να νοικιάσεις ελικόπτερο. Μια άλλη είναι να φορτωθείς στον Ρενιέ μέχρι να βελτιωθεί η κατάσταση. Μια τρίτη λύση είναι η τηλεμεταφορά, αλλά υπάρχει κίνδυνος να πάει κάτι στραβά και να χαθούν οι αποσκευές σου.

ΥΓ Πόνταρε στο μαυροκόκκινο. Είναι πολύ χοτ αυτή την εποχή.
 

nickel

Administrator
Staff member
:)
Μια άλλη είναι να φορτωθείς στον Ρενιέ μέχρι να βελτιωθεί η κατάσταση.
Έλα που η κατάσταση του Ρενιέ δεν παίρνει καμιά βελτίωση...

Μια τρίτη λύση είναι η τηλεμεταφορά...
Άρχισες κι εσύ να βλέπεις Heroes; Χάλασε ο κόσμος!
 

nickel

Administrator
Staff member
Για το Heroes θα πρέπει να πας σε άλλο νήμα, όπου το εκθειάζει η Curry,

Τι να κάνει το παιδί, κάθεται και διαβάζει κι αυτός να περνάει η ώρα του. Η ευπρέπεια τον μάρανε.
 
(Το κανιβαλίσαμε το νήμα του παιδιού...)

Α, δεν πειράζει - αν μη τι άλλο αυτό το - ας το πούμε - ξενοδοχείο έχει Internet οπότε σας απολαμβάνω.

ΥΓ Πόνταρε στο μαυροκόκκινο. Είναι πολύ χοτ αυτή την εποχή.
Πάντως σήμερα είχε πολύ 12 κόκκινο και 33 μαύρο - πολύ όμως... Το καλύτερο όμως είναι το ζερό - νούμερο με προσωπικότητα (κάτι σαν τους Γάλλους δηλαδή).

[...]αν σου δώσω εγώ οδηγίες, σε βλέπω Ισλανδία.
Πολύ καλύτερα θα ήταν από εδώ...
 

curry

New member
Αγαπητέ Γιάννη, κάνε την καρδιά σου πέτρα και πέταξε για Παρίσι ή Ζυρίχη και από εκεί στα πάτρια εδάφη. Σου είπα ότι σε μισώ; :)
 
Τσεκλένη μου, εσύ δεν ήσουν που ήθελες να την κάνεις από την Ελλάδα; Τι έγινε, άρχισες σιγά-σιγά να αποκλείεις πιθανούς προορισμούς; :D

Ο ΚΑΚΟΣ ΚΑΙ ΣΤΡΙΜΜΕΝΟΣ

(Και ανέκαθεν λάτρης της τηλεμεταφοράς, χωρίς να περιμένει να τη δει στο Heroes -- κάτω οι μετακινήσεις! Κάτω οι γενικές πληθυντικού θηλυκών [ναι, Νίκελ, ξέρω, είμαι άσχημα κολλημένος])
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Περιττό να σου πω ότι η απροθυμία σου να μπεις για πέντε ώρες στο τρένο είναι ακατανόητη για μένα. Στη θέση σου, θα είχα μπει στο τρένο από την πρώτη στιγμή! Στο κάτω-κάτω, δεν μιλάμε για τρένα της Σομαλίας, γαλλο-ιταλικά τρένα είναι, τα οποία είναι μια χαρά, καθαρά και πολυτελή και γρήγορα.
Αντί να κάθεσαι στο ξενοδοχείο της συμφοράς, κλείσε ένα εισιτήριο τρένου κι ένα εισιτήριο Μιλάνο-Αθήνα.
 
Περιττό να σου πω ότι η απροθυμία σου να μπεις για πέντε ώρες στο τρένο είναι ακατανόητη για μένα. Στη θέση σου, θα είχα μπει στο τρένο από την πρώτη στιγμή! Στο κάτω-κάτω, δεν μιλάμε για τρένα της Σομαλίας, γαλλο-ιταλικά τρένα είναι, τα οποία είναι μια χαρά, καθαρά και πολυτελή και γρήγορα.

Τελικά μέσω Μιλάνου ήρθα – όσο για το τραίνο, μου έδωσαν δεύτερη θέση και δεν ήταν ούτε καθαρά ούτε γρήγορα, ούτε τίποτε άλλο, ήταν τα γνωστά σαράβαλα της Trenitalia. Γενικά σε Γαλλία και Ιταλία είναι δύσκολη η συνεννόηση, σε κοιτάνε στα μάτια με αυτό το κενό βλέμμα όταν μιλάς Αγγλικά οπότε χρησιμοποιώ τη γλώσσα των βρεφών - για παράδειγμα: Me, Milan, ticket.

Πετάει μεθαύριο Nice-Athens μέσω Γενεύης.

Πολύ περισσότερο θα προτιμούσα το ταξίδι μέσω Γενεύης αλλά όταν ήμουν ακόμη στο Brighton και ρώτησα και έμαθα για την εταιρεία flybaboo, δεν μου ακουγόταν και πολύ σοβαρή οπότε εγκατέλειψα την ιδέα.

Αγαπητέ Γιάννη, κάνε την καρδιά σου πέτρα και πέταξε για Παρίσι ή Ζυρίχη και από εκεί στα πάτρια εδάφη.

Παρίσι ζαμέ, Ζυρίχη το 'χα και στο πρόγραμμα αλλά είχα κουραστεί με τα πηγαινέλα και τελικά δεν έτυχε...

[...]εσύ δεν ήσουν που ήθελες να την κάνεις από την Ελλάδα; Τι έγινε, άρχισες σιγά-σιγά να αποκλείεις πιθανούς προορισμούς;

Προορισμούς που είναι σαν την Ελλάδα σίγουρα, τους άλλους όχι. Π.χ. το Brighton ήταν όπως πάντα υπέροχο παρά το τσουχτερό κρύο, η Ιταλία, το Μονακό και η Γαλλία ήταν ακριβώς όπως η Ελλάδα: φιγουρατζήδες, φωνακλάδες, αγενείς και μεγαλομανείς, χωρίς καμία οργάνωση - αλλά ο καιρός για μπάνιο. Ιδιαίτερα δε στο καζίνο του Μονακό (μια ποντικότρυπα δηλαδή) είναι ακόμη πιο ξιπασμένοι, αγενείς και χυδαίοι (παρακαλάνε οι ντίλερ για tip και τσαντίζονται άμα είναι κάτω από 20€ κάθε φορά που κερδίζεις, όσα και αν χάνεις εντωμεταξύ - που συνήθως είναι πολλά γιατί είναι και αρχικλέφτες). Οπότε το συμπέρασμα είναι ενδεχομένως ότι ο ήλιος και η καλοκαιρία προκαλεί μαλάκυνση γενικά στους λαούς.

Αυτά προς το παρόν, θα τα πούμε και αναλυτικότερα από κοντά...
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Οπότε το συμπέρασμα είναι ενδεχομένως ότι ο ήλιος και η καλοκαιρία προκαλεί μαλάκυνση γενικά στους λαούς.
Άρα, μάλλον είναι σωστή η θεωρία μου για το γονίδιο του Greek Malaka (Driver), πρόκειται περί δαρβινικής εξέλιξης που οφείλεται στον ήλιο και την καλοκαιρία.
 
Last edited:
Τελικά, σκέφτομαι και λέω, καλά κάναμε και τα μάθαμε αυτά τα ρημάδια τα γαλλοϊταλικά
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Τελικά, σκέφτομαι και λέω, καλά κάναμε και τα μάθαμε αυτά τα ρημάδια τα γαλλοϊταλικά
Σωστά. Όταν διαβάζω τα παθήματα του φίλτατου JGlenis, λέω μέσα μου, "Ευτυχώς, δεν θα είχα προβλήματα ασυνεννοησίας αν ήμουν στη Γαλλία και στην Ιταλία". Από τις χώρες που έχω επισκεφτεί, μόνο στη Ρωσία και στην Ισπανία ένιωθα ότι δεν μπορούσα να συνεννοηθώ.
 
Εγώ πάλι το μεγαλύτερο πρόβλημα συνεννόησης το έχω στην Ελλάδα και κάτι μου λέει ότι δεν οφείλεται στη γλώσσα...
 
το συμπέρασμα είναι ενδεχομένως ότι ο ήλιος και η καλοκαιρία προκαλεί μαλάκυνση γενικά στους λαούς.

Πρέπει να δεις τι λέει σήμερα μια ιταλίδα φίλη μου, που το όνειρό της ήταν να του δίνει από την Ιταλία και να πάει στις "πολιτισμένες χώρες" του Βορρά. Και όντως, πήγε στη Σουηδία, παντρεύτηκε Σουηδό, είναι εγκατεστημένη εκεί δενξερωπόσα χρόνια, και... πού να δεις τι λέει για δαύτους.
 

curry

New member
Εγώ πάλι το μεγαλύτερο πρόβλημα συνεννόησης το έχω στην Ελλάδα και κάτι μου λέει ότι δεν οφείλεται στη γλώσσα...

Και λίγα λες...!
 
Top