Πώς διαβάζονται τα mini-disc;

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μου έδωσαν μερικά mini DVD των 8 cm για camcorder, για να μεταφέρω τα αρχεία στον υπολογιστή μου. Όπως αυτό.

Ενώ όμως είναι γραμμένα κανονικά, όταν τα βάζω στο drive, δεν φαίνεται κανένα αρχείο. Πώς διαβάζονται αυτά τα mini DVD; Πρέπει να συνδεθεί η βιντεοκάμερα με τον υπολογιστή για να εμφανιστούν;
 
Βρήκα τα εξής στη Wikipedia:

MiniDVD (Mini DVD or miniDVD) is an 80 mm diameter DVD disc. [...] It can be played back in most DVD players that are tray loaded. The trays on players and DVD drives have an inner ring where the 80mm disc in centered for loading in the player. Slot loading players cannot use this format.

Υποθέτω ότι το πρόβλημα δεν είναι "ανατομικό", αλλά έχει να κάνει με τη μορφή των δεδομένων. Τι αρχεία περιέχουν τα δισκάκια;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Το περίεργο είναι ότι δεν βλέπει κανένα αρχείο. Σαν να πρόκειται για κενό δίσκο. Ενώ το δισκάκι είναι εξακριβωμένα γραμμένο, έπαιζε μέσα στη βιντεοκάμερα. Σαν να χρειάζεται άλλου τύπου λέιζερ για να διαβαστεί.
 

dipylos

New member
Σαν να χρειάζεται άλλου τύπου λέιζερ για να διαβαστεί.
Δεν είναι εκεί το θέμα, τα εγγράψιμα, και σε μεγαλύτερο βαθμό τα επανεγγράψιμα, δισκάκια μερικές φορές είναι ιδιότροπα. Ή ζήτα να σου τα ξαναγράψουν, σε δίσκο ή φλασάκι, ή συνέχισε να κάνεις προσπάθειες. Μπορεί ξαφνικά, την νυοστή :D φορά, να τα δει.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Μία πιθανότητα είναι να μην έκανε finalize αυτός που σου έδωσε το mini-dvd προτού σου το δώσει. Αν δεν έχει γίνει finalize από το camcorder, νομίζω δεν μπορεί να παίξει σε pc. Αλλά και όταν σου το φέρουν σωστό, θα χρειαστείς πιθανότατα κάποια εφαρμογή που να μπορεί να διαβάσει και να επεξεργαστεί τη συγκεκριμένη δομή που εγγράφει στο δισκάκι η βιντεοκάμερα (και η οποία δεν είναι κοινή μεταξύ των κατασκευαστών). Επίσης καλό είναι να περάσεις και την τελευταία ενημέρωση του firmware του οπτικού οδηγού στον υπολογιστή σου.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Έχεις δίκιο, κι εγώ αυτό σκέφτηκα τελικά. Το finalize.
 
Top