Καθυστερημένη παράκληση προς Αγιοβασίλη (ή τον εκτελούντα χρέη)

Αγιε μου Βασίλη,

Για το έτος 2009 θα ήθελα να μου κάνεις δώρο ένα μεγαλύτερο κουτί PM που να παίρνει τουλάχιστο 200 μηνύματα. Το παλιό έχει φρακάρει. Σβήνω-σβήνω, αλλά όσα έχουν μείνει ειναι χρήσιμα και δεν βολεύει να τα αποθηκέψω αλλού.

Θα μου πεις, αν όλοι οι Λεξιλόγιοι ζητήσουν απεριόριστο κουτί μηνυμάτων, θα τελειώσει ο χώρος του σέρβερ. Μήπως όμως θα μπορούσε, προαιρετικά, εφόσον κάποιος έχει ήδη >90 και το ζητήσει, να παραχωρείται χώρος;

Υπόσχομαι ότι θα είμαι καλό παιδί και περιμένω με αγωνία,

Ο μικρός Νικόλας
 

Zazula

Administrator
Staff member
Αγαπητέ μικρέ Νικόλα,

Παρότι δεν είμαι ούτε ο Άγιος Βασίλης (ούτε καν άγιος σκέτος!) ούτε ο Francis Pharcellus Church —κι επομένως δεν θα 'πρεπε να ανακατεύομαι με το γράμμα των επιθυμιών σου—, οφείλω να σου επισημάνω ότι ένα άλλο παιδάκι παρακαλάει εδώ και οχτώ μήνες για το ίδιο πράγμα: http://www.lexilogia.gr/forum/showthread.php?t=363... και δεν εισακούεται παρόλο που τα ΡΜ δεν απειλούν με τίποτα το διαθέσιμο χώρο του σέρβερ μας.

Ελπίζω εσύ να ήσουν πραγματικά καλό και φρόνιμο παιδάκι, κι έτσι να σου (και κατ' επέκταση μας) φέρει ο καλός Άγιος Βασίλης το ευρύχωρο κουτί προσωπικών μηνυμάτων που ζητάς (κι έχουμε όλοι λίγο-πολύ ανάγκη).

Ο μικρός Ζάζουλας
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλέ μου μικρέ Νικόλα, καλημέρα.

Συγχώρεσέ με που παρεμβαίνω στην παράκλησή σου προς τον άγιο, αλλά, αν δεν παρέμβει κάποιος, θα περιμένεις πολύ. Εγώ είμαι από το δεύτερο σκέλος αποδεκτών του μηνύματός σου, από τους εκτελούντες χρέη. Ίσως δεν είμαι ο πιο κατάλληλος για να σου πω ότι δεν υπάρχει άγιος Βασίλης —δεν διαθέτω το απαραίτητο τακτ— και ίσως δεν υπάρχει ούτε Santa Claus (Saint Nicholas). Υπάρχει ένας ορθολογιστής nickel, που βάζει κάτω τα μαθηματικά και λέει ότι, αν σε 10 μήνες κατάφερες να γεμίσεις το ηλεκουτί σου από μηνύματα που δεν μπορείς να σβήσεις, στα 5 χρόνια θα είσαι πάλι εδώ και θα ζητάς όριο 500 μηνυμάτων. Ενώ ο άγιος Βασίλης θα εξακολουθεί να μην υπάρχει.

Στο κάτω μέρος της σελίδας με τα μηνύματα γράφει:
Download all Private Messages as:
Πατάς το Text και αποθηκεύεις τα πολύτιμα μηνύματα σε αρχείο .txt (που ανοίγει και με Word). Περιέχει όλα τα μηνύματα που έστειλες και που πήρες. Στη συνέχεια, στο πάνω πλαίσιο, εκεί που λέει You have xx messages stored, of a total 100 allowed. (Empty Folder), πατάς Empty Folder. Το επαναλαμβάνεις και στο Sent Items. Τώρα έχεις αποθηκευμένα τα μηνύματά σου στον σκληρό σου δίσκο, απολύτως ασφαλή, και το κουτί σου άδειο, και δεν οφείλεις καμιά υποχρέωση στον άγιο Βασίλη ή στους εκτελούντες χρέη.

Καμιά φορά ο άγιος Βασίλης δεν είναι παρά μια διαφορετική ματιά στα πράγματα.

Ο θείος nickel
 

nickel

Administrator
Staff member
Τελικά, αγίου Αναστασίου ήρθε η ανάσταση (αν και χρειάστηκε να βάλει το χέρι του και ο Αθανάσιος ο Μέγας... ). 200 τα συνολικά μηνύματα.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Χε χε, εδώ και πέντε μέρες τα ΡΜ μου ήταν μαξαρισμένα στο 100% αλλά δεν έσβηνα κανένα, έχοντας αποδυθεί σε έναν ιδιότυπο ανένδοτο. :D Ευχαριστούμε πολύ, κύριε Διαχειριστά! :)

ΥΓ Γιατί το ΛΚΝ δεν λημματογραφεί το αποδύομαι;
 

nickel

Administrator
Staff member
ΥΓ Γιατί το ΛΚΝ δεν λημματογραφεί το αποδύομαι;

Δεν γνωρίζω και απεκδύομαι πάσης ευθύνης (αυτό το λημματογραφεί).
 

Zazula

Administrator
Staff member
Δεδομένου ότι «κι από Αύγουστο χειμώνα», ήρθε η ώρα να θυμηθούμε το γράμμα με τις επιθυμίες μας προς τον Santa Nickelaus... Ήδη δύο τουλάχιστον αποστολές ΡΜ προς την ταπεινότητά του γκέλαραν, επιστρέφοντας στους αποστολείς τους (ευχαριστώ πολύ, παρεμπ), δεδομένου ότι το γραμματοκιβώτιο των προσωπικών μου μηνυμάτων γέμει ευχών. Όταν με το καλό ανέβει το όριο, θα ξέρω ότι έχω λάβει και το λεξιλογικό μου δώρο για σήμερα. Ευχαριστώ θερμά τον μέγα δωρητή-διαχειριστή, αλλά μέχρι τότε καλού-κακού στέλνετέ μου email ή ΙΜ. :D


Υστερόγραφο επαγγελματικής διαστροφής: Το ΛΝΕΓ δίνει γέμω (μτβ) "είμαι γεμάτος" +γενική ή +από+αιτιατική. Μα, στη σημασία "είμαι γεμάτος", το γέμω δεν είναι μεταβατικό (όπως λέει το ΛΝΕΓ)! Ο Κριαράς δίνει γέμω (μτβ) "γεμίζω" +αιτιατική, ενώ γέμω (αμετβ) "είμαι γεμάτος" +αιτιατική, τσιτάροντας Ερωτόκριτο. Εννοείται, βέβαια, ότι και η γενική είναι σωστή (στη σημασία "βρίθω"), κι ας μην την αναφέρει ο Κριαράς (βλ. Δημητράκο).
 
Top