Πρόβλημα με το πισί

Εδώ καράβια χάνονται... Το ξέρω, αλλά έχω πρόβλημα που θέλει φτιάξιμο επειγόντως γιατί έχω πολλή δουλειά.
Χτες κάποια στιγμή μου έκανε σφάλμα το exlorer.exe, του έκανα επανεκίνηση και συνήλθε (δεν ξέρω αν έχει σχέση -- αναθεματισμένα γουίντοους). Σήμερα το πρωί τον άνοιξα, δούλεψε κανονικά για πέντε λεπτά και μετά κόλλησε. Τον έκλεισα και άνοιξε σε safe mode όπου δούλεψε δέκα λεπτά και μετά κόλλησε. Πριν από λίγο τον ξανάνοιξα με την ελπίδα να πάρω τα αρχεία μου για να κάνω φορμάτ, αλλά δεν πρόλαβα, και τώρα δεν μου ανοίγει ούτε το bios!
Any ideas? Πώς γίνεται να μην ανοίγει το bios; Ο δίσκος είναι καινούριος, ούτε δύο μηνών, έχει μπόλικο χώρο, και η ram δεν φαίνεται να έχει πειραχτεί απ' όσο πρόλαβα να δω. Τι κάνουνε τώρα;
 

nickel

Administrator
Staff member
Τι θα πει «δεν σου ανοίγει το BIOS»; Δεν σου ανοίγει το DOS; (Το μαύρο παραθυράκι)
 
Τίποτα, άκυρο, το σιντί των XP έφταιγε. Αυτό που εννοούσα, είναι ότι η πρώτη σελίδα που ανοίγει είναι το λογότυπο του TurboX και από κάτω με μικρά γραμματάκια Press F2 for system utilities. E, εγώ πάταγα εφτού γιατί είχα παραξενευτεί που δεν μπουτάριζε από το σιντί για να κάνω φορμάτ, αλλά δεν άνοιγε γιατί προσπαθούσε να ανοίξει το σιντί των ΧP που προφανώς μου άφησε χρόνους. Τώρα που το έβγαλα ανοίγει κανονικά, αλλά τα windows εξακολουθούν να κολλάνε.
 
Last edited:
Μπα, βιάστηκα να μιλήσω, βιάστηκα. Πάλι δεν ανοίγει -- και αυτή τη φορά δεν του φταίει το σιντί γιατί είναι άδειος ο οδηγός.
 

nickel

Administrator
Staff member
Κάτι παρόμοιο έζησα πριν από δύο μήνες με ένα φίλο. Μη σε αποκαρδιώσω, αλλά άλλαξε κομπιούτερ στο τέλος. :(
 
Μήπως βοηθήσει;

Ευχαριστώ, αλλά όχι -- όσα δοκίμασα απέτυχαν, και μπουτ από το σιντί το παρακαλάω αλλά αρνείται να κάνει.

Κάτι παρόμοιο έζησα πριν από δύο μήνες με ένα φίλο. Μη σε αποκαρδιώσω, αλλά άλλαξε κομπιούτερ στο τέλος. :(

Μπα, δεν αποκαρδιώνομαι έτσι εύκολα. Θα τον ανοίξω να τον καθαρίσω, θα τον πάω να δούνε μήπως είναι τίποτα απλό κι άμα δω ότι δεν, θα τον αλλάξω. Με τόσα που έχω δώσει για επισκευές, θα είχα αγοράσει δύο τώρα, δε συμφέρει. :)

Καλές γιορτές!
 
Μήπως τον μετακίνησες / κλώτσησες / ταρακούνησες;
Μήπως τον πήγες σε μαγαζί ια επισκευή πρόσφατα; Μήπως έκανες κανένα βαρβάτο Windows update;
Μήπως εγκατέστησες κάτι τώρα τελευταία; Πρόγραμμα ή συσκευή, εννοώ. Μπορείς να μπεις σε ασφαλή λειτουργία; Αν ναι, (συνήθως με F8), πήγαινε να το απεγκαταστήσεις.
Ξεσύνδεσε ό,τι έχεις σε USB (εκτυπωτή, εξωτ. δίσκο κλπ) και δες αν αλλάζει συμπεριφορά.

Αφού θα τον ανοίξεις, [ΚΛΕΙΝΕ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΠΑΝΤΑ, ΠΡΙΝ ΒΑΛΕΙΣ ΧΕΡΙ] δες αν ξεκινάνε οι ανεμιστήρες όταν προσπαθείς να τον ανάψεις.
Η μνήμη ποτέ δεν αθωώνεται με το μάτι. Βγάλε όλα τα τσιπάκια και άσε ένα μόνο, αφού το καθαρίσεις και βεβαιωθείς ότι πάτησε και κούμπωσε σωστά. Επόμενος ύποπτος είναι η κάρτα γραφικών. Αν έχεις πρόσθετη κάρτα ΚΑΙ ενσωματωμένη στη μητρική, δες αν η συμπεριφορά αλλάζει όταν χρησιμοποιήσεις τη μία ή την άλλη. Φυσικά, αν έχεις καμιά πρόχειρη, δοκίμασε με εκείνη.

Έχεις αλλάξει πολλά, λες. Τροφοδοτικό άλλαξες; Το ανεμιστηράκι του λειτουργεί;
Βγάλε και ξαναβάλε όλα τα βύσματα, τροφοδοσία μητρικής κ.λπ.
Αφού κλείνει σε λίγα λεπτά, ίσως πρόκειται για θέμα θερμοκρασιών. Αν έβγαλες/έβαλες τον επεξεργαστή μόνη σου, έβαλες θερμοαγώγιμη πάστα;

Κάνει κάποιο μπιπ όταν προσπαθεί να ανάψει; Πρέπει να κάνει ένα, σύντομο. Ο αριθμός των μπιπ και η διάρκειά τους, έχουν κάποια σημασία, η οποία περιγράφεται στο εγχειρίδιο της μητρικής σου. Αν δεν το έχεις, δες το μοντέλο και γκούγκλισέ το.
Αυτά για αρχή...
Εγώ έχω αρρωστήσει εδώ και 3 βδομάδες προσπαθώντας να καταλάβω τι σκ..ά έχει πάθει ένα από τα δικά μου, στα καλά του καθουμένου. Είμαι στο στάδιο να φέρω διάφορα εφεδρικά εξαρτήματα από το άλλο σπίτι για να δοκιμάσω. Ως τώρα έχω φάει τουλάχιστον 18 ώρες σε ρυθμίσεις ΒΙΟΣ, πειράματα με μνήμες κλπ. Ασταδιάλα....
 
Τουλάχιστον για τα αρχεία σου:
Κατέβασε μια διανομή Λίνουξ και άσ' τη να "τρέξει", χωρίς να κάνεις εγκατάσταση. Ελπίζω να είχε ρυθμιστεί το BIOS ώστε πρώτη συσκευή εκκίνησης να είναι το CD ROM.
 
Σε τι να πρωτοαπαντήσω;
Όχι: δεν τον κλώτσησα, δεν τον έχω πάει για επισκευή πρόσφατα, δεν έχω κάνει update, δεν έχω εγκαταστήσει κάτι, δεν μπαίνει σε ασφαλή λειτουργία, το ανεμιστηράκι το ακούω να δουλεύει (αλλά αυτό δε σημαίνει ότι κάνει και δουλειά), το τροφοδοτικό είναι ΟΚ, όλα είναι ξεσυνδεμένα, δοκιμασμένα, ξανασυνδεμένα, ξαναδοκιμασμένα, δεν του έχω κάνει εγχείρηση ποτέ μόνη μου, άμα έχω σκοπό να αυτοκτονήσω θα τσακωθώ με μπάτσο, αυτό με τα μπιπ το ξέρω, δεν κάνει, ή αν κάνει το κάνει από μέσα του.
Εν κατακλείδι, ασταδιάλα!

Ζέφυρε, δεν κάνει μπουτ από σιντί, παρότι είναι ρυθμισμένο να κάνει. Δεν έχω πρόβλημα με τα αρχεία, τα έχω σε backup.

UPDATE: Ίσως τελικά να έχει να κάνει με τη θερμοκρασία, γιατί τώρα που τον άνοιξα μετά από δώδεκα ώρες περίπου, άνοιξε κανονικά και μπούταρε και τα windows. Θα τον αφήσω ανοιχτό να δω πόση ώρα θα κρατήσει πριν κολλήσει.
 
Last edited:
Και μετά πας στο Event viewer να δεις να καταγράφτηκε κάποιο σφάλμα.
Επίσης, κάνε (αν είναι εφικτό), το βήμα 8 από το pdf που σου αφιέρωσαν εδώ παραπάνω.

Αφού δεν κάνει μπιπ, ή είναι κατά της λογοκρισίας ή πρόκειται για αστοχία μητρικής.
Για να ξανάρθει το ΒΙΟΣ στα ίσια του (στις προεπιλεγμένες τιμές), βγάζεις το καλώδιο του ρεύματος, πατάς μία φορά το κουμπί να ανάψει (θα κάνει 1 στροφή το ανεμιστηράκι και τίποτα άλλο => έχεις αδειάσει τους πυκνωτές) , βγάζεις για μερικά δευτερόλεπτα την μπαταρία από τη μητρική και την ξαναβάζεις.
Μπαταρία μητρικής: στρογγυλή και γυαλιστερή, μέγεθος χ2 ή χ3 μιας μπαταρίας ρολογιού χειρός. Υπάρχει και η μέθοδος με τους βραχυκυκλωτήρες (τζαμ_περάκια τα λένε), αλλά ας μην μπλέξουμε πολύ, χρονιάρες μέρες...
 
Δεν χάρηκα για πολύ, αυτό ήταν, κόλλησε. Το Bios στα προεπιλεγμένα είναι, το γύρισα σε κάποια έκλαμψη που είχε.
 
Επίσης, αν προσπαθεί να διαβάσει τον οδηγό δισκέτας, κατέβασε το http://www.memtest86.com/memtest34a.zip, ξεζίπαρέ το, σώσε τα περιεχόμενα σε μια δισκέτα και κάνε εκκίνηση από αυτήν. Άστο να τρέξει για καμιά ώρα τουλάχιστον. Τεστάρει τις μνήμες σου και σου λέει αν έχει βλάβη. Κάντο για κάθε τσιπάκι μνήμης χωριστά. Ελπίζω να έχεις την απαραίτητη υπομονή :-)
 
Δεν χάρηκα για πολύ, αυτό ήταν, κόλλησε. Το Bios στα προεπιλεγμένα είναι, το γύρισα σε κάποια έκλαμψη που είχε.
Μια διάγνωση που πιστεύω ότι ισχύει για τη δική μου περίπτωση τουλάχιστον (του πισιού μου, όχι προσωπικά) είναι ότι κάπου-κάτι-κάποτε έχει ραγίσει-ξεκολλήσει στη μητρική και, τώρα που έπεσαν οι θερμοκρασίες (λέγε με συστολή υλικών), δεν κάνει επαφή. Δεν είμαι και πολύ προσεκτικός στη μεταχείριση των εξαρτημάτων... Ουφ πια!
Ελπίζω η δική σου περίπτωση να είναι κάτι παροδικό.
 
Υπομονή έχω, οδηγό δισκέτας δεν έχω. :)
Ευχαριστώ πάντως... Καλά να περάσετε απόψε!
 
Τελικά, για να μη μένουν και απορίες, η μητρική έφταιγε, κάτι έχει ψιλοχαλάσει και θέλει άλλαγμα! :) ή μάλλον :(
 
Top