Πολύ μου αρέσει το καινούριο κουστουμάκι!

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Και πολλά συγχαρητήρια σε όποιον το σκέφτηκε! Είναι όλες οι καρτέλες που έχω ανοιχτές συνέχεια. Εκπληκτική διευκόλυνση.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ανησυχώ. Κάνουν πουλάκια τα μάτια μου; Βλέπω όλα τα λεξικά που χρησιμοποιώ καθημερινά (π.χ. ΙΑΤΕ, Magenda) πάνω από τα νήματα.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Εγώ δεν βλέπω τίποτα. Μπορείς να κοτσάρεις ένα screenshot;
 
Έχει δίκιο η Παλάβρα! Για πατήστε το search από πάνω δεξιά, από τη μπάρα.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Αχ, σ' ευχαριστώ Καππάκι, είχα αρχίσει να νομίζω ότι τα χάνω, δε θέλω και πολύ αυτές τις μέρες...
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μίλα, βρε παιδί μου! Δεν είπες ότι τα βλέπεις όταν πατάς το Search, νομίζαμε ότι εννοούσες στην πρώτη σελίδα!
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Μα δεν πάτησα search. Είμαι απλώς στη σελίδα του φόρουμ και πάτησα new posts και μέχρι χθες δεν έβλεπα τίποτα πάνω από τα νήματα.
 

Elena

¥
Εμένα, πάλι, δεν με τρελαίνει το κανούργιο κουστουμάκι. Το έχω σε όλες στις σελίδες και πέφτει PgDn συνεχώς...

:p
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Το κουστουμάκι είναι ακόμα στο ράφτη, αλλά ευκαιρία είναι, μια και το ανακαλύψατε, να ρωτήσω μερικά πράγματα για τη χρηστικότητά του:

1. Θέλει κόντεμα; Μια ιδέα είναι να μείνει έτσι που είναι τώρα, με όλες τις επιλογές ανοιχτές (οπότε στις κάτω κάτω πας με PgDn) ή να γίνει ακορντεόν και να ανοίγει το πλαίσιο αναζήτησης κάθε λεξικού με πάτημα.

2. Δεν βλέπω πώς εμποδίζει. Δεν ανοίγει αν δεν πατήσεις το Search και εξαφανίζεται μόλις πατήσεις έξω απ' αυτό.

3. Υπάρχει κάποιο λάθος στο Dictionary.com και κάποιες αισθητικολειτουργικές αλλαγές. Θα γίνουν.

4. Σκοπός του δεν είναι μόνο να προσφέρει λειτουργικότητα σ' εμάς, αλλά να δώσει σε νέους μεταφραστές μια πλήρη γκάμα των εργαλείων που χρησιμοποιούμε συνήθως. Με δικές μου επιλογές, π.χ. στο ΙΑΤΕ παίζει μόνο το αγγλοελληνικό ζεύγος. Ωστόσο:

5. Θα θέλατε να γίνουν κάποιες αλλαγές και προσθήκες;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Νομίζω ότι το ακορντεόν θα ήταν λίγο πιο εύχρηστο, γιατί η σελίδα είναι αρκετά μακριά. Επίσης, θα μπορούσαν να προστεθούν το Webster's και το Answers.com, τι λέτε;
 

nickel

Administrator
Staff member
ΟΚ για το ακορντεόν. Το Dictionary.com ωστόσο έχει μαζί τα τρία μεγάλα αμερικάνικα λεξικά: Websters, Random, Heritage. Ναι, ίσως θα πρέπει να βάλω και το Answers.com αντί για Wikipedia. Απλώς για να είναι πλήρες. Απλώς θεωρώ ότι όλοι έχουμε κάποιο πλαίσιο που μας πάει κατευθείαν στη Wikipedia ή/και στο Answers.com, αλλά αφού αυτό σχεδιάστηκε για νέους, δεν πειράζει να τους παίρνουμε από το χεράκι.
 

nickel

Administrator
Staff member
Να ζητήσω συγγνώμη από τους χρήστες Internet Explorer. Επειδή εδώ δουλεύουμε με Firefox, δεν πήραμε χαμπάρι το πρόβλημα που δημιουργείται στον ΙΕ. Θα διορθωθεί βεβαίως.
 
Top