Βιβλία που τάχα διαβάσαμε

nickel

Administrator
Staff member
Ο sarant πρότεινε εδώ να γραφτεί ένα «αγχολυτικό βιβλίο, όπως 1001 ή 101 (διάσημα) βιβλία που ΔΕΝ είναι ανάγκη να διαβάσεις πριν πεθάνεις».

Πάντως, εγώ δεν νιώθω πια την ανάγκη να πω ψέματα. Παραδέχομαι ότι και τα βιβλία που διάβασα νέος έχω ξεχάσει τι έγραφαν. Φαντάσου αυτά που δεν διάβασα. Όλα ένας χαρτοπολτός έχουν γίνει.
 

Elsa

¥
Παραδέχομαι ότι και τα βιβλία που διάβασα νέος έχω ξεχάσει τι έγραφαν. Φαντάσου αυτά που δεν διάβασα. Όλα ένας χαρτοπολτός έχουν γίνει.
Χαίρομαι που δεν είμαι μόνη. :p Σίγουρα δεν είναι παθολογικό, γιατρέ μου;
Επίσης, μου τη σπάνε αφόρητα αυτοί που θυμούνται ακόμα και την Πατριδογνωσία που διάβασαν στο Δημοτικό.
 

nickel

Administrator
Staff member
Και μόλις τώρα είδα αυτό το (αναξιοποίητο) νήμα.
Εξαιρετική διατύπωση, αντί για το σκέτο Bump, που αποτρέπεται από τον κανόνα των δέκα χαρακτήρων!
:D


Ξέρεις πόσα αναξιοποίητα και μισοτελειωμένα νήματα υπάρχουν; Και μόνο που το σκέφτομαι αγχώνομαι. Άσε πια εκείνα που πρέπει να τους συμπληρώσω τους τίτλους...
 

Elsa

¥
Ξέρεις πόσα αναξιοποίητα και μισοτελειωμένα νήματα υπάρχουν; Και μόνο που το σκέφτομαι αγχώνομαι. Άσε πια εκείνα που πρέπει να τους συμπληρώσω τους τίτλους...

Και πέρασαν και οι γιορτές, που συνήθως είναι περίοδος κλεισίματος εκκρεμοτήτων...:p
 

nickel

Administrator
Staff member
Και πέρασαν και οι γιορτές, που συνήθως είναι περίοδος κλεισίματος εκκρεμοτήτων...:p
Και που για μένα ήταν περίοδος δημιουργίας πρόσθετων εκκρεμοτήτων...
 
Εξαιρετική διατύπωση, αντί για το σκέτο Bump, που αποτρέπεται από τον κανόνα των δέκα χαρακτήρων!
:D


Ε, τότε να προσθέσω κάτι εποικοδομητικό στο νήμα: επειδή η δημοτική μου βιβλιοθήκη δεν δέχεται τα παλιά βιβλία λόγω πολυτονικού (:eek:), κάνω τακτικά εκκαθαρίσεις. Στα σκουπίδια. Μέχρι στιγμής, δεν το έχω μετανιώσει, με εξαίρεση κάτι παλιά αστυνομικά Βίπερ της δεκαετίας του 60-70 (collector's items) και βιβλιαράκια των εκδόσεων Bell.
 
Κατάλαβα καλά; Πετάς βιβλία στα σκουπίδια;

Ναι. Στον κάδο της ανακύκλωσης. Αλλά μην ανησυχείς, εξαφανίζονται σε δευτερόλεπτα και ξαναεμφανίζονται μετά από λίγες μέρες στο Μοναστηράκι. Δεν μπορώ να κάνω αλλιώς.

Υ.Γ. Δεν έχουμε στην Ελλάδα και charity shops να τα πάρει :)
 

Dido

¥
Ε, τότε να προσθέσω κάτι εποικοδομητικό στο νήμα: επειδή η δημοτική μου βιβλιοθήκη δεν δέχεται τα παλιά βιβλία λόγω πολυτονικού (:eek:), κάνω τακτικά εκκαθαρίσεις. Στα σκουπίδια.

Μια εναλλακτική λύση για να μην καταλήξουν τα βιβλία στα σκουπίδια είναι αυτή ή ακόμα και αυτή.
 

crystal

Moderator
Και υπάρχει και το ετήσιο παζάρι της Άσπρης Λέξης... Αν πας φορτωμένος με όλα όσα θέλεις να πετάξεις, θα σε δουν σαν τον Άη Βασίλη. :)
 

Elsa

¥
Άλλες ιδέες για να μην τα πετάς:
-Να τα δίνεις σε χαριστικά παζάρια, όπως είναι της Άσπρης Λέξης, του Σπόρου (ίσως υπάρχουν και άλλα) ή να τα χαρίζεις διαδικτυακά.
-Να τα πουλάς σε βιβλιοπωλεία μεταχειρισμένων (στο Μοναστηράκι, στην Γραβιάς, στην Καλλιδρομίου και αλλού.
-Έσχατη λύση, να τα δίνεις για ανακύκλωση χαρτιού.
Οτιδήποτε από αυτά νομίζω πως είναι καλύτερο από το να καταλήγουν στα σκουπίδια και να επιβαρύνουν και τις χωματερές. :)

Edit: Μέχρι να βρω τα λινκς με πρόλαβαν άλλοι, βέβαια...
 

Zazula

Administrator
Staff member
Ξέρεις πόσα αναξιοποίητα και μισοτελειωμένα νήματα υπάρχουν; Και μόνο που το σκέφτομαι αγχώνομαι. Άσε πια εκείνα που πρέπει να τους συμπληρώσω τους τίτλους...
Note to self: Να αρχίσω ένα νήμα με τίτλο «Τα 10001 νήματα τα οποία πρέπει να αξιοποιήσεις ή να ολοκληρώσεις ή των οποίων τους τίτλους πρέπει να συμπληρώσεις προτού πεθάνεις». :p

Παίδες, περιττό να πω ότι μες στο μυαλό μου είστε — σήμερα τακτοποιούσα τη βιβλιοθήκη του αρχείου μου και σκεφτόμουν τι να κάνω με τις ατέλειωτες δεκάδες αγγλικών κι αμερικανικών βιβλίων τα οποία δεν σκοπεύω (ή δεν έχω πια χώρο) να τα κρατήσω άλλο. :)
 
Εγώ πάλι φέτος πήρα την (μάλλον ουτοπική, αλλά θα την προσπαθήσω παρ' όλα αυτά) απόφαση να μην ξαναγοράσω βιβλίο (με τις λιγοστές εξαιρέσεις που επιβάλλει πάντα η ζωή στα μεγάλα "θα"), παρά να διαβάσω τα όσα αδιάβαστα έχω συσσωρεύσει όλα αυτά τα χρόνια, και που μου φτάνουν άνετα ώσπου να πεθάνω (ας πούμε, βάσει στατιστικής, ότι θα πεθάνω σε περίπου 25-30 χρόνια). Κι αυτό γιατί δεν πρόκειται για βιβλία που δε μ' αρέσουν ή δε μ' ενδιαφέρουν πια (εντάξει, υπάρχουν και τέτοια, αλλά είναι πολύ λίγα)· απλώς, το καινούργιο έχει άλλη χάρη... Αν βάλω και τις ατελείωτες ώρες που περνώ διαβάζοντας στο διαδίκτυο, τότε καλύπτομαι και για τη μετά θάνατο ζωή μου.
 
Άλλες ιδέες για να μην τα πετάς:
-Να τα δίνεις σε χαριστικά παζάρια, όπως είναι της Άσπρης Λέξης, του Σπόρου (ίσως υπάρχουν και άλλα) ή να τα χαρίζεις διαδικτυακά.
-Να τα πουλάς σε βιβλιοπωλεία μεταχειρισμένων (στο Μοναστηράκι, στην Γραβιάς, στην Καλλιδρομίου και αλλού.
-Έσχατη λύση, να τα δίνεις για ανακύκλωση χαρτιού.
Οτιδήποτε από αυτά νομίζω πως είναι καλύτερο από το να καταλήγουν στα σκουπίδια και να επιβαρύνουν και τις χωματερές. :)

Ναι. Στον κάδο της ανακύκλωσης. Αλλά μην ανησυχείς, εξαφανίζονται σε δευτερόλεπτα και ξαναεμφανίζονται μετά από λίγες μέρες στο Μοναστηράκι.

10 characters
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Σήμερα διάβαζα στο tvxs.gr για έναν ιστότοπο στον οποίο μπορεί κανείς να χαρίσει παλιά βιβλία (www.book2chance.gr.) και θυμήθηκα αυτή τη συζήτηση και το παράπονο του Αμβρόσιου
Υ.Γ. Δεν έχουμε στην Ελλάδα και charity shops να τα πάρει :)
οπότε είπα να το βάλω εδώ για να υπάρχει.

Με ένα απλό τηλεφώνημα ή email ερχόμαστε, παραλαμβάνουμε από τον χώρο σας τα ανακυκλώσιμα υλικά, σας εγγράφουμε μέλος και σας παραδίνουμε σάκο με ξύλινη υποδοχή για την περαιτέρω ανακύκλωση.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Έχω έναν τοίχο ολόκληρο γεμάτο με paperbacks, ελαφρά αναγνώσματα, best-sellers κλπ., τα οποία μαζεύω εδώ και αμέτρητα χρόνια. Εδώ και καιρό αναρωτιέμαι τι μπορώ να τα κάνω. Φυσικά, μια λύση είναι η ανακύκλωση, αλλά δεύτερη λύση είναι ίσως να τα χαρίσω σε ανθρώπους που μπορεί να τα διαβάσουν.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ο συγκεκριμένος ιστότοπος γράφει ότι αν τα βιβλία διαβάζονται, τα προωθεί αναλόγως:
[...] μεγάλο μέρος των βιβλίων σας θα έχει μια δεύτερη ευκαιρία ανάγνωσης από λάτρεις του βιβλίου, όπως και εσείς.

[...] προγράμματά μας για δωρεάν παροχή βιβλίων σε βιβλιοθήκες υποβαθμισμένων περιοχών, φυλακών κ.α. (τα προγράμματα ανακοινώνονται ανά εξάμηνο μετά από αιτήσεις των ενδιαφερομένων).
 
Top