Η βία είναι προγραμματισμένη

Elsa

¥
Ένα σχόλιο από την σημερινή «Αυγή»:

Ν. Παρασκευόπουλος: η βία είναι προγραμματισμένη.

Την ώρα της ακραίας βίας και μετά την ανθρωποκτονία σε βάρος ενός νέου ανθρώπου τα σχόλια είναι δύσκολα. Η καταδίκη της βίας είναι αυτονόητη, η ανάγκη για αναζήτηση ποινικών ευθυνών επίσης, αλλά αυτά δεν αρκούν. Θα πυροβολούσε άραγε ο αστυνομικός, έτσι, χωρίς πολλή σκέψη, αν προηγουμένως δεν είχε δείξει ένα σύστημα "στοργή" απέναντι στους συναδέλφους του στο επεισόδιο της ζαρντινιέρας;
Θα έφταναν οι ομάδες (υπηρεσιακές ή κοινωνικές) σε εκρηκτικές πράξεις αν -αντί έχθρας και ακραίου ανταγωνισμού- αναπτυσσόταν μια πολιτική πρόνοιας, σεβασμού του κράτους δικαίου και κάμψης (όσο τέλος πάντων είναι ιστορικά εφικτό) της ανισότητας;
Χωρίς αλλαγή πορείας, η βία θα έρχεται και θα παρέρχεται σαν συγκυρία, ενώ στην πραγματικότητα οι συνθήκες της είναι προγραμματισμένες.


Ο Νίκος Παρασκευόπουλος είναι καθηγητής Ποινικού Δικαίου στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο.

Έχω την εντύπωση οτι αν βλέπουμε μόνο τηλεόραση, μαθαίνουμε μόνο τα μισά από όσα συμβαίνουν, το ραδιόφωνο είναι πολλές φορές, πιο αξιόπιστο.
Ακούστε τον ρεπόρτερ του Alpha Radio, Γιώργο Κακούση, την ώρα που δίπλα του τα ΜΑΤ, χτυπούν δυο 15χρονα και ο κόσμος τους αποδοκιμάζει. Ένα από τα πολλά περιστατικά που απέφυγαν να αναδείξουν τα δελτία ειδήσεων των καναλιών. Ακούστε επίσης από το σταθμό 105,5 απευθείας ρεπορτάζ από όσα γίνονται τώρα στην Αθήνα. Εκτός από βανδαλισμούς, έγινε και μια τεράστια πορεία που δεν φάνηκε σε κανένα κανάλι. Το tvxs.gr του Κούλογλου, φιλοξενεί κάποια ενδιαφέροντα βίντεο.
 

danae

¥
Δεν έχω λόγια

Δεν ξέρω αν υπάρχει άλλο σχετικό νήμα, αλλά έχω αηδιάσει από την επανάληψη των ίδιων κενών λόγων. Στη σελίδα της εφημερίδας το Βήμα διάβασα:

«Σε αυτές τις δύσκολες ώρες η σκέψη μου είναι στους γονείς του, στους δικούς του ανθρώπους, στους φίλους του» παρατήρησε ο Πρωθυπουργός.

«Ξέρω ότι τίποτα δεν μπορεί να απαλύνει τον πόνο τους. Θέλω όμως να διαβεβαιώσω ότι η πολιτεία δεν θα ανεχθεί καμία επιείκεια στην απόδοση των ευθυνών. Οι υπαίτιοι θα έχουν την τιμωρία που τους αρμόζει» πρόσθεσε ο κ. Καραμανλής [...]"

Δεν έχω λόγια.
 

danae

¥
Και εδώ διαβάζω αυτό:

"Τη μετατροπή του κατηγορητηρίου για τους τέσσερις από τους επτά αστυνομικούς που εμπλέκονται στην υπόθεση του Κύπριου φοιτητή πρότεινε ο εισαγγελέας της έδρας.

Συγκεκριμένα, πρότεινε τη μετατροπή από απρόκλητη-επικίνδυνη σωματική βλάβη σε επικίνδυνη σωματική βλάβη, καθώς και την απαλλαγή του πρώην διοικητή της Ασφάλειας.

Για την εξέλιξη ρωτήθηκε και ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Ευ.Αντώναρος, ο οποίος δήλωσε ότι δεν κρίνει τη δικαιοδοτική διαδικασία."
 

nickel

Administrator
Staff member
Συζητάμε όλοι μας αυτά που βλέπουμε ή ζούμε. Στο δημόσιο φόρουμ μας ακολουθήσαμε ως τώρα την πολιτική «άλλα λόγια να αγαπιόμαστε». Όχι μόνο γιατί μπορεί να καταθέσουμε απόψεις που θα πικράνουν κάποια άλλα μέλη του φόρουμ. Αλλά και γιατί πολλοί μιλάνε αυτές τις ημέρες και ίσως είναι πιο χρήσιμο να ακούμε και να σκεφτόμαστε. Εγώ τουλάχιστον δεν έχω να πω κάτι που δεν έχει ειπωθεί. Θα συμφωνήσουμε όλοι ότι απαιτείται αλλαγή πορείας. Ταυτόχρονα, φοβάμαι ότι θα συμφωνήσουμε ότι δεν είμαστε αισιόδοξοι, ότι μεθαύριο πάλι πάνω στην ίδια τροχιά θα πορευόμαστε προς τα ακόμα χειρότερα. Μια κοινωνία που τόσο πολύ έχει ξεχάσει τα ουσιαστικά ιδεώδη και τόσο πολύ έχει παραμελήσει τα παιδιά της δεν έχει πού να στηρίξει τις ελπίδες της. Η προσωπική μου απελπισία είναι βουβή, για να μη γίνει και μεταδοτική.
 
Δεν ξέρω, μου κάνει φοβερή εντύπωση. Άραγε είναι ο θάνατος του 15χρονου, η αιτία που καίγεται η μισή Ελλάδα; Άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε...
 
Στράτα στρατούλα, λοιπόν, ένα ένα τα πράγματα:

Αμφιβάλλουμε ότι το πιστόλι βγήκε και πυροβόλησε επειδή θεωρούσε ότι θα έμενε ατιμώρητο; Κι ότι αυτή του η πεποίθηση καλλιεργήθηκε από τη μέχρι στιγμής ατιμωρησία των οργάνων, η οποία, όσο παλιά και αν είναι, έχει λάβει απίστευτες διαστάσεις τα τελευταία χρόνια που στην εξουσία βρίσκεται το κατεξοχήν υπέρμαχο της καταστολής κόμμα;
 
Στράτα στρατούλα, λοιπόν, ένα ένα τα πράγματα:

Αμφιβάλλουμε ότι το πιστόλι βγήκε και πυροβόλησε επειδή θεωρούσε ότι θα έμενε ατιμώρητο; Κι ότι αυτή του η πεποίθηση καλλιεργήθηκε από τη μέχρι στιγμής ατιμωρησία των οργάνων, η οποία, όσο παλιά και αν είναι, έχει λάβει απίστευτες διαστάσεις τα τελευταία χρόνια που στην εξουσία βρίσκεται το κατεξοχήν υπέρμαχο της καταστολής κόμμα;

Όχι (συν το ότι κατά πάσα πιθανότητα το συγκεκριμένο πιστόλι ήταν ψυχωτικό). Όλα τα βιβλία ιστορίας όμως συμφωνούν ότι όταν το 1914 δολοφονήθηκε ο Φραγκίσκος Φερδινάνδος, αυτό ήταν η αφορμή και όχι η αιτία του Α' Παγκοσμίου Πολέμου.
 

danae

¥
Όλα τα βιβλία ιστορίας όμως συμφωνούν ότι όταν το 1914 δολοφονήθηκε ο Φραγκίσκος Φερδινάνδος, αυτό ήταν η αφορμή και όχι η αιτία του Α' Παγκοσμίου Πολέμου.

Και τώρα η αφορμή είναι, δυστυχώς υπάρχουν πολλές αιτίες... Και καλό είναι να τις θυμόμαστε. Όλες.
 
Όχι (συν του ότι κατά πάσα πιθανότητα το συγκεκριμένο πιστόλι ήταν ψυχωτικό). Όλα τα βιβλία ιστορίας όμως συμφωνούν ότι όταν το 1914 δολοφονήθηκε ο Φραγκίσκος Φερδινάνδος, αυτό ήταν η αφορμή και όχι η αιτία του Α' Παγκοσμίου Πολέμου.

Είπα στράτα-στρατούλα, Ambrose. Μην προτρέχεις. Ας ξεκινήσουμε από δω. Δεν αναφέρθηκα ΚΑΝ στα αίτια ή στις αφορμές των επεισοδίων. Ξεκίνησα από αρχή αρχή. Κι αν θεωρείς ότι η κυβέρνηση δεν όπλισε το χέρι του ψυχωτικού, είτε σπονσονάροντας προκλητικά την ατιμωρησία, είτε φροντίζοντας να μην υπάρχει καμία μέριμνα για να μην υπάρχουν ψυχωτικοί στις τάξεις των σωμάτων ασφαλείας, τότε δικαίωμά σου.
Και για όσους μιλάνε περί μεμονωμένου επεισοδίου: η δολοφονία έγινε από ένστολο όργανο, που εκτελούσε διατεταγμένη υπηρεσία φορώντας το εθνόσημο. Τελεία και παύλα.
 
Είπα στράτα-στρατούλα, Ambrose. Μην προτρέχεις. Ας ξεκινήσουμε από δω. Δεν αναφέρθηκα ΚΑΝ στα αίτια ή στις αφορμές των επεισοδίων. Ξεκίνησα από αρχή αρχή.

ΟΚ. Από την αρχή λοιπόν. Εγώ αναφέρομαι σε αυτό που συμβαίνει αυτή τη στιγμή, όχι στο θάνατο του 15χρονου.

Κι αν θεωρείς ότι η κυβέρνηση δεν όπλισε το χέρι του ψυχωτικού, είτε σπονσονάροντας προκλητικά την ατιμωρησία, είτε φροντίζοντας να μην υπάρχει καμία μέριμνα για να μην υπάρχουν ψυχωτικοί στις τάξεις των σωμάτων ασφαλείας, τότε δικαίωμά σου.

Όπα! Προσοχή! Δεν είπα ποτέ τέτοιο πράγμα. Να μην βάζουμε λόγια που δεν ειπώθηκαν. Πολλά χαμόγελα :) :) :)

Και για όσους μιλάνε περί μεμονωμένου επεισοδίου: η δολοφονία έγινε από ένστολο όργανο, που εκτελούσε διατεταγμένη υπηρεσία φορώντας το εθνόσημο. Τελεία και παύλα.

Ναι, κανείς δεν το αρνήθηκε αυτό, αλλά εγώ δεν μίλησα γι' αυτό. Εγώ είπα:

Δεν ξέρω, μου κάνει φοβερή εντύπωση. Άραγε είναι ο θάνατος του 15χρονου, η αιτία που καίγεται η μισή Ελλάδα; Άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε...
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Και για όσους μιλάνε περί μεμονωμένου επεισοδίου: η δολοφονία έγινε από ένστολο όργανο, που εκτελούσε διατεταγμένη υπηρεσία φορώντας το εθνόσημο. Τελεία και παύλα.
Που πληρώνεται από τα λεφτά ΜΑΣ. Και που, στην τελική, ήξερε τι επάγγελμα διάλεξε. Και το τι αντιμετωπίζουν οι αστυνομικοί κάθε μέρα, δεν είναι δικαιολογία και ποσώς με ενδιαφέρει. Δεν πάει κανείς στο σώμα πιστεύοντας ότι θα κάθεται μόνο στο γραφείο του και θα επικυρώνει φωτοτυπίες. Αν του φαίνεται δύσκολο, ας κάνει κάτι άλλο, όπως τόσοι άλλοι που τους φαίνεται δύσκολο και κάνουν κάτι άλλο.

Και για τα μεμονωμένα περιστατικά, για δείτε το χθεσινό φύλλο της Ελευθεροτυπίας. Και σώστε το και κάποιος σε .pdf μην εξαφανιστεί - διαδίκτυο είναι αυτό, δεν ξέρεις ποτέ.
 

danae

¥
Ambrose, δεν θέλω να επεκταθώ, για τους λόγους που αναφέρει ο nickel, αλλά κατά τη γνώμη μου αυτά που συμβαίνουν είναι δικαιολογημένα για πολλούς λόγους και με πολλές αφορμές. Για μένα, η αντίδραση σε όλα τα σκ..ά που τρώμε καθημερινά όλα αυτά τα χρόνια είναι το μόνο υγιές. Κι ας έχει τη μορφή που έχει. Κι ας χωράνε χίλιες ενστάσεις για τη μορφή της αυτή. Αρρωστημένη είναι η παθητικότητα που μας χαρακτηρίζει καθημερινά.
 
ΟΚ. Μια ερώτηση προς όλους εσάς που έχετε παιδιά: πόσα από τα παιδιά σας, τα παιδιά των φίλων σας, τα παιδιά των γειτόνων σας, τα παιδιά που ξέρετε, η αγανακτισμένη νεολαία των 600 ευρώ είναι εκεί έξω σε ένδειξη διαμαρτυρίας και τα καίει;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Αμβρόσιε, όπως λέει και η Δανάη, προφανώς δεν έχει αγανακτήσει μόνο η νεολαία.
Νομίζω πάντως κι εγώ ότι τα αίτια της όλης κατάστασης είναι πολύ βαθύτερα και πραγματικά δεν ξέρω τι να πρωτοσκεφτώ: να αγανακτήσω, να στενοχωρηθώ;
 

danae

¥
Ambrose, ξέρω και παιδιά και μεγαλύτερους που τρέχουν. Και πριν από 22 χρόνια, όταν σκότωσαν τον Καλτεζά που ήταν ένα χρόνο μικρότερός μου, έτρεχα κι εγώ. Δεν τα έσπαγα, τα έσπαγαν άλλοι, εγώ φώναζα. Και δεν μας υποκινούσε κανείς, η οργή μόνο.

Και σήμερα η οργή είναι αληθινή. Τέτοια γεγονότα δεν είναι δυνατόν να διεκπεραιώνονται με εικονικές παραιτήσεις και ανούσια λόγια. Τις φωτιές δεν τις βάζουν οι διαδηλωτές αλλά οι πολιτικοί που δεν αναλαμβάνουν τις ευθύνες τους και που στηρίζουν και προωθούν την αστυνομική βία όλα αυτά τα χρόνια.

Και κάτι που διάβασα στην Ελευθεροτυπία και μου έκανε εντύπωση:

"Στο Σύνταγμα, στους γύρω δρόμους ο κλεφτοπόλεμος διαρκεί πολλές ώρες. Κάποιες ομάδες κατεβαίνουν την Καραγεώργη Σερβίας, σπάνε το κατάστημα με τα φωτογραφικά «απαλλοτριώνουν» τις κάμερες. Σειρά έχει το διπλανό βιβλιοπωλείο. Ενας πιτσιρικάς κλέβει πέντε βιβλία."
 

danae

¥
Απ' όλα έχει, Ambrose, και οι νέοι τα σπάνε και οι βαλτοί. Παντού και πάντα συνέβαινε αυτό. Αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Δεν είναι όλοι βαλτοί. Οι νέοι δεν αντιδράνε μόνο με καταλήψεις.

Από την άλλη, δείτε κι αυτό.
 

Elsa

¥
Μπορούμε να δούμε πέρα από τα σπασίματα; Μπορούμε να δούμε κάτι θετικό να αναδύεται μέσα από όλο αυτό το χάος; Μήπως είναι και καλό που η αφασική -όπως τη λέμε εμείς οι μεγαλύτεροι- γενιά, αυτοί οι δεκαπεντάχρονοι μαθητές, βγαίνουν στο δρόμο; Και μήπως, εμείς οι γονείς τους, πρέπει να είμαστε δίπλα τους;
 

crystal

Moderator
Ποια αφασική γενιά, ρε παιδιά; Η νέα γενιά βγήκε στο δρόμο χθες τη νύχτα; Η πορεία διαλύθηκε στις εξίμισι. Μετά ανέλαβαν χίλια μ***ένα. Δίπλα στο βλαμμένο που τα κάνει γυαλιά καρφιά δεν θα σταθώ εγώ και δεν νομίζω πως θα σταθεί κανείς. Που μετέτρεψαν τη διαμαρτυρία των μαθητών και όσων πραγματικά πάγωσαν με τα γεγονότα του Σαββάτου, σε παράσταση για έναν ρόλο. Όπως πάντα, με τις ευλογίες της αστυνομίας (σου λέει, σας ενοχλεί η καταστολή; Ορίστε, ας κάψουν και τους στύλους του Ολυμπίου Διός, εγώ δεν καταστέλλω τίποτα).
 

Elsa

¥
Ακριβώς, δεν λέω κάτι διαφορετικό, να σταθούμε δίπλα στους μαθητές και απέναντι σε όλους τους άλλους.
 
Top