Eίδα / Άκουσα

Άκουσα τον εξής διάλογο μεταξύ Κατερίνας Ζαρίφη και Ελένης στον Alpha:
K: Εσύ είσαι ο βατήρας της εκπομπής! The vater!
E: Αλήθεια the vater είναι στ' αγγλικά;

Είδα το Γρηγόρη στο Mega να παίρνει τηλέφωνο στην τύχη κάπου στην Ακτή Ελεφαντοστού και να προσπαθεί να συνεννοηθεί λέγοντας "Χελόου, Έλεφαντ μπητς; Μπητς έλεφαντ δέαρ;"

Άκουσα διαφήμιση να με πληροφορεί: "Εμείς στην Τάδε Μπανκ σας καταλαβαίνουμε γιατί κι εμείς άνθρωποι είμαστε!" (Στις άλλες τράπεζες είναι ειδικά εκπαιδευμένοι πιγκουίνοι, μη σας ξεγελούν τα ρούχα.)

Είδα τρέιλερ κοινωνικής εκπομπής όπου η καλεσμένη εξομολογείται: "η μητέρα μου είναι η αιτία που ζω". (Πρωτοφανές.)

Άκουσα διαφήμιση για το φετινό rockwave, όπου θα έρθει, λέει, "η Σιούξι". (Σούζι λέγεται, καρατσεκαρισμένο.) Κι επειδής ναούμε θα 'ρθει κι ο Manu Chao, πετάμε κι ένα "με γκούστας ροκγουέηβ".

Είδα την νέα αμερικανική καμπάνια της Adidas και αναρωτήθηκα αν οι Αμερικανοί βρίσκουν αστεία και τα πιο χαζοτερότερα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Υπάρχουν κάποιοι σκύλοι που είναι εκπαιδευμένοι να εντοπίζουν τις τρούφες (τα μανιτάρια truffles — τις άλλες τρούφες τις εντοπίζω κι εγώ, σιγά το πράμα). Εσύ είσαι εκπαιδευμένος να εντοπίζεις μαργαριτάρια; Ή είναι μαγνητικό το φαινόμενο;
 
Πολύ θα με βόλευε να οφείλεται σε δικό μου ταλέντο, αλλά νομίζω ότι απλώς τα μαργαριτάρια αυξάνονται με γεωμετρική πρόοδο.
 
Μάλλον το "Άκουσα" που έχει στον τίτλο ο Lexoplast αφορά άλλα πράγματα, αλλά εμένα μια χαρά με βολεύει για να σας ενημερώσω ότι ανακάλυψα ακόμα έναν πολύ ενδιαφέροντα διαδικτυακό ραδιοφωνικό σταθμό!
 
Top