Τι laptop να αγοράσω;

Για ρίξτε καμιά ιδέα για laptop όσοι τα ξέρετε καλά κι έχετε ιδία πείρα. Για οικιακή χρήση (Office+Trados και τα σχετικά...)

Thanks.
 
Κι εγώ τέτοιο έχω και είμαι ευχαριστημένος. Επίσης, έχω μείνει πολύ ικανοποιημένος από το σέρβις στην Τοσίμπα Ελλάδας (στην Κρέοντος, κάθετο της Λένορμαν)
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Για Toshiba Satellite εγγυώμαι κι εγώ, έχω ένα δεκαετίας και ακόμα δουλεύει, το άτιμο! Το καινούριο μου είναι Acer Aspire και προς το παρόν πολύ καλό μου φαίνεται.
 
Thanks guys! Εγώ μέχρι στιγμής βολευόμουν με ένα Fujitsu Siemens Amilo, το οποίο ήταν πολύ καλό μηχανάκι, αλλά τώρα χρειάζεται αλλαγή.

Με όλες αυτές τις επιλογές που υπάρχουν σε υπολογιστές και λάπτοπς έχω χάσει πλέον τον μπούσουλα, πέραν του ότι δεν ξέρω κατά πόσο αυτά που βλέπουμε στα data sheets (επεξεργαστική ισχύς, RAM, σκληρός κτλ) αρκούν για να κάνει κανείς σωστή επιλογή (πολλές φορές αναρωτιέμαι πώς όλα αυτά τα εντυπωσιακά εξαρτήματα στο εσωτερικό των υπολογιστών συνεργάζονται μεταξύ τους) + το ότι τα δεδομένα άλλαξαν (βράστα τα Βίστα)... οπότε γι' αυτό είπα να ρωτήσω τους ειδικούς.

Για τα Toshiba έχω ακούσει τα καλύτερα, οπότε προς τα εκεί τείνω. Προς το παρόν, είμαι κάπου μεταξύ Toshiba και HP.

Ευχαριστώ και πάλι. :)
 
Last edited:
Εγώ έχω ένα καινούριο τοσίμπα και γενικά είμαι ευχαριστημένη αλλά αν αγόραζα τώρα θα έπαιρνα σίγουρα έναDell, μια και τα διαθέτει πια και γνωστό πολυκατάστημα.
 
Tα DELL έχουν 3 χρόνια on site εγγύηση, δηλ. σου το επισκευάζουν σπίτι σου μέσα σε 24 ώρες. Επίσης, αν θέλεις Windows XP, είναι τα μόνα πλέον που γίνονται built-to-order ακόμα και στο λειτουργικό.

Toshiba πολύ καλά και αξιόπιστα.

Αν θέλεις πραγματική φορητότητα, δες κι αυτό (βάρος 1,3 κιλά, μπαταρία που διαρκεί τουλάχιστον 5 ώρες, εγγύηση 2 χρόνια, τρέχει Trados μια χαρά):

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1163485&catalog=21&category=1000000422
http://www.trustedreviews.com/notebooks/review/2008/09/19/Asus-Eee-PC-1000H---Windows-XP-Edition/p1
 
-Επίσης ψηφίζω Dell, ειδικά λόγω της άριστης υποστήριξης αλλά και της ποιότητάς τους (το δικό μου έχει πέντε βαρβάτα χρόνια στην πλάτη του -τα πρώτα τρία με ιδιαίτερα σκληρή μεταχείριση & ελάχιστη προσοχή- και δεν έχει κάνει κιχ). Όχι ότι είναι κακά και τα υπόλοιπα.
-Κάποιες εταιρείες δίνουν τη δυνατότητα να βάλεις XP (δηλ. παρέχουν δωρεάν δισκάκια με τα ΧΡ και τα προγράμματα οδήγησης που θα χρειαστείς).
-Προτείνω: ιεράρχησε τις ανάγκες σου και μην τσιμπάς με τις εξωφρενικές προδιαγραφές. Ο ταχύτερος επεξεργαστής, π.χ., θα κοιμάται σχεδόν συνέχεια αν το μηχανάκι χρησιμοποιείται για απλά πράγματα. Μην τον πληρώσεις άδικα. Δες να έχει γρήγορο δίσκο - τουλάχιστον στις 5400 στροφές, αν όχι στις 7200. Είναι βασικότατο στοιχείο για τις επιδόσεις. Και βέβαια να εχει αρκετό χώρο (περίπου 50% πάνω από ό,τι υπολογίζεις σήμερα ότι χρειάζεσαι). Θέλεις να βλέπεις και ταινίες; Άρα θέλεις 17 ίντσες οθόνη ίσως και περισσότερο. Αν, όμως, πρόκειται να τον μεταφέρεις συχνά, ακόμα και το ένα (1) κιλό παραπάνω βάρος θα σου κάνει μεγάλη διαφορά στο κόψιμο του ώμου). Αν δεν παίζεις απαιτητικά παιχνίδια, μην πληρώσεις ωραία λεφτουδάκια για κάποια μαγκιόρικη κάρτα γραφικών...
-Να αποφύγεις να έχει επεξεργαστή τύπου desktop. Προτίμησε ίσως έναν καινούργιο centrino, αν και όλοι οι σύγχρονοι έχουν καλή θερμική συμπεριφορά και χαμηλή κατανάλωση.
-Δες το σε λειτουργία πριν το αγοράσεις. Πήγαινε στο κατάστημα και χάζεψέ το για λίγη ώρα. Μήπως είναι πολύ πυκνά τοποθετημένα τα πλήκτρα και δεν σε βολεύουν; Σε κουράζει η οθόνη;
-Μάθε πού πρέπει να το στείλεις αν χρειαστείς σέρβις. Στην ελλληνική αντιπροσωπεία; Ή μήπως στο... Βέλγιο; (δεν το λέω τυχαία).
-Μπορείς, ίσως, να παρακολουθείς στις δημοσιεύσεις αυτού του τύπου στο adslgr.com. Δίνει, πολύ τακτικά, σφραγισμένα & ολοκαίνουργια μηχανάκια σε πολύ καλές τιμές. Δεν ξέρω αν υπάρχει δυνατότητα για τιμολόγιο.
-Συχνά ακούω κακά λόγια για τα TurboX του Πλαισίου και για τα Acer. Για τις υπόλοιπες μάρκες, όλο και κάποιο βγαίνει τζούφιο - η εγγύηση να είναι καλά.
 
Ευχαριστώ Γιάννη. Πολύ κατατοπιστικός είσαι. Ιεράρχηση αναγκών! Για τα Turbo X κι εγώ δεν έχω ακούσει τα καλύτερα... Και πληροφοριακά εντελώς, με το Fujitsu Siemens που είχα 2-3 χρόνια τώρα, δεν είχα κανένα παράπονο, υπήρξε σκυλί και δεν παρουσίασε ποτέ πρόβλημα.
 
Turbo-X ήταν το προηγούμενο laptop μου και αν με ρωτήσετε αν ήμουν ευχαριστημένη, θα σας απαντήσω πολύ κομψά, "Τι άλλα νέα; Στο σπίτι όλοι καλά;"
 

curry

New member
Προσωπικά έχω ένα Acer 5ετίας και φτου να μην το ματιάσω, τίποτα δεν έχει πάθει και πάει σφαιράτο. Το μόνο πρόβλημα με την Acer είναι το σέρβις, που πρέπει να στον πάρουν στον Ταύρο και κάνουν πολύ καιρό από ό,τι ξέρω να στο επιστρέψουν (2 βδομάδες και, έχω ακούσει). Αλλά από την άλλη, να το ξαναματαφτύσω να μην το ματιάσω, δεν έχει χρειαστεί σέρβις μέχρι τώρα... Γενικά πάντως η Acer έχει πολύ καλό όνομα στην αγορά.
 
Tα DELL έχουν 3 χρόνια on site εγγύηση, δηλ. σου το επισκευάζουν σπίτι σου μέσα σε 24 ώρες.

Μόλις επιβεβαίωσα ότι τα χαμηλότερα μοντέλα της σειράς (Inspiron) που πουλάει το multirama, skroutz.gr κλπ έχουν τελικά 1 χρόνο εγγύηση και δεν μπορείς να τα παραγγείλεις απευθείας από την Dell. Μάλλον, λόγω εμπορικότητας.

Ίσως τα πιο ανεβασμένα μοντέλα να έχουν 3 χρόνια on site (μεγάλο το δέλεαρ).
 

pit

New member
Εγώ έχω hp pavilion και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Δεν έχω παράπονο. Το έχω τρία χρόνια και δεν έχει χρειαστεί να το πάω ούτε για σέρβις ούτε για φορμάτ (να φυλάξει η Παναγία!) ούτε για τίποτα. Μόνο ένα καθάρισμα για ιούς μία στο τόσο κι αυτό ήτανε.

Και τα Toshiba όμως, δε λέω, διάολοι.
 

Zazula

Administrator
Staff member
-Κάποιες εταιρείες δίνουν τη δυνατότητα να βάλεις XP (δηλ. παρέχουν δωρεάν δισκάκια με τα ΧΡ και τα προγράμματα οδήγησης που θα χρειαστείς).
Τα λάπτοπ που μπορεί κάποιος να πάρει επίσημα με ΧΡ είναι όσα συνοδεύονται από downgrade rights στο λειτουργικό τους, ήτοι όσα έρχονται μαμακίσια με Vista Business ή Ultimate. Αυτά θα τα βρείτε κυρίως στις λεγόμενες "επαγγελματικές" σειρές των ΟΕΜ (όχι πάντα όμως στα entry-level μοντέλα καθεμιάς από αυτές, τα οποία είναι πολύ φθηνά κι έχουν συνήθως Vista Basic): Fujitsu-Siemens Esprimo Mobile, HP Compaq & EliteBook, Lenovo ThinkPad, Toshiba Satellite Pro & Tecra, καθώς και σε ορισμένα Acer: http://www.skroutz.gr/search?keyphrase=xp&cat_id=25. Επίσης οι Έλληνες ΟΕΜ (Hassler&Miller, Multirama, Plaisio) προσφέρουν δυνατότητα επιλογής ΧΡ κατά την αγορά.

Μόλις επιβεβαίωσα ότι τα χαμηλότερα μοντέλα της σειράς (Inspiron) που πουλάει το multirama, skroutz.gr κλπ έχουν τελικά 1 χρόνο εγγύηση.
Η ευρωπαϊκή νομοθεσία καθιστά υποχρεωτική την παροχή διετούς εγγύησης καλής λειτουργίας, αλλά όλοι οι Έλληνες αντιπρόσωποι τη γράφουν στα παλαιότερα των υποδημάτων τους. Προσωπικά το έχω παλέψει (όχι σε φορητό, αλλά σε έναν οδηγό οπτικού δίσκου από το e-shop.gr) και τελικά το δέχθηκαν.
 
Top