Greek malaka driver -- is it genetic?

Alexandra

Super Moderator
Staff member
1) Θα έχετε δει στα μέσα ενημέρωσης για το τεστ DNA που γίνεται κατά παραγγελία και σε πληροφορεί για την γενετική σου προδιάθεση για διάφορες ασθένειες και γενετικά χαρακτηριστικά. Το βρίσκω άκρως ελκυστικό, και είναι θέμα μιας απόφασης να ξοδέψω τα 399 δολάρια που ζητάνε για να το κάνω.

2) Οδηγώ σήμερα το πρωί στην οδό Σπύρου Λούη έξω από το Ολυμπιακό Στάδιο. Κίνηση εντελώς αραιή, Κυριακή πρωί στις 10. Το όριο σ' αυτόν το δρόμο είναι 50, πηγαίνω με 60. Είμαι στη δεξιά λωρίδα. Aπό αριστερά με προσπερνούν όσοι πηγαίνουν πιο γρήγορα. Πίσω μου κολλάει ένας κλασικός Έλληνας οδηγός, που μου ανάβει τα φώτα, προφανώς για να πάω πιο γρήγορα...

Μήπως υπάρχει περίπτωση να ανακαλύψουν με το τεστ και γενετική προδιάθεση για να είναι κάποιος Greek malaka driver; Το θεωρώ σχεδόν βέβαιο, απλώς δεν έχουν σκεφτεί ακόμα να ψάξουν για το γονίδιο.


Edit: Παρατήρηση σχετικά με την εικόνα που δημοσιεύτηκε σήμερα στο περιοδικό της Καθημερινής: Το παράδειγμα που δίνει η εταιρεία δεν είναι φανταστικό, είναι πραγματικό. Το όνομα του πελάτη έχουν αλλάξει, δίνοντάς του το όνομα του πατέρα της Γενετικής Mendel.
 
Last edited:
1) Οι Έλληνες οδηγοί γενικά τη βρίσκουν να την πέφτουν σε μια γυναίκα οδηγό για να την ταράξουν.
2) Οι Έλληνες οδηγοί πιστεύουν ότι η Ελληνίδα δεν είναι για τιμόνι.

Περιστατικό που συνέβη σ' εμένα την Παρασκευή:
Έχω βγάλει αλάρμ σε δρόμο διπλής κατευθύνσεως και αρκετά φαρδύ, για να παρκάρω. Έχω βάλει όπισθεν, όταν ένας τύπος απέναντι βγάζει αλάρμ και διπλοπαρκάρει, για να πάει να πάρει τσιγάρα από το ψιλικατζίδικο. Το αποτέλεσμα ήταν να σταματήσει η κυκλοφορία, αφού αφενός δεν χωρούσε αυτοκίνητο ανάμεσά μας, και αφετέρου κανείς από τους διερχόμενους οδηγούς, δεν περίμενε να παρκάρω για να ελευθερωθεί ο δρόμος. ΟΛΟΙ, μα ΟΛΟΙ έβαλαν σε μένα τις φωνές, και με αποκάλεσαν διάφορα χαριτωμένα επιθετάκια, ενώ στον κύριο απέναντι που βγήκε συνάμενος-κουνάμενος με το πακετάκι των τσιγάρων στα χέρια, δεν είπε κανείς τίποτα.

Αλεξάνδρα μου, μην πτοείσαι. Και δεν χρειάζεται να κάνουν οι άνδρες το τεστ. Το έχουν στο αίμα τους το σύνδρομο του GMD. Τουλάχιστον, ένα μεγάλο ποσοστό από δαύτους.
 
Χωρίς να θέλω να διαφωνήσω με την Παρασκευή, που κατά τη γνώμη μου έχει απόλυτο δίκιο για το συγκεκριμένο περιστατικό, δηλώνω απερίφραστα ότι τις περισσότερες φορές που βλέπω κάποιον να οδηγάει άτσαλα λέω από μέσα μου "Να δεις που είναι γυναίκα!" και δυστυχώς 8 στις 10 φορές επαληθεύομαι.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Το θέμα βέβαια δεν είναι αν οι γυναίκες οδηγούν καλύτερα ή χειρότερα. Το θέμα είναι οι παρανοϊκές αντιδράσεις του Έλληνα οδηγού.

Γιατί να σου ανάψει τα φώτα να πας πιο γρήγορα; Δεν τον εμποδίζεις σε τίποτα, έχει όλη την αριστερή λωρίδα ελεύθερη να σε προσπεράσει, δεν πας κάτω από το όριο, δεν έχει κίνηση, καμιά δικαιολογία. Γιατί το κάνει, λοιπόν; Γιατί είναι GMD (ευχαριστώ, Paraskevi).
 
δηλώνω απερίφραστα ότι τις περισσότερες φορές που βλέπω κάποιον να οδηγάει άτσαλα λέω από μέσα μου "Να δεις που είναι γυναίκα!"

Δυστυχώς, κι εγώ έχω συλλάβει τον εαυτό μου να λέει το ίδιο ακριβώς πράγμα, κι έχω πέσει μέσα 3 στις 10. Τις υπόλοιπες είναι κάποιος κυριούλης άνω των εξήντα.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Σας επαναφέρω στο θέμα. Δεν έκανα σύγκριση μεταξύ ανδρών και γυναικών οδηγών. Δέχομαι ως δεδομένο ότι υπάρχει διαφορά στον τρόπο που οδηγούν, που εξηγείται και από διαφορές στη δομή του ανδρικού και του γυναικείου εγκεφάλου.

Αυτό που κυριολεκτικά με βγάζει από τα ρούχα μου είναι η παρανοϊκή συμπεριφορά του Έλληνα οδηγού, που όπως και να το κάνουμε δεν τη βλέπεις σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες.

Edit: διαγράφεται η λέξη "κυριολεκτικά".
 
Last edited:
Αυτό που κυριολεκτικά με βγάζει από τα ρούχα μου είναι η παρανοϊκή συμπεριφορά του Έλληνα οδηγού, που όπως και να το κάνουμε δεν τη βλέπεις σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες.

Έχεις απόλυτο δίκιο, και απ' ό,τι φαίνεται μερικά πράγματα δεν θα αλλάξουν ποτέ...
 

Elsa

¥
Σας επαναφέρω στο θέμα. Δεν έκανα σύγκριση μεταξύ ανδρών και γυναικών οδηγών. Δέχομαι ως δεδομένο ότι υπάρχει διαφορά στον τρόπο που οδηγούν, που εξηγείται και από διαφορές στη δομή του ανδρικού και του γυναικείου εγκεφάλου.

Αυτό που κυριολεκτικά με βγάζει από τα ρούχα μου είναι η παρανοϊκή συμπεριφορά του Έλληνα οδηγού, που όπως και να το κάνουμε δεν τη βλέπεις σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες.

Τώρα το πράγμα μπαίνει πιο σωστά. Γιατί πρέπει να πω οτι τελευταία παρατηρώ τις νέες γυναίκες να οδηγούν (ευτυχώς και δυστυχώς μαζί) ακριβώς όπως και οι νέοι άντρες. Πιο γρήγορα, πιο θαρρετά αλλά και επιθετικά, με αγένεια και διάθεση για καυγά και κουτουράδες. Πιο παλιά, όταν σου έκαναν άγαρμπη σφήνα ή κόλλημα στην δεξιά λωρίδα, σε συντριπτικό ποσοστό ήταν νεαρός τσαμπουκαλής με κάμπριο, τώρα οι γυναίκες αρχίζουν να κάνουν τα ίδια. Μεγάλη ζημιά έχουν κάνει και τα τζιποειδή. Ειδικά οι καινούργιοι οδηγοί με τζιπ (ανεξάρτητα από φύλο και ηλικία) είναι δημόσιοι κίνδυνοι!
 
Δημόσιοι κίνδυνοι με τα τζιπ είναι κυρίως οι ξανθιές κυρίες άνω των 50. Λες και έχουν μόλις μάθει να οδηγούν.
Όσο για τους GMD γενικότερα, καθημερινά που οδηγώ στην Αττική Οδό βλέπω δεκάδες από δαύτους.
Έχει παραγίνει το κακό...
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Όταν σε λίγους μήνες θα έχει κυκλοφορήσει παντού το GMD, να θυμάστε από πού ξεκίνησε!
 

curry

New member
Θέλω να προσθέσω μια κατηγορία στον GMD, αυτή του GMD Pro! Πώς λέμε ταρίφας; Με την τρομερά αρνητική έννοια, υπάρχουν και συμπαθέστατοι και πολύ τίμιοι επαγγελματίες, δεν τα έχω μαζί τους φυσικά (εξηγούμαι για να μην παρεξηγούμαι). Λεπτομέρειες αύριο, έχω συγχυστεί η άρρωστη!
 
Το συγκεκριμένο που συνέβη στην Αλεξάνδρα είναι όντως πολύ χαζό. Αλλά γενικά, οι ηλικιωμένοι και οι γυναίκες στο δρόμο είναι συνήθως πολύ κουραστικοί και κουραστικές (μετά από τα μηχανάκια & τους τροχονόμους). Χθες μου έτυχε το ανήκουστο να μπαίνω στην αριστερή λωρίδα για αριστερή στροφή, να βλέπω από μακριά το φανάρι (ναι, αυτό, το πράσινο βελάκι που δείχνει αριστερά) να ανάβει και οι δύο μπροστά μου να κοιμούνται. Εγώ να κορνάρω για να το δουν από πολύ πίσω και αυτοί να μην ξεκινάνε. Ε, δεν πέρασε ΚΑΝΕΝΑΣ. Ούτε καν αυτός που ήταν πρώτος-πρώτος στη γραμμή.

Δεν είχε έρθει η ώρα για το Κυριακάτικο Ξύπνημα που λέμε. Με το επόμενο... (ήρθε ευτυχώς)

Πάντως, δεν χρειάζεται να το παίξω μπαμπάς και να σας πω να προσέχετε, γιατί ο κόσμος έχει ψιλοτρελαθεί. Πολλούς φόνους και ξύλο ακούω τώρα τελευταία για ένα φανάρι ή μια προτεραιότητα... για μια χούφτα χιλιόμετρα. LOL.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Το θέμα της στάσης των ανδρών οδηγών απέναντι στις γυναίκες οδηγούς στα σημερινά AutoNEA, με τίτλο "Μην πυροβολείτε τη γυναίκα οδηγό".
 

Attachments

  • Issue_10237$Pdf.pdf
    105.1 KB · Views: 278

Elsa

¥
Η κατακλείδα του άρθρου τα συνοψίζει πολύ ωραία, κατά τη γνώμη μου:

«Νομίζω ότι τα πράγματα είναι απλά. Όπου μας βολεύει η γυναίκα οδηγός και χρειαζόμαστε τις υπηρεσίες της, τότε καταρρέουν τα κλισέ και οι προκαταλήψεις και την αποδεχόμαστε πλήρως. Στην αντίθετη περίπτωση όμως, αφήνουμε τον κοινωνικό ρατσισμό μας αχαλίνωτο. Και βέβαια κάτι τέτοιο, μόνον ανδρισμό δεν φανερώνει.»

Και βέβαια, όπου γυναίκα οδηγός μπορείτε να βάλετε γιατρός, μηχανικός, δικηγόρος…
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Δεν ξέρω αν συμβαίνουν όλα σ' εμένα ή έχετε όλοι σας όμοιες εμπειρίες. Σήμερα μού συνέβη άλλο ένα περιστατικό road rage, που αν δεν ήταν τρομαχτικό, θα ήταν εντελώς αστείο.

Στη μεγάλη διασταύρωση Σπύρου Λούη και Κύμης κοντά στο Ολυμπιακό Στάδιο, είμαι στο φανάρι για να στρίψω αριστερά στην Κύμης. Βρίσκομαι στην έβδομη ή όγδοη θέση και το φανάρι κρατάει λίγο. Μέχρι να φτάσω στο φανάρι, είναι πάλι κόκκινο, οπότε σταματάω. Ακούω πίσω μου ένα κορνάρισμα και βλέπω απ' τον καθρέφτη μια χοντρή κυρία τύπου butch, σε έξαλλη κατάσταση. Προφανώς της κακοφάνηκε που δεν πέρασα με κόκκινο για να περάσει κι αυτή. Τη βλέπω να με βρίζει και να κάνει χυδαίες χειρονομίες. Όπως είναι λογικό, της κάνω κι εγώ μια χειρονομία. Όχι τίποτα χυδαίο, απλώς της δείχνω με τα χέρια μου "είσαι χοντρή". Ε, μάλλον της πάτησα τον κάλο, γιατί παθαίνει κυριολεκτικά αμόκ. Κατεβαίνει από το αυτοκίνητό της, έρχεται δίπλα στο δικό μου κι αρχίζει να χτυπάει με μανία το τζάμι, βρίζοντας χυδαία. Εγώ δεν ανοίγω φυσικά το τζάμι, κάποια στιγμή σταματάει και γυρίζει στο αυτοκίνητό της, κι όταν ανοίγει το φανάρι, με προσπερνάει από δεξιά και τρέχει... να κολλήσει στο μποτιλιάρισμα της οδού Κύμης.

Πολλές φορές έχω συναντήσει νταήδες που βρίζουν τους άλλους οδηγούς, εξάλλου υπάρχουν και περιπτώσεις φόνων με τέτοια αφορμή. Πρώτη μου φορά μού συνέβη τέτοιο περιστατικό με γυναίκα.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Αυτό ήταν χτύπημα κάτω από τη ζώνη!
Ε, όταν σε βρίζουν και μάλιστα χωρίς λόγο, δικαιολογείσαι να πατήσεις και κανέναν κάλο.

Πάντως, δεν θα ήθελα να είμαι στη θέση του συζύγου και των παιδιών της οξύθυμης κυρίας.
 
Πολλές φορές έχω συναντήσει νταήδες που βρίζουν τους άλλους οδηγούς (...) Πρώτη μου φορά μού συνέβη τέτοιο περιστατικό με γυναίκα.
Από νταή, έπεσες τώρα σε "νταού" (;) ή "από το Νταού" (Πεντέλης). :)
 

curry

New member
Δύο (τουλάχιστον) GMD σήμερα προκάλεσαν δύο θύματα το πρωί στην Αττική: μια γιαγιά και το εγγόνι της σκοτώθηκαν, από φορτηγό. Περπατούσαν στην Λιοσίων, αφού στο πεζοδρόμιο είχαν παρκάρει κάποιοι τα αυτοκίνητά τους. Κανείς δεν μας λέει ότι το φορτηγό δεν θα τις χτύπαγε αν ήταν στο πεζοδρόμιο, αλλά...
 
Top