εθνωφελής

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Καλημέρα σε όλους!
Ξέρουμε μήπως αν υπάρχει μονολεκτική απόδοση για το παραπάνω; Δεν μπορώ να δώσω συγκείμενο, η χρήση περίπου όπως εδώ.
 

Vrastaman

New member
Καλημέρα σε όλους!
Ξέρουμε μήπως αν υπάρχει μονολεκτική απόδοση για το παραπάνω; Δεν μπορώ να δώσω συγκείμενο, η χρήση περίπου όπως εδώ.

Μονολεκτική δεν μπορώ να σκεφτώ. Θα το απέδιδα ως: "...of national interest."
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Περιφραστική στην περίπτωσή μου θα ήταν of national benefit (αν δεις στο σύνδεσμο που έδωσα, μιλά για εθνωφελή ιδρύματα). Ψάχνω για μονολεκτική, όμως :)
 
Οπωσδήποτε μονολεκτική;
Βρίσκω δύο *nationalbeneficiary. Απλώς τυχαίνει να είναι και τα δύο κολλημένα, δηλαδή από σπόντα συνέβη. :)
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Όχι οπωσδήποτε, απλώς θα πρέπει να κάνω ακροβατικά για να φτιάξω την πρόταση αν δε βρεθεί άλλη λύση. Δεν πειράζει πάντως, ευχαριστώγιατιςπροτάσεις :)
 
Palavra, και γιατί να μη βάλεις national benefit ως επιθετικό προσδιορισμό; Δεν είναι μονολεκτικό, αλλά δεν είναι και "of national benefit". Στο μάτι δεν χτυπάει καθόλου άσχημα, νομίζω.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Λες; Έχω ένα μακρυνάρι με επίθετα, κάπως έτσι:
[...] σκοποί εθνωφελείς, θρησκευτικοί, φιλανθρωπικοί, εκπαιδευτικοί ή καλλιτεχνικοί
και το έχω αποδώσει κάπως έτσι:
[...] religious, charitable, educational or artistic purposes και αν βάλω περίφραση θα πρέπει να πω religious, charitable, educational or artistic purposes or purposes of national benefit.

Με βάση την πρότασή σου, αυτό πώς σου φαίνεται;
[..] national benefit, religious, charitable, educational or artistic purposes
 
Δεν ξέρω αν μπορείς να πεις σκέτο "national" ή να πεις "religious, charitable, educational, artistic or national benefit purposes".

Δεν με ξετρελαίνει είναι η αλήθεια, αλλά είναι μια κάποια λύση.
 
Νομίζω ότι είναι αποδεκτή λύση (άσχετα αν ξετρελαίνομαι ή όχι, δεν έχω κάτι καλύτερο).
 
Top