No more nomophobia – Εδώ και τώρα θάνατος στη nomophobia

nickel

Administrator
Staff member
Αφήστε αμέσως το Σκοπιανό, έχουμε πιο σοβαρά θέματα να ασχοληθούμε!

http://www.independent.co.uk/news/u...britons-in-the-grip-of-nomophobia-802722.html
Εμφανίστηκε πριν από 12 μόλις ημέρες στις ειδήσεις: Έρευνα του Βρετανικού Ταχυδρομείου έδειξε ότι το 58% των Βρετανών και το 48% των Βρετανίδων ζουν με το άγχος μήπως μείνουν χωρίς το κινητό τους τηλέφωνο.
Κάποιος πανηλίθιος εκεί μέσα έφτιαξε και πλάσαρε τον όρο nomophobia από το no mobile phobia — και αυτή τη στιγμή βάζεις στο Γκουγκλ τη λέξη και βρίσκεις ήδη 150.000 ευρήματα.

Σε κάποιες διαδικτυακές συζητήσεις επισημαίνεται (ποιος τους ακούει;) ότι αυτό θα σήμαινε κανονικά «φόβος του νόμου» (fear of the law). Ήδη υπάρχουν στην αγγλική οι λέξεις nomos, nomocracy, nomogeny, nomogram, nomography, nomology, nomological, nomothete, nomothetic, nomotopic — κι ας τις αγνοεί όλες ο διορθωτής μου, όπως και ο κύριος που σοφίστηκε το εξάμβλωμα.

Όπως (περίπου) λέει κι ο φίλτατος συνονόματος sarant, πετάει ο άλλος την παπάρα του κι άντε να τρέχεις εσύ μετά να τη συμμαζέψεις!

Γράφει η Independent: The Post Office has now produced a guide to avoiding "nomo-phobia" which recommends leaving loved ones an alternative contact number and making a back-up list of all contacts in case the phone is lost or stolen.

Γράφω εγώ: The barbarians should produce a guide recommending avoidance of the term nomophobia in connection with mobile phones.

Εναλλακτικά, να ονομαστεί nomobiphobia (κι ας ακούγεται σαν το φόβο μήπως μείνεις χωρίς τον Moby σου).

 

crystal

Moderator
Απολαυστικό!
Βλέποντας στην αρχική σελίδα τον τίτλο του θρεντ, νόμιζα πως πόσταρες αναρχικό μανιφέστο... :Ρ
 

nickel

Administrator
Staff member
Βλέποντας στην αρχική σελίδα τον τίτλο του θρεντ, νόμιζα πως πόσταρες αναρχικό μανιφέστο... :Ρ
Ντοντ γουάρι. It's just a θρεντ, not a θρετ.
 
Είναι η νέα ευρογλώσσα - το no αγγλοσαξωνικό, το mo λατινικό και το φοβία ελληνικό.
Εναλλακτικά, ο φόβος του νομού (εν προκειμένω, της Αιτωλοακαρνανίας, ανάδερ οβ δόους μπλάντυ λόνγκ γκρίικ ουέρντζ) :(
 
Ηχητικά και οπτικά, διαφέρει ελάχιστα από την homophobia και τη monophobia, αν και αυτό είναι το λιγότερο...

... και αυτή τη στιγμή βάζεις στο Γκουγκλ τη λέξη και βρίσκεις ήδη 150.000 ευρήματα.
Εγώ βρήκα 239.000 ευρήματα πριν από δέκα λεπτά...

... και 96.000 πριν από ένα.

Ποιος παίζει με το Γκουγκλ;

... (εν προκειμένω, της Αιτωλοακαρνανίας, ανάδερ οβ δόους μπλάντυ λόνγκ γκρίικ ουέρντζ)
Nai, alla ki eseis exete paei sto allo akro. :)
 

nickel

Administrator
Staff member
Ορίστε, ασχολείται στις 9/4 με τον όρο ο Χρήστος Μιχαηλίδης στην Ελευθεροτυπία και ούτε κουβέντα για την αγαρμποσύνη του νεολογισμού. Αυτό μας έλειπε, να τον δούμε έτσι και στην Ελλάδα.

Να τον κάνουμε εδώ, ας πούμε, ακινητοφοβία; Ή παραπέμπει σε σεξουαλική ανικανότητα;
 
Ορίστε, ασχολείται στις 9/4 με τον όρο ο Χρήστος Μιχαηλίδης στην Ελευθεροτυπία και ούτε κουβέντα για την αγαρμποσύνη του νεολογισμού. Αυτό μας έλειπε, να τον δούμε έτσι και στην Ελλάδα.
Πράγματι, η νομοφοβία είναι δέκα φορές πιο άσχημη από το nomophobia, καθώς όχι μόνο δεν φαίνεται στα ελληνικά η ετυμολογική της προέλευση, αλλά είναι και παραπλανητική.
Να τον κάνουμε εδώ, ας πούμε, ακινητοφοβία; Ή παραπέμπει σε σεξουαλική ανικανότητα;
Ας κρατήσουμε την ακινητοφοβία για όσους φοβούνται να επενδύσουν σε ακίνητα. :)

Εν κατακλείδι, γελοίο μεν το σημαίνον, σοβαρό και θλιβερό όμως το σημαινόμενο...
 
Πώς θα σας φαινόταν η λέξη α-κινητοποίηση... Νομίζω ότι όσοι έχουν χάσει το κινητό νιώθουν ένα μούδιασμα τα πρώτα δευτερόλεπτα από τον πανικό. (αρκεί να μιλάμε για δευτερόλεπτα μόνο)
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Έχω την υποψία ότι στα ελληνικά θα βόλευε κάποιο ακρωνύμιο, π.χ. Σύνδρομο Απώλειας Κινητής Συσκευής (ΣΑΚΣ). Ακόμα πιο ελληνικά, SUCKS. :p
 

Zazula

Administrator
Staff member
...Κι επειδή παγώνεις μόνο και στη σκέψη τού να το πάθεις: "ΣΑΚΣ και κσερός!" :D
 

Zazula

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Έχω την υποψία ότι στα ελληνικά θα βόλευε κάποιο ακρωνύμιο, π.χ. Σύνδρομο Απώλειας Κινητής Συσκευής (ΣΑΚΣ). Ακόμα πιο ελληνικά, SUCKS. :p
'Η Σύνδρομο Έλλειψης Κινητής Συσκευής (ΣΕΚΣ).
 
Καλημέρα. Έχω την υποψία ότι στα ελληνικά θα βόλευε κάποιο ακρωνύμιο, π.χ. Σύνδρομο Απώλειας Κινητής Συσκευής (ΣΑΚΣ). Ακόμα πιο ελληνικά, SUCKS. :p
Εγώ πάντως μόλις έχασα το κινητό μου, οπότε θα σας κρατάω ενήμερους για τα συμπτώματα του ΣΑΚΣ. It SUCKS big time.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Να υποθέσω ότι δεν είχες πουθενά κρατημένη τη λίστα των επαφών σου;
 
Είχα αρχίσει πριν από καιρό να γράφω τα τηλέφωνα σε ένα εξέλ, αλλά είχα περάσει μόνο τα μισά περίπου. Εντάξει, άλλοι έχουν πολύ σοβαρότερα προβλήματα, αλλά είναι τουλάχιστον σπαστικό να χάνεις τον μοναδικό τρόπο επικοινωνίας με ένα σωρό κόσμο.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Γι' αυτό το λόγο αγόρασα ένα καλώδιο σύνδεσης με το PC, κατέβασα από τη Nokia το Nokia PC Suite, και έχω ανά πάσα στιγμή όλα μου τα τηλέφωνα και τις φωτογραφίες αποθηκευμένα. Νομίζω ότι μπορείς να το κάνεις στο μέλλον.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Στάθη, μην αγχώνεσαι - έχω χάσει / μου έχουν κλέψει πέντε κινητά ως σήμερα, ενώ από δική μου ανοησία έχασα κάποτε και μία SIM με όλο τον τηλεφωνικό μου κατάλογο. Έπειτα από λίγο καιρό τα βρήκα τα περισσότερα τηλεφωνικά νούμερα, ενώ στο ενδιάμεσο είχα και μια καλή δικαιολογία να ξεφουρνίζω σε όσους μου παραπονιόντουσαν ότι τους ξέχασα και δεν τους καλώ ("Ξέρετε είχα χάσει όλα μου τα τηλέφωνα μπλα μπλα" - λες και θα τους έπαιρνα κάθε τρεις και λίγο αν δεν τα 'χα χάσει!).

Για μένα ο κολοφώνας της αμηχανίας είναι να έχεις στη μνήμη του κινητού σου έναν αριθμό, αλλά να μη θυμάσαι σε ποιον αντιστοιχεί. (Στάθης; Ποιος Στάθης; Ρε γυναίκα, ξέρουμε κάνα Στάθη;!) Υπάρχει, βέβαια, και χειρότερη βερσιόν... (Λίλα; Όχι, ρε γυναίκα, δεν είναι κανένα αμόρε η Λίλα. Αφού την ξέρεις τη Λίλα... Εεεε, να ιδείς ποια είναι... Ποια να 'ναι, άραγε; Α ναι, η κολλητή του Στάθη!) Και τι να κάνεις - να πάρεις τηλέφωνο και να ρωτήσεις: "Σας έχω αποθηκευμένο κι αναρωτιέμαι ποιος διάολος είστε γιατί μου διαφεύγετε;" :D
 
Καλά, εννοείται ότι τα περισσότερα από τα τηλέφωνα που έχασα διά παντός δεν επρόκειτο να τα καλέσω ποτέ ούτως ή άλλως. Είναι ωραίο όμως να ξέρεις ότι έχεις τη δυνατότητα, αν σου τη βαρέσει. Επίσης, σας είπα ότι είμαι ψυχαναγκαστικός και ότι έχω μανία με τα πάσης φύσεως αρχεία και πληροφορίες;

Για μένα ο κολοφώνας της αμηχανίας είναι να έχεις στη μνήμη του κινητού σου έναν αριθμό, αλλά να μη θυμάσαι σε ποιον αντιστοιχεί.
Είχα 3-4 κι από αυτά. [Παρεμπιπτόντως, αν διαβάζει η Ράνια που αρχίζει από 229xx (υπεραστικός κωδικός), παρακαλείται να επικοινωνήσει.] Η ζωή βέβαια έδωσε τη λύση...

(Στάθης; Ποιος Στάθης; Ρε γυναίκα, ξέρουμε κάνα Στάθη;!) Υπάρχει, βέβαια, και χειρότερη βερσιόν... (Λίλα; Όχι, ρε γυναίκα, δεν είναι κανένα αμόρε η Λίλα. Αφού την ξέρεις τη Λίλα... Εεεε, να ιδείς ποια είναι... Ποια να 'ναι, άραγε; Α ναι, η κολλητή του Στάθη!)
Τα άγνωστα διά των αγνώστων. :)
 

nickel

Administrator
Staff member
Με την ευκαιρία, να εκμεταλλευτώ τις γνώσεις σας μια και έχω σκέτο mobile phobia. Χρόνια τώρα βολεύομαι με ένα παλιό αλλά αξιόπιστο Νόκια. Επειδή περισσεύει ένα τηλέφωνο εδώ μέσα που μου αρέσει αισθητικά, σκέφτηκα μήπως αναβαθμιστώ, αλλά η παλιά η Sim δεν περνάει στο καινούργιο μαραφέτι (λέει η ειδική στα τηλέφωνα Ε.). Άρα, λέει, πρέπει να ζητήσω καινούργια Sim. Στην οποία θα πρέπει να πληκτρολογήσω από την αρχή τα τηλέφωνά μου. Προτείνεις, Αλεξάνδρα, να το δουλέψω απευθείας στο Suite;
 
Top