Τα πούλια -γενική;

fil

New member
Λύστε μου μια απορία:
Το σωστό είναι "των πουλίων" ή "των πουλιών";
Merci!
 

nickel

Administrator
Staff member
Δεν ξέρω αν θα βρεις άκρη σε αυτό το νήμα. Κανονικά δεν έχουν γενική πτώση. Έχουν τα μάγια γενική; Αλλά αν το πιάσεις από το λαιμό και το στραγγαλίσεις, ίσως ακουστεί ένα πουλιών.
 
Δεν μπορείς να το στρίψεις; Ο θόρυβος από τα πούλια, ξερωγώ.
Όμως, αν σε αναγκάσουν να βάλεις γενική, εγώ θα πρότεινα "των πούλιων". Το ανέβασμα του τόνου εδώ είναι σύμφωνο και με την αρχαία πρακτική (που ανέβαζε τόνους ακριβώς στις ομοηχίες: χρήστης, ετησίας, αφύη) αλλά και επιβεβαιώνεται από κάτι λιγοστά ευρήματα. Όχι στο γκουγκλ, γιατί στάθηκε αδύνατο να κάνω διάκριση τόνου, αλλά στην αλταβίστα βρήκα καμιά δεκαριά "πούλιων". Βέβαια υπάρχει και η Εφημερίς των αδελφών Πούλιων, αλλά αυτοί έπαιρναν κεφαλαίο.

ΥΓ Η πλάκα είναι πως στο γκουγκλ το "των μαγιών" βγαίνει να έχει 5 ανευρέσεις, η μία λάθος, άλλες δύο από το "μάγια", μία από το "μαγιά" και μία από το "μαγιό".
 

nickel

Administrator
Staff member
Θα διαφωνήσω με την «προφυλακτική» επιλογή του συνονόματου. Ελπίζω ότι, αν πρέπει να πει κανείς ή να γράψει «στήσιμο των πουλιών» εκεί που μιλάει για το τάβλι, όλοι θα καταλάβουν ότι δεν αναφέρεται σε πτηνά. Διαφωνώ δηλαδή, πρώτα απ' όλα, ότι υπάρχει συνήθως ανάγκη για προφύλαξη. Εκεί που υπάρχει, ας μη βάλουμε γενική πτώση με τίποτα, που να μας σουβλίζουν σαν τον Αθανάσιο Διάκο.

Αποκεί και πέρα, η αγορά λέει «πουλιών». Πολλά τα ευρήματα για το τάβλι + πουλιών OR πουλιού στο altavista, αν και θέλουν κοίταγμα ένα ένα, γιατί πουλιά υπάρχουν παντού.

Σαν παράδειγμα βρήκα μια σελίδα που γράφει:
Τάβλι θα σε έπαιζα εγώ ένα, αλλά μετά πονάνε τα χέρια μου από το πέταγμα των ζαριών και το χτύπημα των πουλιών...
(το πούλι, τα πούλια, των πουλιών; των πούλιων; των πουλιών είναι καλύτερο...)


Και είναι καλύτερο ιδιαίτερα δίπλα στο ζαριών, που ανήκει στην ίδια ομάδα, και διαφέρει στο ότι παίρνει γενικές. Η ισορροπία του σύμπαντος, έστω της φράσης, θέλει ζαριών και πουλιών ή *ζάριων και *πούλιων.
 
Top