metafrasi banner

jackalope horns

Dessi

New member
Καλημέρα σε όλους!

Προσπαθώ να βρω την ελληνική ονομασία των jackalope horns (ένα σπάνιο είδος κερασφόρου κουνελιού), χωρίς επιτυχία. Μήπως γνωρίζετε κάτι;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Καλημέρα, Dessi!

Σύμφωνα μ' αυτό, δεν είναι απλώς σπάνιο, αλλά μάλλον θρύλος. Και μια και το jackalope φαίνεται να είναι μείγμα jackrabbit και antelope, μήπως (λέω, μήπως) θα μπορούσε στα ελληνικά να ονομαστεί "κουνελόπη"; Δεν ξέρω, βέβαια, αν έχει ήδη μεταφραστεί ανάλογη λογοτεχνία και πώς έχει αποδοθεί.
 

Dessi

New member
Καλημέρα, Αλεξάνδρα!

δεν μπορώ να βρω κάτι σχετικό στα ελληνικά. Το θέμα είναι ότι θα μπει σε κινούμενα σχέδια, οπότε η πρόταση σου είναι ό,τι καλύτερο, νομίζω!

Ευχαριστώ!! :)
 

Zazula

Administrator
Staff member
Επειδή η σελίδα της Αλεξάνδρας δείχνει ότι το εν λόγω ον αποκαλείται και με εναλλακτικές ονομασίες (λ.χ. stagbunny), το δε "κουνελόπη" μού φέρνει κάτι σε "κουνιστή πηνελόπη / παρθενόπη" (αν και τούτο μάλλον οφείλεται όχι τόσο στην άμοιρη τη λεξούλα, αλλά στο άρρωστο το μυαλό μου), προτείνω επίσης και το "γαζέλαγος".
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα.

Κι αν κάποιος δεν θέλει να κάνει δυσερμήνευτο λογοπαίγνιο, λέει «κερασφόρο κουνέλι» ή «κερασφόρος λαγός» (Lepus cornutus) — ή «κουνέλι με κέρατα» ή «κερατοκούνελο». :D
 

Zazula

Administrator
Staff member
Aν κάποιος δεν θέλει να κάνει δυσερμήνευτο λογοπαίγνιο, λέει [...] «κουνέλι με κέρατα» ή «κερατοκούνελο». :D
Ή, ακόμη λιγότερο δυσερμήνευτο, «παντρεμένο κουνέλι» - μόνο που τότε δεν θα είναι καθόλου σπάνιο και μυθικό το εν λόγω ζώον. :p
 
Δύο ενδιαφέροντα αποσπάσματα από το λήμμα της Wikipedia για το jackalope (βλ. λινκ Αλεξάνδρας):

Some local governments, such as Douglas, Wyoming, have issued Jackalope Hunting licenses to tourists. The tags are good for hunting during official Jackalope season, which occurs for only one day, February 30th.
Της Αγίας Κουνελόπης...

It has also been said that jackalopes will only breed during electrical storms including hail, explaining its rarity.
Μαρτύριο από τα λίγα: να παρακολουθείς το μετεωρολογικό δελτίο για να δεις πότε θα κάνεις σεξ.
 

nickel

Administrator
Staff member
Για όποιον επιθυμεί να εντρυφήσει στο θέμα των κερασφόρων λαγωών, ελλείψει καλυτέρας ασχολίας, υπάρχει και η σελίδα:

http://ww2.lafayette.edu/~hollidac/jackalope.html



Από βιβλίο του 1680
 
Top