Ιταλικά λεξικά;

popi_st

New member
Καλησπέρα σας, ξανά!
Γνωρίζει, μήπως, κάποιος να μου συστήσει αξιόπιστα ον-λάιν λεξικά από Ιταλικά σε Ελληνικά; Γενικά και πιο εξειδικευμένα (Οικονομικά, Κοινωνικών - Ανθρωπιστικών Επιστημών, κλπ);
Ευχαριστώ!:):)
 

nickel

Administrator
Staff member
Αν και δεν δουλεύω άλλες γλώσσες (εκτός από τα αγγλικά και τα ελληνικά), έχω κάποια λεξικά άλλων γλωσσών. Για τα ιταλικά έχω το Oxford Paravia (έκδοση του 2001).

https://www.amazon.com/Oxford-Parav...English-Italian-Italian-English/dp/0199580421

Γενικώς, μην περιμένεις να βρεις πολλά εξειδικευμένα λεξικά άλλων γλωσσών πλην της αγγλικής για την ελληνική αγορά. Ακόμα πιο απίθανο θα είναι να τα βρεις δωρεάν στο διαδίκτυο. Συνήθως αναζητούμε έντυπα λεξικά προς ή από την αγγλική γλώσσα.
 

popi_st

New member
daeman, καλησπέρα!
Δεν υπάρχει τίποτα από Ιταλικά σε Ελληνικά, ε;
Θα τα κρατήσω πάντως αυτά που μου προτείνεις.
Σε ευχαριστώ!
 

popi_st

New member
anepipsogos, καλησπέρα!
Παρότι χρησιμοποιώ το glosbe συχνά για λέξεις από Αγγλικά σε Ελληνικά, δε σκέφτηκα ποτέ να κοιτάξω αν έχει τον συνδυασμό Ιταλικά>Ελληνικά (υπέθεσα, λανθασμένα, πως δε θα τον έχει. Είχα ψάξει το wordreference παλιότερα, δεν είχε το συνδυασμό και υπέθεσα πως ούτε το glosbe θα τον είχε)!
Αν πέσει στην αντίληψή σου και κάποιο άλλο, και δε σου κάνει κόπο, ενημέρωσέ με.
Σε ευχαριστώ πολύ πραγματικά!
 
anepipsogos, καλησπέρα!
Παρότι χρησιμοποιώ το glosbe συχνά για λέξεις από Αγγλικά σε Ελληνικά, δε σκέφτηκα ποτέ να κοιτάξω αν έχει τον συνδυασμό Ιταλικά>Ελληνικά (υπέθεσα, λανθασμένα, πως δε θα τον έχει.
Σε ευχαριστώ πολύ πραγματικά!

Να είσαι καλά.
Επειδή το έχουν φέρει οι περιστάσεις και διορθώνω/επιμελούμαι μεταφράσματα από ποικίλες γλώσσες (τουρκικά, αλβανικά, σερβικά, αγγλικά, γαλλικά, γερμανικά, ισπανικά), από τις οποίες γνωρίζω μόνο αγγλικά και γαλλικά, έχω "στήσει" άγαλμα στο Glosbe, καθώς του "ρίχνω" και παραγράφους ολόκληρες και με βοηθάει πολύ. Επιπλέον έχει μεταφράσματα από σώματα κειμένων.
 
Top