Απαλλαγείτε από το ποντίκι

Πρόσφατα άρχισαν να γίνονται πιο έντονοι οι πόνοι σε καρπό, τένοντες και αυχένα. Δεν έχασα χρόνο. Χτες πετάχτηκα στη Στουρνάρη και προμηθεύτηκα μια γραφίδα της Wacom, την Bamboo Fun. Τύλιξα το ποντίκι με το καλώδιό του, σαν να το πνίγω, και το καταχώνιασα σ' ένα συρτάρι. Μέσα σε λίγες ώρες, κατάφερα (ή μάλλον, κατάφερε) να έχω ξεχάσει εντελώς το ποντίκι και να μην νιώθω κανέναν πόνο. Το απόλυτο εργονομικό εργαλείο. Προτείνεται ανεπιφύλακτα. Είναι σαν να κάνω διαφήμιση (και δεν είμαι γκατζετάκιας, για να σας προλάβω), αλλά έχω ενθουσιαστεί. Βέβαια, κόστισε 109 ευρώ, αλλά τόσο θα κόστιζε μόνο η πρώτη επίσκεψη στον ορθοπεδικό. Επισυνάπτω φωτογραφία και κριτικές:



Χρήσιμες πληροφορίες
 
Last edited:

nickel

Administrator
Staff member
Μυοκτόνε, θες να μας κάνεις ζωγράφους; (Το παρακάτω δείγμα θα σου στερήσει κάθε ελπίδα.)



Πώς δουλεύει αυτό σαν ποντίκι; Δηλαδή:
Είναι ασύρματη η γραφίδα;
Πρέπει να τη σέρνεις πάνω σε κάποια συγκεκριμένη επιφάνεια;
Με ποιον τρόπο κάνεις αριστερό κλικ, δεξί κλικ, κύλιση πάνω-κάτω;
Ποιες διαφορές στη θέση του χεριού επιφέρουν τα ευεργετικά αποτελέσματα;
 

Attachments

  • Wacom.jpg
    Wacom.jpg
    37.2 KB · Views: 650
Ναι είναι ασύρματη και τη σέρνεις σαν στυλό πάνω στην άσπρη επιφάνεια. Υπάρχουν και μεγαλύτερα μοντέλα (επιφάνειας) της Wacom για όσους είναι επαγγελματίες γραφίστες και λοιπά παρόμοια. Η γραφίδα έχει πάνω κουμπάκια που αντικαθιστούν τα πλήκτρα του μυός και περνάτε ατέλειωτες ώρες χαράς ζωγραφίζοντας. Επίσης, όταν έρχονται άλλα ανθρωπάκια σπίτι σας, δεν μπορούν να χρησιμοποιήσουν το PC σας κι έτσι δεν σας πρήζουν.
 
Ο μυοκτόνος που πάσχει από οιδιχέρειο σύνδρομο απαντάει ό,τι και ο λεξοπλάστης. Φαντάσου ότι κρατάς ένα στιλό. Εκεί που είναι ο αντίχειρας, βρίσκεται το κουμπάκι για το δεξί κλικ. Πάνω στην επιφάνεια υπάρχουν τέσσερα κουμπιά, τα οποία μπορείς να προσαρμόσεις ανάλογα με τις λειτουργίες που θες (π.χ. Back, Forward, Show Desktop), καθώς και μια επιφάνεια κύλισης με το δάχτυλο (πάνω και κάτω).
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ερωτήσεις:

1) Σε τι διαφέρει το Bamboo από το Bamboo Fun; Δεδομένου ότι είναι αρκετά φτηνότερο το πρώτο, είναι απαραίτητο να πάρεις το δεύτερο;

2) Το pixmania.com το έχει αρκετά φτηνότερα, αλλά έχει και πολλά αρνητικά σχόλια πελατών για την εξυπηρέτηση που προσφέρει. Τι γνώμη έχετε;
 
1) Το Bamboo fun έχει μεγαλύτερη ανάλυση και ευαισθησία στην πένα, καθώς και κάποιες επιπλέον επιμέρους δυνατότητες.
2) Είπα να μην μπλέξω με ίντερνετ, γιατί ήθελα τιμολόγιο. Κατά τ' άλλα, έχει χαμηλότερες τιμές στο Pixmania, αλλά δεν έχω άποψη για τα υπόλοιπα.
 

curry

New member
Κάνει και για αριστερόχειρες; Γιατί έφερε ένα τέτοιο πέρυσι ένας φίλος μου από την Ιαπωνία και μου έσπασαν τα νεύρα...
(και μην μου πείτε για το ποντίκι, ναι με το δεξί το χρησιμοποιώ, όμως άλλο το στυλό, άλλο!)
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Πιστεύω ότι είναι αυτονόητο ότι κάνει για αριστερόχειρες.
 
Γιατί να μην κάνει;
Επίσης, στο πάνω μέρος του στιλό υπάρχει εξαιρετική σβήστρα!
Νομίζω, όμως, ότι δεν σβήνει νήματα, οπότε μην την αγοράσεις, Νικόλαε. :D
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ωραία, το πήραμε κι εμείς! Γιατί είμαι ο πιο γκατζετάκιας άνθρωπος που υπάρχει!
Μπορείς τώρα να μου λύσεις το πρόβλημα του καλωδίου USB που είναι κοντό; Πώς θα φτάσει η ταμπλέτα μέχρι το δεξί μου χέρι, σε παρακαλώ; Με χίλια ζόρια φτάνει μέχρι το αριστερό.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μα αν είναι να δώσω καινούρια παραγγελία για ένα καλώδιο, καταστραφήκαμε. Εγώ το έκανα παραγγελία και μου το έφεραν, δεν έχω όρεξη να τρέχω σε μαγαζιά. Τέλος πάντων, βρήκα ένα μικρούτσικο που είχε έρθει με κάποια άλλη συσκευή, δεν θυμάμαι ποια, και προσωρινά έβαλα μια τσόντα, αλλά χρειάζεται αρκετά μεγαλύτερη για να είναι άνετα.
 
Το είδα κι εγώ προχθές στη Gravis που είχα πάει να δω τα νέα babies (αφήστε, καταστροφή...) και το κοίταζα σαν ξερολούκουμο, αλλά λένε πως οι δυνατότητές του αξιοποιούνται περισσότερο σε vista παρά στο mac os x. Θα μελετήσω περισσότερο, αλλά για πείτε, τώρα που κάνατε τις πρώτες δοκιμές και περάσατε αρκετή ώρα χρησιμοποιώντας το (υποθέτω): Είναι όντως πιο ξεκούραστο και εύχρηστο από το ποντίκι; Περνάει το τεστ του αρχικού ενθουσιασμού; Αξίζει τα λεφτά του (100 ευρώ, δεν είναι και λίγα...);
 
Μα αν είναι να δώσω καινούρια παραγγελία για ένα καλώδιο, καταστραφήκαμε. Εγώ το έκανα παραγγελία και μου το έφεραν, δεν έχω όρεξη να τρέχω σε μαγαζιά. Τέλος πάντων, βρήκα ένα μικρούτσικο που είχε έρθει με κάποια άλλη συσκευή, δεν θυμάμαι ποια, και προσωρινά έβαλα μια τσόντα, αλλά χρειάζεται αρκετά μεγαλύτερη για να είναι άνετα.

Είναι γεγονός ότι το μήκος παίζει μεγάλο ρόλο στις τσόντες... :-D
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
τώρα που κάνατε τις πρώτες δοκιμές και περάσατε αρκετή ώρα χρησιμοποιώντας το (υποθέτω): Είναι όντως πιο ξεκούραστο και εύχρηστο από το ποντίκι; Περνάει το τεστ του αρχικού ενθουσιασμού; Αξίζει τα λεφτά του (100 ευρώ, δεν είναι και λίγα...);
Δεν έχω πολλές ώρες που το εγκατέστησα, οπότε δεν έχω ακόμα εξοικειωθεί εντελώς μαζί του. Πάντως δείχνει όντως πολύ άνετο. Θέλω λίγο χρόνο ακόμα για να μπορέσω να ξεχάσω τις κινήσεις που έκανα με το ποντίκι.
Είναι γεγονός ότι το μήκος παίζει μεγάλο ρόλο στις τσόντες... :-D
 

maverick

New member
Καλημέρα, παιδιά. Από περιέργεια, τα δύο κουμπιά της γραφίδας αντικαθιστούν όλες τις λειτουργίες του πονιτκιού (άνοιγμα μενού με δεξί κλικ κ.λπ.); Υποθέτω ότι η ποντικοροδέλα του scroll αντικαθίσταται από το pg up/down, αν και καθόλου δεν πειράζει γιατί νομίζω ότι η χρήση της ροδέλας επιβαρύνει πολύ το χέρι. Άντε γιατί δεν θέλω και πολύ να "αυτοκτονήσω" τον Μίκυ σπρώχνοντάς τον διακριτκά προς την άκρη του γραφείου μου...
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Όσον αφορά το scroll, εγώ προτίμησα να προγραμματίσω το στρογγυλό κουμπί της πλακέτας για αυτή τη λειτουργία. By default είναι ζουμ, αλλά δεν με εξυπηρετεί σε τίποτα αυτή η λειτουργία, δεν τη χρησιμοποιούσα.
Όσο για τα πλήκτρα της γραφίδας, όντως αντικαθιστούν το αριστερό και το δεξί κλικ, απλώς εγώ δεν έχω εξοικειωθεί ακόμα εντελώς. Ο Zephyrous υποθέτω ότι θα έχει ήδη εξοικειωθεί.
 
Όντως, μιλάμε για πλήρη αντικατάσταση (σε αριστερό/δεξί κλικ και σε ροδέλα).
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μπορείς να μου εξηγήσεις τι δεν κάνω σωστά ή τι πρέπει να ρυθμίσω;
Όταν χρησιμοποιώ τη γραφίδα μου, υπάρχει κάτι που δεν λειτουργεί: Όταν μέσα από μια ιστοσελίδα πρέπει να ανοίξει το πρόγραμμα email μου για να στείλω π.χ. ένα λινκ ή για να στείλω email στον κάτοχο μιας ιστοσελίδας. Πατάω και δεν γίνεται τίποτα.
 
Top