Vorsicht - Achtung

Mando

New member
Καλημέρα σε όλους,

Χαίρομαι που μπήκα στη lexilogia και που σας γνωρίζω.
Πελάτης μου ζητάει κατά τη μετάφραση ενός εγχειριδίου να δώσω διαφορετική μετάφραση για
τις λέξεις Achtung και Vorsicht, έχετε καμία ιδέα; Πρόκειται για γερανούς.

Ευχαριστώ,
Μάντω
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Καλωσόρισες

Καταρχήν θα μπορούσες να παίξεις με τα «Κίνδυνος» και «Προσοχή», αλλά, αν δεν έχεις επαρκή στοιχεία (δηλ. αρκετό κείμενο και ενδείξεις για τη χρήση) για να κάνεις εσύ τη διαβάθμιση, θα πρότεινα να ζητήσεις από τον πελάτη να ορίσει ποιο από τα δύο θεωρεί πιο σημαντικό. Άλλες εφεδρικές εναλλακτικές θα μπορούσε να σου δώσει το «Σημαντικό», η «Προειδοποίηση» και άλλα, ανάλογα με το κείμενο και την έμπνευσή σου, π.χ. σε ένα εγχειρίδιο μπορεί να υπάρχει κάτι σαν «Δείτε οπωσδήποτε εδώ», αλλά κάτι τέτοιο δεν μπορεί να μπει σε μια προειδοποιητική ταμπέλα.

Α, και ελπίζω να μην εμφανιστεί κάπου κάποιο Gefahr...
 
Last edited by a moderator:
Καλωσόρισες κι από εμένα, Mando. Ενδιαφέρον το ερώτημά σου (το ίδιο πρόβλημα υπάρχει και για τα αγγλικά attention/caution). Πιστεύω ότι το «προειδοποίηση» που προτείνει ο δόκτορας είναι η καλύτερη λύση, αλλά μπορεί να ταιριάζει και το «προφύλαξη» (αν έχεις π.χ. κάποιο Vorsichtsmassnahme).
 

Mando

New member
Καλημέρα και ευχαριστώ πολύ,

Το κείμενο έχει και Warnung και Gefahr οπότε προτιμάω το Προφύλαξη.

Ευχαριστώ και πάλι,
Μάντω
 

Severus

Active member
Καλησπέρα σε όλους,

εγώ θα σου πρότεινα να μεταφράσεις το Achtung ως Σημαντικό! και το Vorsicht ως Προσοχή!. Το Achtung έχει να κάνει με κάτι το οποίο πρέπει να ληφθεί υπόψη και το Vorsicht με κάτι το οποίο πρέπει να αποφευχθεί. Το Achtung βέβαια συμπεριλαμβάνει και την επιφυλακτικότητα που δηλώνει το Vorsicht, αλλά από τη μέχρι στιγμής εμπειρία μου στη Γερμανία, το Achtung ακούγεται σε περιπτώσεις όπου κάποιος έχει να κάνει μια σημαντική ανακοίνωση που αφορά το ευρύ κοινό (π.χ. καθυστερήσεις τρένων, εκπτώσεις, προσφορές).
 

Zazula

Administrator
Staff member
Στα τεχνικά εγχειρίδια η αντιστοίχιση (από το σοβαρότερο προς το ελαφρύτερο) είναι:
Gefahr = Danger
Warnung = Warning
Vorsicht = Caution
Achtung = Important
 

nickel

Administrator
Staff member
Κίνδυνος!
Προειδοποίηση
Προσοχή
διάφορα όπως: Σημείωση - Συμβουλή - Σημαντικό
 
Top