kab (αρχαία εβραϊκή μονάδα μέτρησης) και κουβάς

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
To 1 kab ήταν αρχαία εβραϊκή μονάδα μέτρησης, ίση με 2,1~2,3 [προσθήκη: λίτρα] σύμφωνα με διάφορες πηγές. Εμφανίζεται στο ταλμουδικό ρητό: “Ten kabs of talk descended to the world: nine were taken by women.”

Η απορία μου είναι κατά πόσο μπορούμε να τεκμηριώσουμε συγγένεια αυτής της λέξης με το τουρκικό kova, από όπου προήλθε ο δικός μας κουβάς. Θα έκανε πολύ πιο εύκολη την τεκμηρίωση της απόφασής μου να μεταφράσω το ρητό ως «δέκα κουβάδες λόγια...» :)
 

Zazula

Administrator
Staff member
Μπα, δύσκολη τη βλέπω τη δυνατότητα για τεκμηρίωση σύνδεσης με το kova (που επίσης συνδέεται με kof, που όμως μόνον συμπτωματικά δείχνει να συμπίπτει με ΠΙΕ *keuə-. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως δεν μπορείς εσύ να βάλεις κουβάδες στην ελληνική απόδοση. Και να με βγάλεις απ' την απορία «2,1 με 2,3 ΤΙ;». :)
 

nickel

Administrator
Staff member
Εγώ διαβάζω σε διάφορα λεξικά της Βίβλου ότι είναι περίπου όσο «2 quarts», που βγαίνει 1,9 κιλά.

Αλλά συμφωνώ κι εγώ για τους κουβάδες (ή και για καντάρια).
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Μπα, δύσκολη τη βλέπω τη δυνατότητα για τεκμηρίωση σύνδεσης με το kova (που επίσης συνδέεται με kof, που όμως μόνον συμπτωματικά δείχνει να συμπίπτει με ΠΙΕ *keuə-. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως δεν μπορείς εσύ να βάλεις κουβάδες στην ελληνική απόδοση. Και να με βγάλεις απ' την απορία «2,1 με 2,3 ΤΙ;». :)
2,1 με 2,3 λίτρα. Τα έφαγε η πολυλογία μου... :)
 
Top