ʻOumuamua

ʻOumuamua, η χαβανέζικη λέξη που βρίσκεται στα χείλη όλου του ηλιακού συστήματος.

Ξέρει κανείς τι είναι αυτή η απόστροφος στην αρχή του ονόματος του μυστηριώδους διαστημικού αντικειμένου;
Να το πω αλλιώς: γιατί η λέξη αυτή γράφεται με απόστροφο στην αρχή;

Είπα να το συζητήσουμε, ώσπου να έρθουν οι εξωγήινοι να χτίσουν θέρετρα στον φιλόξενο πλανήτη μας.
Μετά θα έχουμε δουλειές με φούντες.
 
Ευχαριστώ, Νίκο! Όπως ακούω τη λέξη στην ηχογράφηση, πάντως, δεν αντιλαμβάνομαι τίποτα περίεργο στην αρχή. Σαν κανονικό Ο μου φαίνεται. :mellow:
 

SBE

¥
Κι εγώ Ο Μουά Μουά άκουγα, το οποίο πάει κουτί με τα θέρετρα που αναφέρεις, Μελάνη. Ήρθε ο Μουά Μουά να δει πώς πάμε, για να έρθουν κι οι άλλοι Μουά Μουά μετά.
Άλλη μία απόδειξη ότι οι ΑΗΠ μάθανε τους αρχαίους Χαβανέζους να μιλάνε.
 

nickel

Administrator
Staff member
Πρέπει να είναι πολύ διακριτικό αυτό το αρχικό σύμφωνο, τόσο που δεν ακούγεται καθόλου. Και μην περιμένετε να το ακούσετε από μη Χαβανέζους.

Πάντως το ηχητικό αρχείο στη Wikipedia ονομάζεται Haw-oumuamua.oga. :)

https://en.wikipedia.org/wiki/File:Haw-oumuamua.oga
 
Κι όμως ακούγεται: είναι το glottal stop, το οποίο βρίσκω μεταφρασμένο ως «γλωττιδική παύση», και η καλύτερη περιγραφή για το οποίο μοιάζει να είναι «ο ήχος με τον οποίο ξεκινούν τα φωνήεντα στο uh-oh».

Το πιο γνωστό παράδειγμα ονόματος που συμπεριλαμβάνει αυτό το σύμβολο είναι το ίδιο το Hawaiʻi, που στα χαβανέζικα δεν προφέρεται με δύο /i/ συνεχόμενα αλλά με αυτή την παύση μεταξύ τους.
 
Κι όμως ακούγεται: είναι το glottal stop, το οποίο βρίσκω μεταφρασμένο ως «γλωττιδική παύση», και η καλύτερη περιγραφή για το οποίο μοιάζει να είναι «ο ήχος με τον οποίο ξεκινούν τα φωνήεντα στο uh-oh».

Το πιο γνωστό παράδειγμα ονόματος που συμπεριλαμβάνει αυτό το σύμβολο είναι το ίδιο το Hawaiʻi, που στα χαβανέζικα δεν προφέρεται με δύο /i/ συνεχόμενα αλλά με αυτή την παύση μεταξύ τους.

Ωραίο παράδειγμα για το glottal stop (στα αραβικά) έχω δει ως εξής: bottle με προφορά κόκνι. :)
 
:upz::D Δεν κρατήθηκες εσύ, λογοπαίγμονα! Μη με περνάτε για άσχετη βρε παιδιά. Έχω διαβάσει και το Hawaii του James Michener. Ξέρω ότι την Ταϊτή τη λέγανε καΐκι ή κάπως έτσι τέλος πάντων. :twit:
 
Top