Στα πλαίσια μιας συνέντευξης ποια είναι τα πιο χονδροειδή λάθη;

JHRoss

Member
Καλησπέρα στην παρέα. Προκειμένου για interview για θέση science teacher στην Αγγλία ποια θα ήταν τα σημεία στον χειρισμό της αγγλικής γλώσσας που θα πρέπει να προσέξω περισσότερο στο να μην κάνω λάθη; Γενικώς είχα πάντα ένα θέμα με full infinitive, bare infinitive και gerund τα οποία κοιτάζω να βελτιώσω. Είμαι επιπέδου Lower (πάρα πολύ παλιά) και IELTS 6,5 περίπου κατά μέσο όρο (τώρα). Επίσης έχετε να προτείνετε κάποιο βιβλίο ή site για εξάσκηση; Ευχαριστώ.
 

SBE

¥
Ο βαθμός που αναφέρεις στο IELTS είναι χάλια από άποψη συνεννόησης. Ένας γνωστός μου είχε παραπάνω, οριακά όσο του είχε ζητήσει ένα πανεπιστήμιο για μεταπτυχιακά, και μου είχε στείλει μια εργασία του να τη δω και δεν ήξερα από πού να ξεκινήσω να διορθώνω. Οπότε καλό είναι να μην υπάρχουν ψευδαισθήσεις, και ειδικά η ψευδαίσθηση ότι αν καθίσεις να διαβάσεις πέντε γραμματικούς κανόνες θα πας στη συνέντευξη και θα καταλαβαίνεις τις ερωτήσεις που θα σου κάνει η επιτροπή που θα αποτελείται π.χ. από έναν Σκωτσέζο, έναν Κόκνει κι έναν από το Μάντσεστερ (που είναι πιο βασικό από το να απαντάς στις ερωτήσεις).
Κατά τη γνώμη μου καλό είναι να καθίσεις να ακούσεις (χωρίς εικόνα, μόνο ήχο είναι το ζητούμενο) όσα περισσότερα βρετανικά ραδιοφωνικά προγράμματα μπορείς, από ειδήσεις, συζητήσεις, μέχρι ραδιοσαπουνόπερες, ώστε να συνηθίσει το αυτί σου την ομιλία.
Μετά να καθίσεις να μάθεις πεντέξι τυποποιημένες εκφράσεις, όπως π.χ. τι απαντάμε όταν μπαίνουμε στο χώρο της συνέντευξης και μας λένε καλωσήρθατε κύριε Κατζιλαλαλαλποαπαπαντακοκοκοκπουπου (εκεί του λες call me John και τελειώνει η σφαγή του ονόματός του), εγώ λέγομαι Σμιθ και είμαι ο διευθυντής του σχολείου, από εδώ η κυρία Τζόουνς, η υποδιευθύντρια κλπ. κλπ. (και για να μην έχεις απορία, επειδή μετά από κάθε όνομα θα κάνει παύση, τους λες χαίρω πολύ, pleased to meet you ή αν σου πουν How do you do, απαντάς How do you do). Επίσης, αν όσο περιμένεις σε ρωτήσουν Have you travelled far today? να ξέρεις ότι η απάντηση είναι σύντομη, δεν τους ενδιαφέρει το ταξίδι,κουβέντα κάνουν. Τους λες π.χ. Maida Vale, αν από εκεί ξεκίνησες. Ή αν σου πουν Have you had a good journey? λες Yes, very good, thank you.
Να ξέρεις επίσης ότι αν σου πουν Nice day today, isn't it? ή Terrible rain today, don't you think? η απάντηση είναι ναι, ακόμα κι αν διαφωνείς. Δεν ρωτάνε τη γνώμη σου για τον καιρό, είναι κοινωνική σύμβαση αυτός ο διάλογος. Και συνήθως πάει κάπως έτσι:
Terrible weather today, isn't it?
Indeed. However, it's supposed to be sunny tomorrow.
Και εδώ σταματάς, εκτός αν συνεχίσουν οπότε συνεχίζεις να συμφωνείς με ό,τι πουν.
Και μετά θα περάσετε στις ερωτήσεις.
Και πιθανόν να έχει και παρουσίαση/ υποδειγματική διδασκαλία, που θα πρέπει να κάνεις, από την οποία θα εξαρτηθεί η πρόσληψή σου, οπότε πρέπει να είναι άψογη. Αυτό που ζητάνε να δουν πλέον όλοι είναι interaction. Οπότε στο δεκάλεπτο της υποδειγματικής διδασκαλίας θα πρέπει να κάνεις κάτι διαδραστικό, και να έχεις φέρει μαζί σου όλα τα συμπράγκαλα, αν π.χ. είναι παιχνίδι με κάρτες που τις βάζουν σε ομάδες, έχεις μαζί σου μερικά σετ κάρτες για να δώσεις σε όλους (ένα σετ την ομάδα, π.χ.). Εννοείται ξεκινάς την παρουσίασή σου σα να είσαι σε τάξη: Hello, my name is Χ and this is a third level mathematics presentation. Ναι, τους λες ακριβώς για ποια τάξη κλπ.
Αν με αυτά είσαι άνετος (κι ο μόνος τρόπος για την παρουσίαση είναι παπαγαλία και εξάσκηση), τότε δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα. Πριν λίγο καιρό σε ένα γκρουπ που είμαι στο FB ένας που μας συστήθηκε ως δάσκαλος βιολογίας σε γυμνάσιο, με μεταπτυχιακά στο ΗΒ, μας έδειξε κάτι που είχε γράψει στα αγγλικά και ήταν εμφανές ότι από γραμματική, συντακτικό, λεξιλόγιο κλπ. πέρασε και δεν κόλλησε. Κι αυτός διδάσκει τα παιδιά μας και τον πληρώνουμε με τους φόρους μας. Επομένως δεν έχεις να φοβάσαι. Έχουν τόσες ελλείψεις που προσλαμβάνουν όποιον μπορεί να κάνει κάποια στοιχειώδη. Το γιατί έχουν ελλείψεις θα το καταλάβεις μόλις πιάσεις δουλειά. Hint: έχει να κάνει με το ότι κανένας μισθός δεν είναι αρκετός για να διδάξεις τέτοια @#$%παιδα.

Σημ. Μην νομίζεις ότι θα πας σε κανένα καλό σχολείο με παιδάκια γαλλικά και πιάνο, παλιόπαιδα είναι παντού. Το bullying πάει σύννεφο, και χτες διάβαζα στην εφημερίδα για διάφορα περιστατικά σεξουαλικής βίας μεταξύ μαθητών, ακόμα και σε δημοτικά.
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Πολύ καλό. Οπωσδήποτε ένα από τα κεφάλαια του βιβλίου «Η Βρετανία και πώς να την απομυθοποιήσετε».
 

SBE

¥
O σκοπός δεν ήταν η απομυθοποίηση. Πάντως αυτό που έχω δει με τα σχολεία είναι ότι είναι παλιόπαιδα, αλλά στο δάσκαλο κάθονται σούζα (σχετική η σούζα, βέβαια, μπορεί να χασμουριούνται χωρίς να βάζουν το χέρι μπροστά και να τεντώνονται την ώρα του μαθήματος κλπ. κλπ.). Στο διάλειμμα όμως το μυαλό τους αλλού, και δεν το λέω εγώ, το λέει πρόσφατη έκθεση εξεταστικής επιτροπής του κοινοβουλίου. Και φυσικά η αντίδραση των σχολείων είναι το κουκούλωμα, για να μην τους ζητηθούν ευθύνες. Κοινώς δεν κάνουν τη δουλειά τους. Και πώς να την κάνουν, όταν οι μισοί δάσκαλοί δε μιλάνε καλά αγγλικά και μπορεί να ακούνε π.χ. τα μικρά να αποκαλούνται με διάφορα υποτιμητικά κι αυτοί δεν τα καταλαβαίνουν;

Σημ. θυμήθηκα τώρα έναν συμφοιτητή μου στο διδακτορικό, Κορεάτη, που ο γιος του ήταν στο δημοτικό και μάθαινε βρισιές στο σχολείο και ερχόταν στο σπίτι και τους τα έλεγε. Κι ο πατέρας κοίταζε τις λέξεις στο λεξικό, δεν τις έβρισκε, και ερχόταν την επόμενη στο πανεπιστήμιο και μας ρώταγε, με αποτέλεσμα σκηνές γέλιου.
 

JHRoss

Member
SBE, με σκλαβώνεις κάθε φορά με τις λεπτομερείς σου απαντήσεις! Σ' ευχαριστώ λοιπόν και πάλι. Θα ήθελα και μια συμβουλή για το πού/πώς θα μπορούσα να αναζητήσω διαδικτυακά ένα insight στο τι επιτέλους κάνουν μέσα στην τάξη (αυτά δηλαδή που διδάσκονται στο pgce που τους εναρμονίζει με το εκεί σύστημα).

Υ.Γ. Επίσης μου είπαν ότι στο Λονδίνο δεν έχει και πολλούς Άγγλους, οπότε το πιο πιθανό είναι αυτός/ή που θα μου πάρει συνέντευξη να είναι π.χ. Ινδός/ή και να μιλάει με σπαστή προφορά.
 

SBE

¥
Δεν ξέρω από πού παίρνεις τις πληροφορίες σου, αλλά το πιο πιθανό είναι ότι ο Ινδός θα είναι γεννημένος στο ΗΒ και θα μιλάει με την προφορά της περιοχής που μεγάλωσε.

Για τα εκπαιδευτικά, δεν καταλαβαίνω την ερώτηση. Ό,τι διδάσκουν σε όλα τα προγράμματα εκπαίδευσης δασκάλων. Μια γνωστή μου που είναι καθηγήτρια σε γυμνάσιο στην Ελλάδα παρακολούθησε τα σεμινάρια (?) του υπουργείου Παιδείας, αυτά που τρέξανε να κάνουν όλοι γιατί φοβήθηκαν την αξιολόγηση. Έριξα μια ματιά στις σημειώσεις που τους είχαν δώσει και ήταν τα ίδια που έκανα κι εγώ (εδώ στο ΗΒ είμαστε όλοι στα πανεπιστήμια υποχρεωμένοι να κάνουμε ένα τρίμηνο εκπαιδευτικά άπαξ). Ψάξε βρέστα και θα είσαι εντάξει και με το παραπάνω. Άμα θες να τους εντυπωσιάσεις πέτα και κανέναν Βιγκότσκι, να δείξεις ότι είσαι διαβασμένος.
Από και και πέρα, τί κάνουν; Κάνουν lesson plan. Αν δεν ξέρεις τί είναι αυτό, ψάξτο ονλάιν, έχει πολύ πράμα. Στη βιολογία κόβουν βατραχάκια, στη φυσική κάνουν σοβαρά πειράματα και στα μαθηματικά κάνουν τη διαίρεση ανάποδα, οπότε θα πρέπει κι εσύ το ίδιο.

Μια γενική παρατήρηση όμως: γενικά σε βλέπω να το λιβανίζεις πολύ το θέμα. Μάλλον δεν είσαι έτοιμος. Αν ήσουν έτοιμος, θα ήσουν ήδη στην Αγγλία, θα είχες κάνει τα χαρτιά σου και θα είχες το QTS και θα δούλευες σαν έκτακτος μέσω κάποιου πρακτορείου, αν δεν είχες ήδη βρει δουλειά μόνιμη. Η σχολική χρονιά ξεκίνησε 6/9.
 

JHRoss

Member
Έχω QTS από τον Μάρτη, απλά στο γκρουπ στο fb μας έχουν τρομάξει ότι έπρεπε να έχουμε κάνει το pgce και όχι απλά να καταθέσουμε το πτυχίο μας για QTS, γιατί αλλιώς θα τα βρούμε πολύ μπαστούνια και δεν θα την παλέψουμε. Και έτσι ακόμα είμαι στην συλλογή πληροφοριών. Σε ευχαριστώ για τα tips για άλλη μια φορά!

Υ.Γ. Θυμάσαι τίτλο του σεμιναρίου που λες; (ή πώς να το αναζητήσω;)
 

SBE

¥
Κι εγώ σε κάποιο γκρουπ στο ΦΒ πέτυχα μια Ελληνίδα που εργαζόταν σαν δασκάλα εδώ και έλεγε στους άλλους μην έρθετε, εδώ περιμένουν να δουλεύεις. Θέλουν lesson plan για όλα τα μαθήματα. Και στη γυμναστική δεν είναι «Πάρτε μια μπάλα και παίξτε», θέλουν να τους κάνεις ασκήσεις. Κλπ. κλπ. κλπ.
Greek work ethic ήταν το σχόλιό μου και αυτό είναι το σχόλιό μου και στην περίπτωσή σου. Φοβάσαι ότι θα τα βρεις μπαστούνια. Ε, και; Για να δουλεψεις δεν θες να πας; Τι περιμένεις; Να κάθεσαι και να σου στέλνουν το μισθό στο σπίτι; Στο κάτω κάτω, αν δεν σου αρεσει η δουλειά του δασκάλου, την αφήνεις και πας και κάνεις αίτηση για ταμίας σε υποκατάστημα τράπεζας. Αν είσαι καλός, σε πέντε χρόνια θα είσαι διευθυντής υποκαταστήματος και θα βγάζεις όσα κι ένας δάσκαλος. Ή, αν πραγματικά θες να κάνεις καριέρα, αν δεν κάνω λάθος, είσαι βιολόγος; Θα αφήσεις τις βλακείες με τα σχολεία και θα ψάξεις να βρεις μια δουλειά της ειδικότητάς σου. Ο λόγος που υπάρχει έλλειψη δασκάλων για μαθηματικά, φυσική, χημεία, βιολογία είναι γιατί μπορούν να πάρουν πολύ μεγαλύτερους μισθούς και να έχουν καλύτερες προοπτικές σταδιοδρομίας στη χημική και φαρμακευτική βιομηχανία και στις επενδυτικές τράπεζες.
Εννοείται ότι σε όλα αυτά θα δουλέψεις.
 

SBE

¥
Το σεμινάριο είναι το σεμινάριο που κάνει το Υπουργείο Παιδείας στους ήδη διορισμένους καθηγητές ΜΕ. Δεν ξέρω τίτλο, αλλά πόσα είναι πια;
 

JHRoss

Member
Κι εγώ σε κάποιο γκρουπ στο ΦΒ πέτυχα μια Ελληνίδα που εργαζόταν σαν δασκάλα εδώ και έλεγε στους άλλους μην έρθετε, εδώ περιμένουν να δουλεύεις. Θέλουν lesson plan για όλα τα μαθήματα. Και στη γυμναστική δεν είναι «Πάρτε μια μπάλα και παίξτε», θέλουν να τους κάνεις ασκήσεις. Κλπ. κλπ. κλπ.
Greek work ethic ήταν το σχόλιό μου και αυτό είναι το σχόλιό μου και στην περίπτωσή σου. Φοβάσαι ότι θα τα βρεις μπαστούνια. Ε, και; Για να δουλεψεις δεν θες να πας; Τι περιμένεις; Να κάθεσαι και να σου στέλνουν το μισθό στο σπίτι; Στο κάτω κάτω, αν δεν σου αρεσει η δουλειά του δασκάλου, την αφήνεις και πας και κάνεις αίτηση για ταμίας σε υποκατάστημα τράπεζας. Αν είσαι καλός, σε πέντε χρόνια θα είσαι διευθυντής υποκαταστήματος και θα βγάζεις όσα κι ένας δάσκαλος. Ή, αν πραγματικά θες να κάνεις καριέρα, αν δεν κάνω λάθος, είσαι βιολόγος; Θα αφήσεις τις βλακείες με τα σχολεία και θα ψάξεις να βρεις μια δουλειά της ειδικότητάς σου. Ο λόγος που υπάρχει έλλειψη δασκάλων για μαθηματικά, φυσική, χημεία, βιολογία είναι γιατί μπορούν να πάρουν πολύ μεγαλύτερους μισθούς και να έχουν καλύτερες προοπτικές σταδιοδρομίας στη χημική και φαρμακευτική βιομηχανία και στις επενδυτικές τράπεζες.
Εννοείται ότι σε όλα αυτά θα δουλέψεις.

Φυσικός είμαι, είμαι έτοιμος να την κάνω, να λίγη παρότρυνση ζητάω σαν αυτή που μου δωσες μόλις ;)
 

SBE

¥
Αυτό που λέει αυτό που διαβάζεις είναι ότι στο τέλος του τέταρτου ή πέμπτου χρόνου αν δεν έχεις τους βαθμούς που δείχνει στις πιο πάνω σειρές, δεν παίρνεις πτυχίο. Ή αν χρωστάς μαθήματα (δηλαδή δεν έχεις του βαθμούς αυτούς), δεν παίρνεις τίποτα. Μέχρι να περάσεις τα μαθήματα.
Σου λέει επίσης ότι στο ΗΒ, σε αντίθεση με τον υπόλοιπο πολιτισμένο κόσμο, η βάση είναι το 40% και ότι μπορείς να πάρεις πτυχίο (third class) με αυτό το βαθμό, ενώ στην Ελλάδα δεν παίρνεις τίποτα.
Μ' άλλα λόγια, δεν υπάρχει στην Ελλάδα αντίστοιχο του third class.
Να προσθέσω ότι και στο ΗΒ που υπάρχει είναι εισιτήριο για ανεργία. Κανένας δεν προσλαμβάνει κάτοχο πτυχίου third class γιατί στο ΗΒ ο βαθμός του πτυχίου μετράει, δεν είναι σαν την Ελλάδα.

Αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί κάνεις αυτή την ερώτηση τώρα. Είπες ότι έχεις QTS εδώ και μήνες. Ακόμα σε απασχολεί το πώς θα εξηγήσεις το βαθμό του πτυχίου στο βιογραφικό σου;
 

JHRoss

Member
Αυτό που λέει αυτό που διαβάζεις είναι ότι στο τέλος του τέταρτου ή πέμπτου χρόνου αν δεν έχεις τους βαθμούς που δείχνει στις πιο πάνω σειρές, δεν παίρνεις πτυχίο. Ή αν χρωστάς μαθήματα (δηλαδή δεν έχεις του βαθμούς αυτούς), δεν παίρνεις τίποτα. Μέχρι να περάσεις τα μαθήματα.
Σου λέει επίσης ότι στο ΗΒ, σε αντίθεση με τον υπόλοιπο πολιτισμένο κόσμο, η βάση είναι το 40% και ότι μπορείς να πάρεις πτυχίο (third class) με αυτό το βαθμό, ενώ στην Ελλάδα δεν παίρνεις τίποτα.
Μ' άλλα λόγια, δεν υπάρχει στην Ελλάδα αντίστοιχο του third class.
Να προσθέσω ότι και στο ΗΒ που υπάρχει είναι εισιτήριο για ανεργία. Κανένας δεν προσλαμβάνει κάτοχο πτυχίου third class γιατί στο ΗΒ ο βαθμός του πτυχίου μετράει, δεν είναι σαν την Ελλάδα.

Αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί κάνεις αυτή την ερώτηση τώρα. Είπες ότι έχεις QTS εδώ και μήνες. Ακόμα σε απασχολεί το πώς θα εξηγήσεις το βαθμό του πτυχίου στο βιογραφικό σου;

Όχι έλεγα μπας και είχα γράψει λάθος, κανείς δεν κοιτάει βαθμό για να σε προσλάβουν μου είπαν στην ομάδα στο fb οπότε εντάξει. (και για το QTS είχα γράψει λανθασμένα 2:2 ενώ είμαι στο 2:1)
 

SBE

¥
Κανένας δεν κοιτάζει βαθμό λόγω ελλέιψεων. Αλλά αν έχουν να διαλέξουν ανάμεσα σε δύο άτομα που έχουν ακριβώς τα ίδια προσόντα και όλα ίδια εκτός απο βαθμό (και χωρίς προυπηρεσία εννοείται), θα κοιτάξουν το βαθμό.
 

JHRoss

Member
Το σεμινάριο είναι το σεμινάριο που κάνει το Υπουργείο Παιδείας στους ήδη διορισμένους καθηγητές ΜΕ. Δεν ξέρω τίτλο, αλλά πόσα είναι πια;

Μήπως έχεις mail της γνωστής σου; Με συγκίνησαν τα μάλα από το Υπουργείο Παιδείας που τους ρώτησα σχετικώς με email, μέχρι και τηλέφωνο στο σπίτι μου με πήραν για διευκρίνιση σχετικά με το πιο σεμινάριο με ενδιαφέρει για να μου στείλουν (!) υλικό...
 

SBE

¥
Όχι, αλλά μπορώ να τη ρωτήσω. Εντούτοις, δεν διέφερε σε τίποτα απ' όσα λένε τα βιβλία περί εκπαίδευσης, οπότε δεν βλέπω γιατί πρέπει ντε και καλά να βρεις αυτό.
 

JHRoss

Member
Γιατί με συγκίνησαν από το υπουργείο που έδειξαν τέτοιο ενδιαφέρον και γενικώς προτιμώ την ύλη σεμιναρίου από ένα βιβλίο. Όταν σου πει, pls msg me :cool:
 
Top