Blackle

Για τους χρήστες της μηχανής αναζήτησης της Google :

Δημοσιοποιήθηκε μελέτη φοιτητών του Παν/μίου Κρήτης που καταδεικνύει ότι, άν η υπηρεσία Google Search είχε μαύρη οθόνη, και, λαμβάνοντας υπ' όψη την τεράστια παγκόσμια συχνότητα χρήσης της, σύμφωνα με υπολογισμούς, θα είχαν σωθεί ...minimum 750 μεγαβατώρες/χώρα/έτος !!!

H Google, ανταποκρινόμενη στην μελέτη, δημιούργησε μία 'μαύρη' έκδοση της μηχανής της αναζήτησης που κάνει ακριβώς την ίδια δουλειά και ονομάζεται 'Blackle'. H έκδοση αυτή έξοικονομεί μεγάλο ποσοστό ηλεκτρικής ενέργειαq που καταναλώνει τόσο το modem-router όσο και η οθόνη του υπολογιστή.

Βοηθήστε να διαδωθεί η σελίδα και αλλάξτε την διεύθυνση του Google σε http://www.blackle.com/

http://en.wikipedia.org/wiki/Blackle.com
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Το είχα ψάξει παλιά, όταν μου είχαν στείλει αυτό το μήνυμα, και ανακάλυψα ότι όλα αυτά ισχύουν αν έχεις CRT, ενώ με τις TFT δεν ισχύει - το αντίθετο μάλιστα, αυξάνουν την κατανάλωσή τους.

Από το σύνδεσμο που δίνεις στη Βικιπαίδεια, λέει αυτό:

The creators of Blackle have been criticized for lack of clarity regarding the type, size and manufacturer of monitor that the power usage claims refer to. One critic, a technology journalist who reviews computer hardware, tested four cathode ray tube (CRT) monitors and 23 liquid crystal display (LCD) monitors, and found that power was saved by the CRT monitors, but was less than that claimed by the blog post that inspired Blackle. The LCD monitors tested showed increased power use in the majority of cases, although most of the larger (24 inch) monitors did use less power displaying a black screen.
 
A, τι μαθαίνει κανείς. Εμένα σήμερα το πρωί μου το στείλανε και σας το στέλνω.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Δημοσιοποιήθηκε μελέτη φοιτητών του Παν/μίου Κρήτης [...]
H Google, ανταποκρινόμενη στην μελέτη, δημιούργησε [...]
Επίσης, εμένα αυτό γιατί μου κάνει snope;

Από τη Βίκι:
Blackle is a website powered by Google Custom Search, which was developed by Heap Media Australia.

Μη χάσουμε ως έθνος και δε βάλουμε το χεράκι μας κάπου... Φαίννννννννεται αυτοί οι φοιτητές γννννννωρίζουν ότι δεν οξυγονννννώνει τον εγκέφαλο η έρευννννννα αλλά η νννννννννοερή ενννννννννασχόληση με τις λεπτές αποχρώσεις του ανννννθρώπινου ννννννννου.
 
Top