Οι θεραπευτικές ιδιότητες του γιωτακισμού

Λιπόν, τώρα που, έπειτα από αυτίν τιν ανεπανάλιπτι ενιμερωτικί εκπομπί, έμαθα επιτέλους τιν αλίθεια για τις μοναδικές θεραπευτικές ιδιότιτες του γιώτα, αποφάσισα να αντικαταστίσω στι γραφί μου όλα τα ίτα και τα ίπσιλον με γιώτα, γιατί τελευταία έχω κάτι ιμικρανίες και δεν ίξερα πώς να τις αντιμετωπίσω.

Ίδι νιώθω αρκετά καλίτερα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Αν πάλι δεν βελτιωθεί η κατάστασή σου, τώρα ξέρεις το επόμενο βήμα: έπιτα, αλίθια, Ψιλορίτις. Και να προτιμάς λέξεις όπως «ι σιζίτισι».
 
Αν και έχω χάσει το νήμα της συζήτησής σας, θυμάμαι ένα αστείο που το έλεγε ο παπούς μου και που το επιβεβαίωσα πρόσφατα για αληθινό (βρήκα το περιοδικό).

Στη δεκαετία του 1920, μετά τον βουβό κινηματογράφο και πριν από τον ομιλούντα, είχε εμφανιστεί ο ηχητικός. Είχε μουσική υπόκρουση αλλά όχι ομιλία. Και ένας νέος τότε λόγιος είχε προτείνει να μη λέγεται "ηχητικός" αλλά "αχολόγος", με το επιχείρημα "αυτός ο γιωτακισμός θα μας φάει".

Το όνομα του εχθρού του γιωτακισμού;

Γιάκωβος Διζικιρίκης
 
Σκέφτικα κι εγώ να καταργίσω το έψιλον γιώτα και το όμικρον γιώτα, αλλά θεώρισα ότι κι αυτά είναι θεραπευτικά, αφού έχουν γιώτα μέσα... Δεν θα διπλασιάζαμε όμως τι θεραπευτικί δράσι αν αντικαταστούσαμε τα νόθα έψιλον γιώτα και όμικρον γιώτα με γιώτα γιώτα;

Φαντάζομαι ο εχθρός του γιωτακισμού έχιι αφίσιι τον μάταιο τούτο κόσμο εδώ και πολί καιρό. Κρίμα. Ιιμαι σίγουρος ότι θα ιίχε ενδιαφέρον ι σιζίτισι με τον Διζικιρίκι...
 
Σε μεγάλη ηλικία πάντως, κάπου στη δεκ. 1970, έβγαλε ένα βιβλίο που ακόμα υπάρχει στα βιβλιοπωλεία,
"Να ξετουρκέψουμε τη γλώσσα μας", στο οποίο προτείνει ένα σωρό ανεδαφικές λύσεις για τουρκικές λέξεις της καθημερινότητας, αν και πρέπει να παραδεχτώ ότι δεν προτείνει λογιοτατίστικές λύσεις. Ανεδαφικές αλλά τουλάχιστο λαϊκοφανείς. Παράδειγμα, "λιανιστό" τον κιμά, "λιανιστούδια" τους κεφτέδες, "ζυμαρόγνεμα" το καταΐφι.

Οι κακές γλώσσες θα έλεγαν πως δεν φρόντισε πρώτα να ξετουρκέψει το επώνυμό του (και πώς άραγε; Σπασμενογόνατος; ) Βέβαια κι ο ίδιος δεν προτείνει ολοκληρωτικό ξετούρκεμα, αφήνει καμιά πενηνταριά λέξεις, π.χ. τον καφέ (αλλά όχι τον καφετζή, που τονε λέει 'καφεψός').
 
Πρέπιι επιιγόντως να ενιμερώσουμε τον Χαρδαβέλα. Θα φτιάξιι πάνελ με επιστίμονές που θα εξιγούν τιν θεραπευτικί χρίσι τις λέξις λιανιστούδι (που εξάλλου έχιι και τρία γιώτα)
 

curry

New member
Ιπίσις ιπίρχι κι ι λίσι νι ιντικιτιστίσιμι ίλι τι φινίιντι μι ι.
Μιλάμε για τρελές θεραπείες έτσι... Κάτι ξέραμε που το κάναμε αυτό στο σχολείο συνέχεια!
Και με το α, και με το ε και με το ο, αμ' πώς; Πολύ μπροστά οι έφηβοι, συμφωνώ απόλυτα!
 

La usurpadora

New member
Μπρε σεις, λέτε από εκεί να το κόλλησε η Ζουμπουλία το ιιιιιιιιιιιιι;
 
Ιπίσις ιπίρχι κι ι λίσι νι ιντικιτιστίσιμι ίλι τι φινίιντι μι ι.


Α οχι! Τόσι ιγιία διν αντίχιται!
Κρατάω το άλφα και το ωμίγα γιατί ιίναι ιμφανώς μαγικά σίμβολα, κρατάω το όμικρον γιατί μου αρίσιι που ιίναι κίκλος, και κρατάω τον δίφθογγο "ου" για να μπορούμι να λίμι ουυυυυυ ριιιιιι!!
Το ίψιλον και το ίψιλον τα αντικαθιστώ αμφότιρα με γιώτα γιατί πρίπιι να προσίχουμι τιν ιγιία μας, και ούτως ί άλλως ποτί διν τα χώνιυι.
 
Last edited:

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ιπίσις ιπίρχι κι ι λίσι νι ιντικιτιστίσιμι ίλι τι φινίιντι μι ι.
Τιλικά, οι Απαράδεκτοι ίταν πιλί μπριστά με τη Μαντουβάλα που ήθελαν να στείλουν στη Γιουροβίζιον :D
 

danae

¥
Ιπίσις ιπίρχι κι ι λίσι νι ιντικιτιστίσιμι ίλι τι φινίιντι μι ι.
Μιλάμε για τρελές θεραπείες έτσι... Κάτι ξέραμε που το κάναμε αυτό στο σχολείο συνέχεια! [/COLOR]

Σις πρίλιβι ι Ξίνιι Κιλιγιριπίλι στιν Ιδισιβίχ (Οδυσσεβάχ). Υπάρχει και μια παραλλαγή που την εμπνευστήκαμε από εκεί και την οποία μιλάμε φαρσί με μια φίλη και δεν μας καταλαβαίνει κανείς: με το ι αλλά κορακίστικα, πχ τι-κι κι-κι, νι-κις; Με αυτό σου περνάει ο πονοκέφαλος και πιάνει τον άλλο που αναρωτιέται τι λες...
 
Αυτά παθαίνουνε τα νήματα, όταν, αντί για αντίλογο στους μύθους, καταναλώνουμε χαβαλεδιάρικα τους μύθους.
 

nickel

Administrator
Staff member
Μην ανησυχείς (Μιν ανισιχίς). Θα τους μεταφέρω σε νέο νήμα, για τις θεραπευτικές ιδιότητες του Ι.
 
Μετά να φτιάξετε κι άλλο ννννήμα για τις θεραπευτικές ιδιότητες του Ν, όπως έχει πει η Τζιροπούλου θαρρώ, αλλά σε άλλη εκπομπή. Το τελικό Ν οξυγονώνει τον εγκέφαλο, λέει. Ετσι εξηγείται που οι μοντυπυθωνικοί ιππότες του ΝΝΝΝ έχαιραν όλοι άκρας υγείας.
 
Αυτά παθαίνουνε τα νήματα, όταν, αντί για αντίλογο στους μύθους, καταναλώνουμε χαβαλεδιάρικα τους μύθους.

Χαρδαβελλάριακα, για τινν ακρίβιια.
 
Top