bras - main

Κλασικό πρόβλημα:
son bras tendu vers le ciel, ses mains ouvertes
Χέρι-χέρι (χωρίς τον Καρατζαφέρη) ή κάτι άλλο;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Μήπως εννοεί ses bras;
[...] τα χέρια στραμμένα στον ουρανό με τις παλάμες ανοιχτές...
 
Χέρι-παλάμη;
Βέβαια, στα ελληνικά, οι ανοιχτές παλάμες παραπέμπουν αλλού. :-)

Edit: @palavra: ποστάραμε ταυτόχρονα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Επίσης: τεντωμένα προς τον ουρανό ή, καλύτερα, απλωμένα προς τον ουρανό (και τις παλάμες ανοιχτές).
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Edit: @palavra: ποστάραμε ταυτόχρονα.
Είμαστε οι τσιρλίντερς του Ζεφυριού, μου φαίνεται, κάθε φορά τσακιζόμαστε να απαντήσουμε :D Τώρα τι σόι τσιρλίντερ είμαι εγώ κοτζάμ Παυλάρας, αλλουνού παπά βαγγέλιο
 
Αναφέρεται στον Χίτλερ (θέλει μια παλάμη από μόνος του) και στις κινήσεις του. :)
Τώρα, τι λέτε, τσιρχίτλερς;
Μάλλον χέρι-παλάμες, έτσι;
Ευχαριστώ πολύ.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Όπως είπε ο Νίκελ, το χέρι τεντωμένο προς τον ουρανό με την παλάμη ανοιχτή. Τον ατελείωτο έχει το βιβλίο, ε; :p
 

nickel

Administrator
Staff member
Α, αναφέρεσαι στο Hitler salute.

Θα έπρεπε να προσθέσει «και στραμμένη προς τα κάτω». Έχει διαφορά.



 
Απλώς έβαλα ένα απόσπασμα της πρότασης. Αναφέρεται και σε άλλα στοιχεία (βλέμμα, φωνή κ.λπ.), οπότε η κίνηση του χεριού είναι ξεχωριστή από τη θέση της παλάμης.
 
Πώς γίνεται η τελειότερη γλώσσα του κόσμου να κολλάει σε τόσο στοιχειώδη πράγματα, μυστήριο μου φαίνεται.
 

nickel

Administrator
Staff member
Πώς γίνεται η τελειότερη γλώσσα του κόσμου να κολλάει σε τόσο στοιχειώδη πράγματα, μυστήριο μου φαίνεται.
Πρόσεξε τι λες, γιατί θα σου βάλει χέρι κανείς και δεν θα ξέρουμε αν είναι bras ή main!
 
Αν πρόκειται για τον Χiτλερ -- ως γνωστό από τις εικόνες που όλοι έχουν δει, υπήρχαν δύο χαιρετισμοί: η επίσημη, αυτή που δείχνει η ανωτέρω εικόνα του Bush, και η δεύτερη, πιο informal, όπου ρίχνει το δεξί χέρι (son bras) προς τα επάνω με το χέρι του (sa main) ανοιχτό πάνω από τον ώμο του -- που ποιητικά μπορεί να περιγραφεί όπως περιγράφεται. Ουδείς νομίζω είδε τον Χιτλερ να χαιρετά με βραχίονα ολόισιο τεντωμένο προς τον ουρανό.

Του Nickel πλησιάζει...
 

nickel

Administrator
Staff member
Ρε παιδιά, ρε παιδιά. Ξεχάσαμε το «προτεταμένο».
 

nickel

Administrator
Staff member
Το μπράτσο και το χέρι;

Είναι μια από τις λύσεις που διαλέγουμε, ανάλογα με το κείμενο.

Το μπράτσο το τεντώνουμε ή το υψώνουμε, το χέρι το προτείνουμε.
 
Top