metafrasi banner

Έναρξη επαγγέλματος ως Μεταφραστής

abal

New member
Είμαι απόφοιτος Αγγλικής Φιλολογίας Α.Π.Θ. και ασχολούμαι με μεταφράσεις εδώ και 4 χρόνια. Θέλω να κάνω έναρξη επαγγέλματος και να κόβω τιμολόγια. Μπορώ; Αν ναι, τί ακριβώς χρειάζεται;
Ευχαριστώ πολύ!
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Καλημέρα και καλώς όρισες!
Ναι, μπορείς. Ξεκίνα από εδώ και από εδώ. Σημείωσε ότι η εγγραφή στο επαγγελματικό επιμελητήριο δεν είναι υποχρεωτική για εμάς τους μεταφραστές.
 

abal

New member
Ευχαριστώ πάρα πολύ, συγγνώμη που άργησα να το κάνω και καλώς σας βρίσκω! (αυτό είναι το σωστό)
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Καλώς όρισες, Abal. Το σκέφτηκες καλά;

 

Attachments

  • 12466321_10205487179963389_6915933178314318796_o.jpg
    12466321_10205487179963389_6915933178314318796_o.jpg
    97.4 KB · Views: 745

nickel

Administrator
Staff member
Καλό ξεκίνημα, abal. Στη Λέξι. Για το άλλο, δεν ξέρω αν σε αποθάρρυνε η Άλεξ.

Μερικές παρατηρήσεις σχετικά με το παραπάνω:
Η προκαταβολή φόρου γίνεται άπαξ και δεν ξέρω τι ισχύει για τους πρωτοεισερχόμενους. Βέβαια, έστω και άπαξ, για τους παλιούς μπορεί να είναι η σταγόνα που ξεχειλίζει το ποτήρι, the straw that breaks the camel's back, ή το ποσό που σου λείπει για να κάνεις ευτυχισμένη την κυβέρνηση.

Στα υπόλοιπα ποσά, επικρατεί ασάφεια σε σχέση με τις εισφορές για σύνταξη και υγεία. Τα ποσά που γράφτηκαν στο νομοσχέδιο ήταν στο πλαίσιο «τόσα μας λείπουν» — ας μη νομιστεί ότι έχουν σχέση με κάποια σοβαρή αναλογιστική μελέτη. Σε κάποιο βαθμό είναι και η λογική του Χότζα (ή, σε εκδοχή της νυν κυβέρνησης, πάμε τη χώρα στο χείλος του γκρεμού και, όταν δεν τη ρίχνουμε στον γκρεμό, όλοι μας επαινούν για την ωριμότητα που δείξαμε). Θα πρέπει να περιμένουμε αρκετά για να ξεκαθαρίσει αυτό το τοπίο.

Πάντως, για να επισημοποιήσεις το εισόδημά σου (ή μέρος αυτού) και να φροντίσεις για σύνταξη και περίθαλψη, θα πρέπει να βάλεις τα πράγματα στο αυλάκι και να ελπίζεις ότι κάποτε θα έχουμε κυβερνήσεις που θα έχουν στο νου τους την ανάπτυξη, τη δημιουργία πλούτου, τη στήριξη της ιδιωτικής πρωτοβουλίας, και όχι τη φορολογία.

Συγχωρήστε με που πολιτικολογώ, αλλά κάποια πράγματα έχουν χωθεί άγρια στην καθημερινότητά μας, στη ζωή του μεταφραστή. Αν δεν είμαι αντικειμενικός, θα στείλω το κείμενό μου στα Πολιτικά.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Η προκαταβολή φόρου γίνεται άπαξ και δεν ξέρω τι ισχύει για τους πρωτοεισερχόμενους. Βέβαια, έστω και άπαξ, για τους παλιούς μπορεί να είναι η σταγόνα που ξεχειλίζει το ποτήρι, the straw that breaks the camel's back, ή το ποσό που σου λείπει για να κάνεις ευτυχισμένη την κυβέρνηση.
Το θέμα είναι ότι η προκαταβολή είναι ένα πολύ μεγάλο ποσό (όταν π.χ. σου ζητάνε 5.200 ευρώ φόρο και 5.200 ευρώ προκαταβολή για εισόδημα 20.000) και δεν την παίρνεις ποτέ πίσω, παρά μόνο όταν φτάσεις να δηλώσεις σχεδόν μηδενικό εισόδημα, αλλιώς κάθε χρόνο μια νέα προκαταβολή συμψηφίζεται με την παλιά, και φυσικά σου ζητάνε και τον πραγματικό φόρο, το 26% του εισοδήματός σου, από το πρώτο ευρώ, χωρίς αφορολόγητο όριο, επειδή έκανες το έγκλημα να είσαι ελεύθερος επαγγελματίας.

Όπως και να το κάνουμε, είναι εξωφρενικό να ζητάς προκαταβολή φόρου για μελλοντικό εισόδημα το οποίο δεν είναι εγγυημένο για κανέναν άνθρωπο, πόσο μάλλον για τους ελεύθερους επαγγελματίες. Τη στιγμή που δεν ξέρεις αν του χρόνου θα ζεις, πώς είναι δυνατόν να σου ζητάνε φόρο για εισόδημα; Ώστε αν πεθάνεις να πάρουν την επιστροφή οι κληρονόμοι σου;

Δεν ξέρω αν αποθαρρύνεται κανένας με αυτά που γράφω, αλλά αισθάνομαι ότι κάποιοι εξοντώνουν τους ελεύθερους επαγγελματίες νομίζοντας ότι θα αυξήσουν τα έσοδα του κράτους. Αλλά η απάντηση δίνεται κάθε μέρα ακόμα και στα πρωτοσέλιδα των βουλγαρικών εφημερίδων. "Ευχαριστούμε την Ελλάδα για τις 250.000 θέσεις εργασίας που μας έφερε".
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι η προκαταβολή φόρου δεν είναι στοιχείο που προσθέτουμε κάθε χρόνο στο λογαριασμό, άρα είναι ταχυδακτυλουργία το ότι γράφει «Αν προστεθεί προκαταβολή φόρου 4.680 €: Συνολική επιβάρυνση 83% επί συνολικού εισοδήματος» και να μη δίνει και κάποιον υπολογισμό ΧΩΡΙΣ την προκαταβολή. Η προκαταβολή μπορεί να είναι δυσβάστακτη, άδικη, ηλίθια, αλλά δεν είναι το ίδιο με τις ετήσιες επιβαρύνσεις. Και οι μαθηματικές ταχυδακτυλουργίες είναι ενοχλητικές απ' όπου κι αν προέρχονται.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Καλημέρα. Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι η προκαταβολή φόρου δεν είναι στοιχείο που προσθέτουμε κάθε χρόνο στο λογαριασμό, άρα είναι ταχυδακτυλουργία το ότι γράφει «Αν προστεθεί προκαταβολή φόρου 4.680 €: Συνολική επιβάρυνση 83% επί συνολικού εισοδήματος» και να μη δίνει και κάποιον υπολογισμό ΧΩΡΙΣ την προκαταβολή. Η προκαταβολή μπορεί να είναι δυσβάστακτη, άδικη, ηλίθια, αλλά δεν είναι το ίδιο με τις ετήσιες επιβαρύνσεις. Και οι μαθηματικές ταχυδακτυλουργίες είναι ενοχλητικές απ' όπου κι αν προέρχονται.

Σωστό. Αυτό που σου αφαιρεί ανέκκλητα η διαδικασία της προκαταβολής είναι οι τόκοι επί του προκαταβαλλομένου φόρου (μαζί με την αντίστοιχη ρευστότητα). Επί όλη τη διάρκεια της σταδιοδρομίας σου. Που μπορεί να είναι, π.χ. 4% επί 5.000 € ίσον ένα 200άρι τον χρόνο.
 

Archangelos

New member
Να ρωτήσω κάτι. Δεν μπορείτε να κάνετε έναρξη εταιρείας σε άλλη χώρα;
 
Top