Γκουγκλιές, όπως ζαβολιές

Στην προσπάθειά του να παρουσιάσει, ζορ ζορνά, όσο το δυνατόν περισσότερες ανευρέσεις, το γκουγκλ καταντάει αναξιόπιστο.

Αν βάλω π.χ. Κώστας Λουλές (χωρίς εισαγωγικά) μου βγαίνει πρώτη μια ταβέρνα Κώστας και Λούλα στη Λιβαδειά. Εντάξει, δεν πειράζει, μπορεί να είναι και καλή ταβέρνα, άλλωστε εγώ βάζω πάντα εισαγωγικά στις αναζητήσεις μου.

Σε καλύπτουν τα εισαγωγικά; Αμ δε!
Προσπαθώ να βρω στο γκουγκλ το "σολιπσισμός". Προσοχή, δεν με ενδιαφέρει το "σολιψισμός", απλώς θέλω να δω αν υπάρχουν κάποιοι που το ψι το γράφουν πσ σ' αυτή τη λέξη. (Το ερώτημα είναι ακαδημαϊκό, έτσι κι αλλιώς η λέξη σολιψισμός θα καταργηθεί ουσουνούπου και θα χρησιμοποιούμε το νέο συνώνυμό της, το 'σολοικισμός', όπως είδα σε ένα επαγγελματικό μεταφραστικό φόρουμ). Αλλά ό,τι κόλπο κι αν κάνω, δεν μπορώ να το πείσω να μου εμφανίσει μόνο τις ανευρέσεις με -πσ- παρόλο που βάζω τον όρο σε εισαγωγικά και/ή στο πεδίο της ακριβούς φράσης. Υπάρχει κάτι που δεν κάνω καλά;

Επικουρικά, ξέρει κανείς πώς θα πείσω τον Φάιρφοξ να πείσει το γκουγκλ ότι δεν μιλάω ολλανδικά; Επειδή το μηχάνημα ξέρει πως είμαι στο Λουξεμβούργο, όποτε κάνω αναζήτηση από το πλαισιάκι του φάιρφοξ με περνάει για απόγονο του Γουλιέλμου της Οράγγης. Μπορώ να το γλιτώσω αυτό; Εγώ θέλω τη Βικτόρια.
 
Last edited:

Zazula

Administrator
Staff member
Το Γκουγκλ στο Λουλές σού δίνει τη Λούλα διότι αναζητά και τον πληθυντικό (Λούλες) και δεν διαχωρίζει τα άτονα από τα τονισμένα γράμματα (και στην άτονη μορφή τους —Λουλες— οι δυο λέξεις ταυτίζονται).

Η Αλταβίστα διαχωρίζει το ψ από το πσ: σολιπσιμός και σολιψισμός. Επίσης διακρίνει τονισμένα κι άτονα γράμματα.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Προσπαθώ να βρω στο γκουγκλ το "σολιπσισμός". Προσοχή, δεν με ενδιαφέρει το "σολιψισμός", απλώς θέλω να δω αν υπάρχουν κάποιοι που το ψι το γράφουν πσ σ' αυτή τη λέξη.
Το Γκουγκλ μετράει 456 ευρέσεις στο σολιψισμός και 508 στο σολιπσισμός (όπου προσμετρά και τις «ορθές» τού σολιψισμός). Αν εκείνο που σ' ενδιαφέρει είναι ο αριθμός των ευρημάτων, τότε 508-456=52 αναφορές με πσ. Αν εκείνο που σ' ενδιαφέρει είναι ποιες σελίδες το γράφουν έτσι, τότε στα 100άρια σεντόνια με τις γκουγκλεύσεις κάνεις Ctrl+F και αναζητάς "σολιπσ". :)
 

nickel

Administrator
Staff member
Όπως λέει ο Ζαζ, κι εγώ πλέον χρησιμοποιώ τη φτωχή altavista για να βρω συγκεκριμένους τύπους. Στον γκουγκουλωτή, ακόμα κι αν γράψεις:
"σολιπσισμός" —σολιψισμός
κάτι φαίνεται να κόβει, αλλά πάλι σολιψισμούς βλέπω.

Για τη ρύθμιση:
Στο Google Bar (το δικό μου, τουλάχιστον) έχει δεξιά Settings.
Πηγαίνεις Options > Features > Search Box Settings > Use Google Site.

Υπήρχε και απλούστερος τρόπος, αλλά δεν τον θυμάμαι.
 
Επίσης, όπως έχω παρατηρήσει (λόγω μετακίνησης πολλές φορές από υπολογιστή σε υπολογιστή πέραν του δικού μου), το google δίνει αποτελέσματα ανάλογα με το χρήστη. Για παράδειγμα, εμένα που ψάχνω διαρκώς αποτελέσματα για ιατρικούς όρους μπορεί για το "heart" να μου βγάλει απευθείας σελίδες με ανάλογο ιατρικό περιεχόμενο στην κορυφή της λίστας. Σε φίλου μου όμως που είναι φανατικός gamer και ψάχνει συνέχεια για tips για τα παιχνίδια με τα οποία ασχολείται, στην ίδια λέξη η αναζήτηση φέρνει αποτελέσματα που έχουν να κάνουν με παιχνίδια :-)
Πράγμα που είναι βολικό μόνο όταν είσαι στον υπολογιστή σου και δεν αλλάζεις θεματικά πεδία...
Αλλά αυτό το πράγμα να ψάχνει ντε και καλά στα ελληνικά όταν μπαίνεις από Ελλάδα είναι πολύ άβολο.
 
Μια και ξαναπέρασα από αυτό το νήμα, έκανα ξανά τη δοκιμή και τώρα διαπιστώνω ότι το γκουγκλ αναγνωρίζει το "σολιπσισμός" όταν το βάλεις σε εισαγωγικά, δηλ. δεν δίνει και τις γραφές "σολιψισμός" όπως έκανε πριν από 3 χρόνια.
 
Top