Πώς δικαιολογείται γραμματικά το παρακάτω κόμμα;

colurosa

New member
Επιτέλους, το Trados δούλεψε σε περιβάλλον Linux!
Επιτέλους, έπεσε το δεκάρικο (http://www.slang.gr/lemma/show/epese_to_dekariko_6671). (σλανγκρ)
Επιτέλους, το ανακάλυψα: σεξ είναι το να βγάζεις φωτοτυπίες!*

δείχνει συμπέρασμα;

Με προβλημάτισαν επίσης τα εξής:
Αλήθεια, πώς μαθαίνουν οι ξένοι ελληνικά;
Άλλωστε, μην ξεχνάμε ότι στους δεκαδικούς αριθμούς τη λέμε κόμμα.

Αυτό, με αποτελείωσε:

όταν κτ. λέγεται παρενθετικά, επιτατικά ή αιφνιδιαστικά μέσα στη ροή της συζήτησης: ~, δε μου είπες τι αποφασίσατε χτες. ~, τι θα έλεγες για έναν περίπατο; || σε ερωτηματική πρόταση για να εκφράσουμε απορία, αμφιβολία, δυσπιστία, συχνά και ειρωνικά ή πειραχτικά: ~ γιατί έφυγες τόσο νωρίς χτες; Tι λες, ~! έτσι νομίζεις ότι είναι η κατάσταση; ~, γιατί μου φέρεσαι έτσι; (έκφρ.) στ΄ ~, αληθινά, αλήθεια: Δεν το λες στ΄ ~. Στ΄ ~, δε θα έρθεις;
 

nickel

Administrator
Staff member
Ένα λάθος υπάρχει σ' όλα αυτά:

Αλήθεια, γιατί έφυγες τόσο νωρίς χτες; (Θέλει κόμμα.)

Δεν χρειάζονται κόμμα τα:

Ήρθε επιτέλους!
...είναι αλήθεια ότι...
(δεν είναι επίρρημα εδώ)
Δεν το λες στ' αλήθεια, έτσι; (Από το ΛΚΝ. Αναπόσπαστος επιρρηματικός προσδιορισμός στο λες.)
 

Earion

Moderator
Staff member
Εγώ δεν θα έβαζα ούτε στις ακόλουθες φράσεις:

Επιτέλους το Trados δούλεψε σε περιβάλλον Linux!
Επιτέλους έπεσε το δεκάρικο
Επιτέλους το ανακάλυψα: σεξ είναι το να βγάζεις φωτοτυπίες!
Αυτό με αποτελείωσε


Εξηγήστε μου, αν θέλετε, γιατί χρειάζεται το κόμμα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Εξηγήστε μου, αν θέλετε, γιατί χρειάζεται το κόμμα.

Δεν είναι νοηματικά απαραίτητο, αλλά συνηθίζεται, περισσότερο, υποψιάζομαι, για να δείξει επιφωνηματική παύση. Δεν του βάζει κόμμα το ΛΚΝ, βάζουν το ΛΝΕΓ και το ΧΛΝΓ.
 

Earion

Moderator
Staff member
Μα, αν υπήρχε λόγος να σταματήσουμε, θα το σημειώναμε αλλιώς. Με ένα ή πολλά θαυμαστικά:

Επιτέλους! Το ανακάλυψα! Σεξ είναι το να βγάζεις φωτοτυπίες!

Αλλά να δεχτώ για το σκοπό της συζήτησης να παραμερίσω αυτά τα παραδείγματα, για τα οποία θα μου πείτε ότι είναι διφορούμενα. Το: Επιτέλους έπεσε το δεκάρικο γιατί χρειάζεται κόμμα;
Στο slang.gr που μας παραπέμπει η Colurosa λέει χωρίς κόμμα: Επιτέλους κατάλαβες, όρνιο!
 

nickel

Administrator
Staff member
Πρόσεξε ποιες παρατηρήσεις έκανα εγώ: σε ποια θεωρώ λάθος το κόμμα και σε ποια το θεωρώ απαραίτητο. Εσύ έχεις τη συνήθεια να κυνηγάς κόμματα που θεωρείς περιττά, που όμως όταν τα βάζω εγώ σημαίνει ότι τα θέλω, και όταν δεν τα βγάζω σημαίνει ότι δεν με ενοχλούν. Δηλαδή, έχω μια μεγαλύτερη γκρίζα περιοχή όπου δεν προσπαθώ να επιβάλω κανόνες και μπορώ να το αφήσω στην προτίμηση του άλλου. Ήδη έδειξα ότι οι λεξικογράφοι μπορούν να έχουν διαφορετική γνώμη. Άρα μπορούμε να έχουμε κι εμείς. Ή, με άλλα λόγια, αν έγραφες «Επιτέλους έπεσε το δεκάρικο», δεν θα σου το διόρθωνα. :-)
 
Top