Μια άποψη

colurosa

New member
Επειδή δε βρήκα αντίστοιχο παράδειγμα να συγκρίνω, μπορείτε να μου πείτε πώς σας φαίνεται η παρακάτω φράση;
Είναι σωστή συντακτικά;

, τους οποίους έπρεπε για λίγο τώρα να αποχωριστούν.
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρες.

Τι εννοείς; Έτσι που είναι τώρα καταλαβαίνω:

, τους οποίους έπρεπε να αποχωριστούν τώρα για λίγο. (Και έτσι είναι πιο στρωτό.)
 

colurosa

New member
Καλημέρες.

Τι εννοείς; Έτσι που είναι τώρα καταλαβαίνω:

, τους οποίους έπρεπε να αποχωριστούν τώρα για λίγο. (Και έτσι είναι πιο στρωτό.)

Αυτό ακριβώς θέλω να πω.
 
Επειδή δε βρήκα αντίστοιχο παράδειγμα να συγκρίνω, μπορείτε να μου πείτε πώς σας φαίνεται η παρακάτω φράση;
Είναι σωστή συντακτικά;

, τους οποίους έπρεπε για λίγο τώρα να αποχωριστούν.

...τους οποίους έπρεπε, για λίγο, τώρα να αποχωριστούν.
...τους οποίους τώρα έπρεπε, για λίγο, να αποχωριστούν. (αυτό μ' αρέσει πιο πολύ)

Είπαμε να τα αποφεύγουμε τα αμφίκλειστα ρε παιδιά, όχι όμως να τα καταργήσουμε κιόλας.
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρες.

Έχω την εντύπωση ότι η γλώσσα δέχεται όλες τις τοποθετήσεις και μάλιστα χωρίς την ανάγκη να μπουν κόμματα.

...τους οποίους έπρεπε για λίγο τώρα να αποχωριστούν.
...τους οποίους έπρεπε τώρα για λίγο να αποχωριστούν.
...τους οποίους τώρα έπρεπε για λίγο να αποχωριστούν.
...τους οποίους έπρεπε να αποχωριστούν τώρα για λίγο.
και άλλα. Πιστεύω ότι ο αναγνώστης δεν καταλαβαίνει κάτι διαφορετικό.

Το «πιο στρωτό» σημαίνει ότι τα επιρρήματα θα προσδιορίσουν το σωστό ρήμα, θα μπουν μετά για να μη φανεί καμιά ιδιαίτερη έμφαση, τέτοια πράγματα.
 
Καλημέρες.

Έχω την εντύπωση ότι η γλώσσα δέχεται όλες τις τοποθετήσεις και μάλιστα χωρίς την ανάγκη να μπουν κόμματα.

...τους οποίους έπρεπε για λίγο τώρα να αποχωριστούν.
...τους οποίους έπρεπε τώρα για λίγο να αποχωριστούν.
...τους οποίους τώρα έπρεπε για λίγο να αποχωριστούν.
...τους οποίους έπρεπε να αποχωριστούν τώρα για λίγο.
και άλλα. Πιστεύω ότι ο αναγνώστης δεν καταλαβαίνει κάτι διαφορετικό.

Το «πιο στρωτό» σημαίνει ότι τα επιρρήματα θα προσδιορίσουν το σωστό ρήμα, θα μπουν μετά για να μη φανεί καμιά ιδιαίτερη έμφαση, τέτοια πράγματα.

α) το για λίγο τώρα είναι προβληματικό (για πόσο τώρα, ακριβώς; ;)).
β) τα κόμματα έχουν να κάνουν και με το ύφος, τις αναπνοές, την ανάγνωση του κειμένου: δηλαδή, δεν συμφωνώ με την αποκλειστικά εργαλειακή χρήση της γλώσσας, υπάρχουν οι τυπικές γλώσσες γι' αυτή τη δουλειά.
 
Top