Προστακτική αορίστου (τρέξτε - ανακαλύψτε)

colurosa

New member
Θέλω να προτείνω σε κάποιους να πάνε τρέχοντας στην εξοχή να την ανακαλύψουν, όμως, αυτή η προστακτική αορίστου με παιδεύει.

Τι θα τους πω;
Τρέξτε να ανακαλύψτε τη φύση; :confused:

Το έχω "τρέξτε να ανακαλύψετε τη φύση...", είναι λάθος;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Στο τρέξτε να ανακαλύψετε τη φύση, το τρέξτε είναι τύπος προστακτικής ενώ το να ανακαλύψετε είναι τύπος της υποτακτικής που δείχνει προσταγή (δείχνουμε προσταγή και με τύπους της υποτακτικής). Οι τύποι της προστακτικής χρησιμοποιούνται, ας το πω έτσι, αυτόνομα σε προτάσεις, π.χ. Τρέξτε! Ανακαλύψτε τη φύση! ή Τρέξτε, ανακαλύψτε τη φύση! Αν θέλουμε να συνδυάσουμε προσταγές με πιο περίπλοκο τρόπο, ας πούμε σε μια χρονική ή αιτιακή διαδοχή, μας είναι χρήσιμοι οι τύποι της υποτακτικής. Τρέξτε [για] να ανακαλύψετε τη φύση!

Δες περί εγκλίσεων και εδώ.
 

colurosa

New member
Στο τρέξτε να ανακαλύψετε τη φύση, το τρέξτε είναι τύπος προστακτικής ενώ το να ανακαλύψετε είναι τύπος της υποτακτικής που δείχνει προσταγή (δείχνουμε προσταγή και με τύπους της υποτακτικής). Οι τύποι της προστακτικής χρησιμοποιούνται, ας το πω έτσι, αυτόνομα σε προτάσεις, π.χ. Τρέξτε! Ανακαλύψτε τη φύση! ή Τρέξτε, ανακαλύψτε τη φύση! Αν θέλουμε να συνδυάσουμε προσταγές με πιο περίπλοκο τρόπο, ας πούμε σε μια χρονική ή αιτιακή διαδοχή, μας είναι χρήσιμοι οι τύποι της υποτακτικής. Τρέξτε [για] να ανακαλύψετε τη φύση!

Δες περί εγκλίσεων και εδώ.

Χρησιμοποίησα εμπειρικά αυτή τη σύνταξη, όμως, μου έδωσες να καταλάβω το σωστό με βάση τη γραμματική.
 
Top