χαρακτηρίζω/ περιγράφω

colurosa

New member
κάθε άλλο παρά συνηθισμένη τη χαρακτήριζαν

Ψάχνω ένα ρήμα συνώνυμο του "χαρακτηρίζω", μπορείτε να με βοηθήσετε;

Θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω το ρήμα "περιγράφω" στην παραπάνω πρόταση;
Αν ναι, πώς θα γινόταν;

δεν την περιέγραφαν "συνηθισμένη";
δεν την περιέγραφαν ως μία συνηθισμένη π.χ. γυναίκα
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Μήπως μπορείς να δώσεις μεγαλύτερο κομμάτι από το περικείμενο για να ενεργοποιηθεί καλύτερα η έμπνευσή μας; :)

Σε αυτά με το περιέγραφαν εγώ θα πρόσθετα ένα «θα» (αλλά το λέω με κάθε επιφύλαξη, αφού δεν γνωρίζω τι γίνεται γύρω γύρω):

δεν θα την περιέγραφαν ως μία συνηθισμένη π.χ. γυναίκα
 

colurosa

New member
Για τους περισσότερους ένοικους της πολυκατοικίας, η Καίτη ήταν μία "συνηθισμένη γυναίκα", ενώ αντίθετα τη Ματίνα κάθε άλλο παρά συνηθισμένη τη χαρακτήριζαν.

Θέλω να αποφύγω την χρήση του "ήταν", αλλά κάτι δεν μου αρέσει στην ακόλουθη φράση:
Οι περισσότεροι ένοικοι της πολυκατοικίας, "συνηθισμένη γυναίκα" περιέγραφαν την Καίτη, ενώ τη Ματίνα κάθε άλλο παρά συνηθισμένη τη χαρακτήριζαν.
 

colurosa

New member
Κάπως έτσι, δηλαδή;
Οι περισσότεροι ένοικοι της πολυκατοικίας, "συνηθισμένη γυναίκα" την έλεγαν (την αποκαλούσαν-την παρουσίαζαν) την Καίτη, ενώ τη Ματίνα κάθε άλλο παρά συνηθισμένη τη χαρακτήριζαν.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Εμένα μού φαίνεται μια χαρά το «ήταν» στην πρώτη πρόταση. Αν θες να πας όπως στη δεύτερη περίπτωση, τότε:

Οι περισσότεροι ένοικοι της πολυκατοικίας περιέγραφαν (παρουσίαζαν, ζωγράφιζαν, κουτσομπόλευαν κ.ο.κ., ανάλογα) την Καίτη σαν «συνηθισμένη γυναίκα», ενώ τη Ματίνα κάθε άλλο παρά συνηθισμένη τη χαρακτήριζαν (προσοχή: να φύγει το κόμμα μετά το «πολυκατοικίας»).
 

colurosa

New member
Και εγώ το "ήταν" προτιμώ, όμως στη συγκεκριμένη παράγραφο εμφανίζεται άλλες δύο φορές.
 

nickel

Administrator
Staff member
Θα κρατούσα την πρώτη εκδοχή, αλλά θα την έγραφα ως εξής:

Για τους περισσότερους ένοικους της πολυκατοικίας η Καίτη ήταν μια «συνηθισμένη γυναίκα», ενώ αντίθετα τη Ματίνα κάθε άλλο παρά συνηθισμένη τη χαρακτήριζαν.
(ή: θα τη χαρακτήριζαν, με νοηματική διαφορά)

Δεν θα χρησιμοποιούσα το περιγράφω στη θέση τού χαρακτηρίζω.
 

colurosa

New member
«συνηθισμένη γυναίκα», θα μπορούσαν να αποφευχθούν τα εισαγωγικά;
 

nickel

Administrator
Staff member
Τα εισαγωγικά δείχνουν ότι οι ένοικοι χρησιμοποιούσαν αυτήν ή παρόμοια διατύπωση όταν αναφέρονταν στην κυρία Καίτη.
 
Top