metafrasi banner

Φορολόγηση εισοδήματος απο Αμερική και ασυμβίβαστο

friny

New member
Χαιρετώ το φόρουμ και καλο καλοκαίρι σε όλους. Έχω μια ερώτηση για... "δυνατούς". Έχω ρωτήσει 3 λογιστές, με το ζόρι κρατιέμαι μην καρυδώσω τον δικό μου, έχω διαβάσει όλα τα νήματα και αρχίζω να φοβάμαι ή οτι δεν υπάρχει πουθενά ξεκάθαρη απάντηση ή ότι κανένας δεν μπορεί να απαντήσει με σιγουριά ή ότι είμαι εντελώς κουτή και δεν τα καταλαβαίνω...
Ας τα πάρω απο την αρχή. Είμαι ξενόγλωσση εκπαιδευτικός, μόνιμη, με μεταφραστικές σπουδές. Ασχολούμαι χρόνια με τη μετάφραση αλλά πολύ ευκαιριακά, με περιορισμένο όγκο δουλειάς και σε στενό κύκλο γνωστών ώστε να μην έχω θέματα με εφοριες κλπ. Έχω την ευκαιρία να συνεργαστώ με μεταφραστική εταιρία απο Αμερική και εδώ δημιουργούνται τα ερωτηματικά. Να ξεκαθαρίσω ότι έχω όλη την καλή διάθεση να είμαι σε όλα νόμιμη, οπότε θα ζητήσω άδεια από την υπηρεσία μου για άσκηση ιδιωτικού εργου. Το εισόδημα αυτό δεν πρέπει να ξεπερνάει νομίζω τα 5000 ευρώ. Έστω ότι παίρνω την άδεια και ως εδώ όλα οκ.
Τι διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω για να δηλώσω τις οποιεσδήποτε αμοιβές από αμερική; Η συγκεκριμένη εταιρία στέλνει επιταγές σε δολάρια και κάνει μόνο το κλασσικό invoice. (Να συμπληρώσω ότι η εταιρία είναι αξιόπιστη, από τις γνωστές μεγάλες μεταφραστικές). Επίσης, από τη στιγμή που δεν ξέρω αν θα έχω επαρκή συνεργασία μαζί τους, μπορεί να μου κάτσουν 3 δουλειές όλο το χρόνο, μπορεί δέκα μπορεί και καμία, δεν θέλω να μπω στη διαδικασία του δυσβάσταχτου οαεε, αφού είμαι έτσι κι αλλιώς ασφαλισμένη.
Ένας φίλος με συμβούλεψε να ζητήσω να πληρωθώ με paypal, ή γενικά να "κάνω γαργάρα" αυτά τα λεφτά για να αποφύγω να πληρώσω το 26% που μαλλον θα μου κρατήσουν. Ο δε λογιστής μου δεν ξέρει τι να κάνει(τρομάρα του). Εγώ πάλι θέλω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο κ να τα δηλώσω όλα. Ποιά είναι η διαδικασία απο τη στιγμή που είμαι δημόσια υπαλληλος; Φαντάζομαι ότι από τη στιγμή που θα φανεί έμβασμα ή συνάλλαγμα στο λογαριασμό μου όλο αυτό μπορεί να μου δημιουργίσει προβλήματα.
Αυτά τα ολίγα, ελπίζω κάποιος να μπορεί να με διαφωτίσει γιατί με έχει πιάσει η στεναχώρια. Έχω ανάγκη αυτά τα έξτρα χρήματα, όποιος και να είναι ο φόρος. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλό υπόλοιπο καλοκαιριού.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Καλημέρα, Friny,

Θα σου πω τι έκανα εγώ την εποχή που ήμουν εν ενεργεία δημόσια υπάλληλος και άρχισα να κάνω μεταφράσεις:
1) Ζήτησα την άδεια της υπηρεσίας και μου την έδωσαν.
2) Η ελληνική εταιρεία με την οποία συνεργάστηκα αρνιόταν πεισματικά να κόψει αποδείξεις επαγγελματικής δαπάνης, άρα μου ζητούσαν να κόβω μπλοκάκι. Ούτως ή άλλως, πολύ σύντομα αποδείχτηκε ότι θα υπερέβαινα το ετήσιο ποσό που επιτρέπεται γι' αυτό το είδος παραστατικού.
3) Με την άδεια της υπηρεσίας πήγα και έκανα έναρξη στην εφορία και συγχρόνως πήγα υποχρεωτικά στο τότε ΤΕΒΕ όπου ζήτησα, και τότε μου έδωσαν, απαλλαγή.
4) Δυστυχώς αυτή η απαλλαγή κράτησε μόνο όσο κράτησε το μπλοκάκι που θεώρησα τότε. Μόλις πήγα να θεωρήσω ξανά και ζήτησα πάλι απαλλαγή, δεν με απάλλαξαν. Με αποτέλεσμα να είμαι δημόσιος υπάλληλος και συγχρόνως να πληρώνω ΤΕΒΕ.

Παρένθεση: Στη συνέχεια μετάνιωσα για εκείνη την πρώτη απαλλαγή. Αν δεν την είχα ζητήσει, αυτή τη στιγμή θα είχα πέντε συντάξιμα παραπάνω στον ΟΑΕΕ. Αλλά την είχα ζητήσει νομίζοντας ότι, πρώτον, θα την έχω εσαεί. Και δεν είχα τότε υποψιαστεί καν ότι το δεύτερο επάγγελμα θα γινόταν κάποια στιγμή πρώτο και αυτά τα πέντε συντάξιμα θα μου έλειπαν.

Τώρα, από τη στιγμή που οποιοσδήποτε που κάνει ευκαιριακά μια παροχή υπηρεσιών μπορεί να πληρωθεί με απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης, που τώρα λέγεται "τίτλος κτήσης", μέχρι του ποσού των 5.000 ευρώ, όπως αναφέρεις, γιατί να μην μπορεί να το κάνει και με εταιρεία του εξωτερικού; Περίεργο μού φαίνεται. Μην περιμένεις να βρεις άκρη με τους λογιστές. Οι περισσότεροι είναι πελαγωμένοι (και δεν τους αδικώ μ' αυτόν τον κυκεώνα νόμων και διατάξεων).

Όσο για το paypal, ποιος είπε ότι δεν μπορεί να ελεγχθεί; Όταν έρθουν τα χρήματα στον λογαριασμό σου στο paypal, με κάποιο τρόπο πρέπει να τα σηκώσεις, έτσι δεν είναι; Δηλαδή, να τα περάσεις στον τραπεζικό σου λογαριασμό.

Θα ήθελα να ακούσω και τη γνώμη του Ζάζουλα επ' αυτού. Θα το ψάξω λίγο ακόμα, βέβαια. Πάντως, σε ανάλογη περίπτωση, όπου κανένας δεν ήξερε να μου απαντήσει σαφώς τι γίνεται με τις συνεργασίες μου από το εξωτερικό (σε θέματα ΦΠΑ), πήρα τηλέφωνο κατευθείαν στις αρμόδιες υπηρεσίες του υπουργείου οικονομικών και πήρα έγκυρη απάντηση, την οποία εφαρμόζω έκτοτε και «εκπαιδεύω» τους λογιστές μου (έχω αλλάξει τρεις).
 

friny

New member
Αυτό του απάντησα κι εγώ, ότι και το paypal στην ουσία έμβασμα ειναι.
Προφανώς το invoice της εταιρίας μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως τίτλος κτήσης εκ μέρους μου όταν έρθει η ώρα της φορολογικής δήλωσης. Από κει και πέρα και δεδομένου ότι έχω πάρει την άδεια της υπηρεσίας, αφού έχω σκοπό να συνεργαστώ μονο με τη συγκεκριμένη εταιρία που είναι εκτός ΕΕ, πρέπει να πάω οπωσδήποτε από την εφορία για έναρξη επαγγέλματος και μετά στο τεβε κλπ κλπ; Αν αναλάβω μόνο μερικές δουλειες με λιγότερο εισόδημα απο το όριο των 5000 δεν μπορώ απλά να τα προσθέσω στη φορολογική ως εισόδημα που προέρχεται απο το εξωτερικο και να κρατήσει η εφορία το φόρο που αναλογεί χωρίς πολλες λεπτομέρειες ή απλά να προσκομίσω και τα invoices; Κάπου διάβασα ότι πρέπει να είναι μαξιμουμ 2 δουλειές το 6μηνο (άλλο και τούτο)!
Ξέρω ότι ρωτάω πολλά αλλα γενικα η όλη ιδέα της εφορίας και της γραφειοκρατίας που μπορει να αντιμετωπίσω μου προκαλεί αλεργία γι αυτό θα ήθελα να το αποφυγω. Μάλλον θέλω και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Όταν μιλάμε για τίτλο κτήσης, όχι, δεν κάνεις έναρξη. Αλλά πρέπει να βεβαιωθείς ότι συμφωνεί και η εφορία.

Όσο για τις δύο δουλειές το εξάμηνο, ναι, αυτό είναι πρόβλημα, αλλά δεν εννοεί δύο δουλειές, εννοεί δύο τιμολόγια. Συγκεντρώνεις τις δουλειές κάθε τριμήνου σε ένα invoice, και είσαι μέσα στον αριθμό αυτό.
 
Top