metafrasi banner

Απορία για την περιοδική δήλωση ΦΠΑ

Γεια σας!
Παρατήρησε και άλλος ότι έχει αλλάξει η φόρμα της δήλωσης; Ειδικά οι κωδικοί των εισροών (εκεί που βάζουμε έξοδα) είναι άλλοι. Καταλαβαίνω σωστά ότι τώρα ο κωδικός που μας αφορά είναι ο 361;
Ευχαριστώ!
 
Όλο εκπλήξεις είναι αυτή η δήλωση: Πάτησα υποβολή και με ρωτάει αν είμαι σίγουρη ότι θέλω να αφήσω κενό τον κωδικό 312 που αφορά τον κύκλο εργασιών ΦΠΑ. Τι καινούριος διάολος είναι αυτός;
Συγγνώμη για τις σαχλαμάρες που ρωτάω.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Φοβάμαι ότι τα κάνουν επίτηδες για να σε στείλουν στον λογιστή. Κοίτα τι διάβασα εδώ:

Κωδ. 312: Γράψτε τον κύκλο εργασιών για σκοπούς ΦΠΑ της φορολογικής περιόδου που χρησιμοποιείται για τις ανάγκες διακανονισμού του Φ.Π.Α. των εισροών. Για τον προσδιορισμό του κύκλου εργασιών αφαιρέστε από το σύνολο των εκροών (φορολογητέων, απαλλασσόμενων και εξαιρούμενων) που έχουν περιληφθεί στους κωδικούς 301 έως και 310, τις πράξεις που δεν λαμβάνονται υπόψη για τον υπολογισμό του κύκλου εργασιών για σκοπούς Φ.Π.Α. Ενδεικτικά:

• Την αξία πώλησης επενδυτικών αγαθών,

• Τις εργασίες της παραγρ. 3β' του άρθρου 31 του Κώδικα Φ.Π.Α., εφόσον είναι παρεπόμενες της κύριας δραστηριότητας,

• Τις αυτοπαραδόσεις αγαθών και ιδιοχρησιμοποιήσεις υπηρεσιών,

• Τις ενδοκοινοτικές αποκτήσεις αγαθών, ενδοκοινοτικές λήψεις υπηρεσιών (άρθρο 14 παρ. 2 α') συμπεριλαμβανομένων των προκαταβολών που καταβάλατε για τις ενδοκοινοτικές λήψεις των υπηρεσιών σύμφωνα με το άρθρο 14 παρ. 2 α',

• Την αξία των αγορών σύμφωνα με την ΚΥΑ Π2869/1987 και την ΠΟΛ 1128/97,

• Την αξία των λοιπών πράξεων λήπτη.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Λογικά δεν αφαιρείς τίποτα και βάζεις ξανά το ίδιο σύνολο που έχεις υπολογίσει, αλλά δεν παίρνω και όρκο.
 
Άμα μου έμενε κανένα φράγκο, θα πήγαινα! Κι εγώ κάτι τέτοιο υπέθεσα, αλλά δεν είμαι σίγουρη και δεν θέλω να κάνω καμιά βλακεία...
 
Η οδύσσεια με το ΦΠΑ συνεχίζεται. Κάνω την υποβολή όμορφα κι ωραία, και βγάζει ταυτότητα οφειλής (επιβεβαιωμένες οφειλές ΔΟΥ), με ημερομηνία 8/7 και με καταβολή σε δύο δόσεις χωρίς να έχω τη δυνατότητα να αλλάξω τους όρους πληρωμής και να επιλέξω εφάπαξ πληρωμή. Οκ ως εδώ, κάνω την πληρωμή της πρώτης δόσης. Βλέπω στην προσωπική πληροφόρηση ότι δεν έχει περάσει εννοείται ούτε η πληρωμή, αλλά ούτε και έχει ενημερωθεί η κατάσταση των οφειλών εκτός ρύθμισης. Ε, οκ, λέω, θέλει τον χρόνο του. Ανοίγω σήμερα, και βλέπω ότι έχει ενημερωθεί μεν η κατάσταση των οφειλών εκτός ρύθμισης στην προσωπική πληροφόρηση, αλλά δεν έχει περάσει στο σύστημα η πληρωμή, και το χειρότερο είναι ότι η ταυτότητα πληρωμής είναι διαφορετική (και με άλλη ημερομηνία, 10/7) από αυτήν που μου είχε βγάλει το σύστημα με την υποβολή της φόρμας ΦΠΑ. Και το ωραιότερο ποιο είναι; Αν πας στην εφαρμογή ΦΠΑ και ανοίξεις την περιοδική β τριμήνου του 2015, βλέπεις ότι έχει υποβληθεί η δήλωση και την αρχική ταυτότητα οφειλής! Δηλαδή το σύστημα έχει εκδόσει 2 ταυτότητες για την ίδια οφειλή και δεν έχω ιδέα αν αναγνωρίσει την πληρωμή μου. Μίλησα με δικό μου άτομο που εργάζεται μέσα στην τοπική ΔΟΥ και μου είπε να περιμένω μέχρι τέλος της ερχόμενης εβδομάδας γιατί με το μπάχαλο που γίνεται το σύστημα αργεί να αναγνωρίσει τις πληρωμές. Και επίσης ότι μπορούμε, καθώς οι τράπεζες είναι κλειστές, να κάνουμε συναλλαγές στις ΔΟΥ με τις χρεωστικές μας κάρτες χωρίς μετρητά για την εξόφληση των υποχρεώσεών μας και ότι ίσως με τον χαμό που γίνεται τώρα να είναι πιο ασφαλείς οι συναλλαγές μας γιατί μας δίνουν κατευθείαν το διπλότυπο από την εφορία ότι ξοφλήσαμε. Όμορφα...
 

rogne

¥
Μήπως γενικά δεν είναι καλή ιδέα οι συναλλαγές με την εφορία αυτές τις μέρες, ειδικά όταν δεν πιέζουν οι προθεσμίες;... Just a thought
 
Ναι, είναι μια άποψη και αυτή, αλλά γενικά έχω μια αλλεργία στο να χρωστάω, ειδικά στο δημόσιο. Δεν ξέρω, βίτσια είναι αυτά. Αφού θα πληρώσω που θα πληρώσω, ας το κάνω μια ώρα αρχίτερα να ξεμπερδεύω, είναι το μότο μου. Αλλά μάλλον μέσα στον χαμό που ζούμε τώρα ίσως να έχεις δίκιο.
 
Σήμερα είδα με ανακούφιση ότι έχει περάσει η πληρωμή μου στο σύστημα! Ουφ! :)
 

anemelos

Member
Καλημέρα σε όλους και όλες στο φόρουμ,

Μια δύσκολη ερώτηση κρίσεως: Μέχρι τώρα, στην περιοδική ΦΠΑ έβαζα τα έσοδα από πελάτες εντός ΕΕ στον κωδικό 309 και φυσικά υποβάλλω κάθε μήνα τον Ανακεφαλαιωτικό πίνακα Ενδοκοινοτικών Παραδόσεων Αγαθών και Παρεχόμενων Υπηρεσιών. Στο καινούριο όμως έντυπο περιοδικής ΦΠΑ δεν υπάρχει πλέον κωδικός 309. Σε ποιον κωδικό πρέπει να βάλω τα έσοδα από πελάτες εντός ΕΕ; Μήπως στον 345 (Ενδοκ. παροχές υπηρεσιών, Άρθρο 14, παρ. 2α); Αυτός όμως ο κωδικός δεν είναι για κάτι άλλο; Από όσο θυμάμαι υπήρχε και στο προηγούμενο έντυπο, αλλά δεν τον συμπλήρωνα ποτέ.

Επίσης σε κάθε ΑΠΥ για πελάτες εντός ΕΕ γράφω και ότι ''Απαλάσσεται του ΦΠΑ βάσει του νομου 2859/00, Άρθρο 14, παρ. 13''. Αυτό εξακολουθεί να ισχύει;

Ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων για καθε διευκρίνιση.
Πάνος
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
1) Όπως το βλέπω, ναι, πρέπει να τα βάλεις στο 345.
Από ό,τι έχω δει στις προηγούμενες δικές μου, ο λογιστής έβαζε στο 345 το ίδιο ποσό που ήταν στο 309. Προφανώς, κάποιος γραφειοκράτης δεν μπορούσε να αρκεστεί στο 309, ήθελε να έχει και χωριστό κωδικό για να μετράει το ίδιο πράγμα. Μόλις ήρθε επιφοίτηση σε κάποιον πιο λογικό εγκέφαλο «Γιατί έχουμε δύο κωδικούς που γράφουν το ίδιο πράγμα;» κατάργησαν τον έναν. Δηλαδή, αν δεν έβαζες στο 345 τίποτα, μπορεί να είναι μια ασήμαντη διαδικαστική λεπτομέρεια.

2) Δεν ισχύει πια ο νόμος 2859/00, υπάρχει νεότερος:
Με το άρθρο 22 παρ. 1 του Ν 3763/2009 (ΦΕΚ Α΄ 80/27.5.2009) ενσωματώνεται το άρθρο 2 της Οδηγίας 2008/8/ΕΚ του Συμβουλίου στο άρθρο 14 του Κώδικα ΦΠΑ-Ν 2859/2000 (με αντικατάσταση του άρθρου) σχετικά με τον τρόπο προσδιορισμού του τόπου φορολόγησης παροχής υπηρεσιών. Ειδικότερα, με το άρθρο 22 παρ. 1 του Ν 3763/2009, που ισχύει από 1η Ιανουαρίου 2010, αντικαταστάθηκε πλήρως το άρθρο 14 του Κώδικα ΦΠΑ.

Άρα υποθέτω ότι θα πρέπει να γράφεις τώρα «Βάσει του Ν 3763/2009, άρθρο 22 παρ. 1». Λεπτομέρειες εδώ.
 
Απ' ό,τι καταλαβαίνω διαβάζοντας τον νέο νόμο, εξακολουθούν να μην έχουν ΦΠΑ οι υπηρεσίες μετάφρασης, σωστά; Ευχαριστώ!
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Απ' ό,τι καταλαβαίνω διαβάζοντας τον νέο νόμο, εξακολουθούν να μην έχουν ΦΠΑ οι υπηρεσίες μετάφρασης, σωστά; Ευχαριστώ!

Τι εννοείς; Οι υπηρεσίες μετάφρασης έχουν ΦΠΑ 23% (και είχαν πάντα τον ανώτερο συντελεστή).
 
Συγγνώμη, παράλειψή μου. Προς πελάτες εξωτερικού, δόκτορα. Αυτό που λένε ο Ανέμελος και η Αλεξάνδρα. Ευχαριστώ και πάλι.
 

anemelos

Member
Αλεξάνδρα, σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για τις κατατοπιστικότατες απαντήσεις! Μόλις την υπέβαλα με το 345 και έφυγε μια χαρά!
 
Top