Top 5 πιο χαζών θεωριών συνωμοσίας

Επειδή τελευταία λέγαμε με την SBE για το πώς το τι συμβαίνει στην Αμερική πρέπει να μας ενδιαφέρει, αναδημοσιεύω εδώ ένα χιουμοριστικό κείμενό μου, για θεωρίες που οι περισσότερες γεννήθηκαν στην άλλη όχθη του Ατλαντικού.


Θεωρίες συνωμοσίας. Παντού. Κακή ιατρική, το AIDS είναι μύθος, το AIDS είναι ιός που έφτιαξαν οι Αμερικάνοι για να ελέγχουν τις τριτοκοσμικές χώρες, οι Αμερικάνοι μάς ψεκάζουν, η Βασίλισσα της Αγγλίας είναι ερπετό, όλοι οι πολιτισμοί μιλάνε ελληνικά, οι δίδυμοι πύργοι δεν έπεσαν από τρομοκρατική επίθεση (αντιθέτως, τους φύσηξε ο κακός λύκος), οι Αμερικάνοι δεν προσσεληνίστηκαν ποτέ, στον Άρη υπάρχουν πολυκατοικίες (όπου μένουν ερπετά), ο Σαμαράς είναι Σημίτης, ο Σημίτης είναι ερπετό, οι εξωγήινοι ζουν ανάμεσά μας... εντάξει, το τελευταίο δεν είναι θεωρία, η Ελλάδα είναι τίγκα στα ούφο. Υπάρχουν τόσο πολλές θεωρίες και τόσο εξωφρενικές, που η διαδικασία επιλογής γίνεται εξαιρετικά δύσκολη. Ωστόσο νομίζω ότι κατάφερα να συγκεντρώσω τις πιο βλακώδεις και εξωφρενικές θεωρίες. Απολαύστε ανεύθυνα.


1. Η Γη δεν είναι σφαιρική - The Flat Earth Society
Ακόμη και για λόγους ιστορικότητας, έπρεπε να βάλω πρώτη αυτήν την γελοία θεωρία. Ο κόσμος για χιλιετίες πίστευε πως η Γη είναι επίπεδη. Η γνώση της σφαιρικότητας ανάγεται τουλάχιστον στην κλασική εποχή, ωστόσο για τον ανεκπαίδευτο μέσο άνθρωπο η αντίληψη αυτή άργησε αρκετούς αιώνες να εδραιωθεί. Υπάρχει ακόμα κόσμος που πιστεύει στην θεωρία της Επίπεδης Γης και έχει μια ηλίθια απάντηση για όλα. Έχουν μάλιστα και ένα απολαυστικότατο φόρουμ, που μπορείτε να επισκεφτείτε στο http://theflatearthsociety.org/forum/.

2. Δηλητηριώδες χιόνι - Το χιόνι δεν λιώνει, η καρδιά μας παγώνει
Η ανθρώπινη ηλιθιότητα δεν θα πάψει ποτέ να με εκπλήσσει. Είναι ένας ακόμη λόγος να θαυμάζω το έργο του Δαρβίνου. Κόντρα σε ό,τι μας υπαγορεύει η λογική, κατάφερε να ανακαλύψει ότι είμαστε προϊόν εξέλιξης. Δεν μάσησε από το γεγονός ότι πολλοί συνάνθρωποί μας δείχνουν ελάχιστα σημάδια εξέλιξης από το επίπεδο της αμοιβάδας. Ο Phil Plait, γνωστός ως ο αστρονόμος του Bad Astronomy, μπήκε στον κόπο να απομυθοποιήσει αυτήν την γελοιωδέστατη θεωρία. Ακόμη δεν έχω καταλάβει γιατί. Η θεωρία λέει ότι το χιόνι δεν είναι πια χιόνι, αλλά ένα χημικό κατασκεύασμα που ρίχνει η κυβέρνηση για να δηλητηριάσει τον κόσμο· και απόδειξη αυτού είναι ότι δεν λιώνει όταν το καις με αναπτήρα. Αυτή η θεωρία είναι στην ουσία μια προέκταση της θεωρίας ψεκασμού. Εδώ το βιντεάκι που ανέβασε ο Bad Astronomer, σχετικά.

3. Κακά ουράνια τόξα
Ακόμη μια προέκταση της θεωρίας χημικού ψεκασμού από αέρος. Πριν 20 χρόνια τα ουράνια τόξα τα βλέπαμε μόνο στον ουρανό, μεγαλοπρεπή και φανταχτερά. Τώρα πλέον είναι παντού, εξαιτίας των χημικών που μας ψεκάζουν και μας ποτίζουν. Δεν ξέρω πόσους οπαδούς έχει η θεωρία, αλλά θα σας δώσω μια συμβουλή. Αν συναντήσετε κάποιον αεροψεκασμένο, ρωτήστε τον πρώτα αν πιστεύει και σ' αυτήν την θεωρία πριν του δανείσετε CD και πάθει κάνα ολικό κοκομπλόκο.



4. Η Χιροσίμα καταστράφηκε με απλές βόμβες - Δεν υπάρχουν πυρηνικά όπλα
Δεν ξέρω τι μεγέθους κάλο στον εγκέφαλο πρέπει να έχει κάποιος για να πιστεύει ότι η πυρηνική ενέργεια και οι βόμβες πυρηνικής σύντηξης και πυρηνικής σχάσης είναι προϊόν προπαγάνδας. Ξέρω όμως ότι έχουν ένα φόρουμ εξίσου απολαυστικό με αυτό των γαιοεπιπεδιστών (βλέπε νούμερο 1), αν όχι πιο απολαυστικό: http://www.big-lies.org/NUKE-LIES/www.nukelies.com/forum/index.html.

5. Η Σελήνη το πάει το ολόγραμμα
Η πρώτη επανδρωμένη προσσελήνωση ήταν μια σημαντική στιγμή για την ανθρωπότητα, για την Αμερική προσωπικά και για την εξερεύνηση του διαστήματος. Εξαιτίας αυτού, η Αμερική είχε τα κατάλληλα κίνητρα για να σκηνοθετήσει το όλο γεγονός. Αν είστε ανάμεσα σ' αυτούς που πιστεύουν ότι η πρώτη προσσελήνωση ήταν σκηνοθετημένη, μείνετε ήσυχοι· υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν πολύ πιο εξτρήμ πράγματα. Καλή ώρα ότι το Φεγγάρι δεν υπάρχει καν. Για να είμαι δίκαιος, οι περισσότεροι υποστηρικτές της θεωρίας του ολογράμματος πιστεύουν ότι η Σελήνη υπάρχει, απλά πλέον την καλύπτουν οι Αμερικάνοι με ένα ολόγραμμα, ώστε να μην βλέπουμε τι γίνεται εκεί πάνω. Ωστόσο υπάρχουν κι αυτοί που πιστεύουν ότι το Φεγγάρι δεν υπήρξε ποτέ. Εδώ ένα υπέροχο βιντεάκι.
 
Μόλις τελείωσα τη μετάφραση ενός βιβλίου που πραγματεύεται ακριβώς αυτό το θέμα: θεωρίες συνωμοσίας.

Είναι πραγματικά δύσκολο να διαλέξεις, αλλά εγώ θα πρόσθετα την σκιώδη παγκόσμια κυβέρνηση που συνεργάζεται με τους εξωγήινους για να προετοιμάσει την έλευση της Νέας Παγκόσμιας Τάξης και την υποδούλωση της ανθρώπινης φυλής (όλα αυτά σε συμπαιγνία με τους Ιλουμινάτους - Μπίλντερμπεργκ - τζατζίκι, κρεμμύδι κι απ' όλα).
 
Χαχαχαχα! Φοβερό! Ήξερα για τη Σελήνη, τα άλλα τα αγνοούσα.Πάντως ζουν ανάμεσά μας ρε παιδιά. Ο άντρας μου έχει έναν ξάδερφο που, ούτε λίγο ούτε πολύ, πιστεύει στις θεωρίες της κούφιας γης. Ώ! Μέγα Κθούλου!
 

SBE

¥
Μην ξεχνάμε και τις πιο πρόσφατες συνωμοσίες, όπως π.χ. ότι τα εμβόλια προκαλούν αυτισμό (που ξεκίνησε μεν με επιστημονικές δημοσιεύσεις, αλλά, παρόλο που έχει αποδειχτεί το λάθος, ακόμα το πιστεύουν πολλοί).
 
Ρε παιδιά, αυτό με τα εμβόλια δεν θα μπορέσω να το καταλάβω ποτέ μου! Από μικρή άκουγα να λένε με στόμφο ότι "άμα θέλανε θα είχανε βρει το εμβόλιο κατά του καρκίνου/του AIDS κτλ. αλλά δεν θέλουν γιατί έχουν συμφέροντα οι φαρμακευτικές". Και όταν τελικά βγήκε το εμβόλιο για τον ιό των ανθρωπινων θηλωμάτων, υπήρξε μαζική άρνηση να εμβολιαστούν τα νέα κορίτσια επειδή "το εμβόλιο έγινε για τα συμφέροντα των φαρμακευτικών". Αποφασίστε, δηλαδή, έλεος! Άσε, να μην μπω και στην ουσία της υπόθεσης γιατί θα ανεβάσω πίεση πρωί πρωί.
 
Ακριβώς - είχα διαβάσει κάπου έναν διάλογο-επιτομή του παραλογισμού αυτού:

Γονιός: Θέλουμε να κάνουμε εμβόλιο κατά του Έμπολα.
Γιατρός: Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα, αλλά έχω το εμβόλιο για τη γρίππη.
Γονιός: Α, όχι, εμείς δεν πιστεύουμε σε αυτά!
 
Μια από τις αγαπημένες μου είναι η θεωρία ότι τα έτη 614 έως 911 (χωρίς πλάκα, σχεδόν τριακόσια χρόνια) δεν υπήρξαν ποτέ! Στο δικό μου τοπ 5 είναι σίγουρα μέσα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Οι θεωρίες συνωμοσίες αφορούν φαινόμενα και γνώσεις που υποτίθεται ότι είναι γνωστά στους λίγους που μας τα αποκαλύπτουν ενώ συνήθως οι επίσημοι φορείς εξουσίας συνωμοτούν ώστε να μην τα μαθαίνουμε. Διαφέρουν από τους «επίσημους» μύθους, όπως είναι ο μύθος για τον παράδεισο και την κόλαση, που μπορεί να είναι πολύ πιο επικίνδυνοι και αποβλακωτικοί. Διάβασα σήμερα την ακόλουθη φρικτή ιστορία που δεν αποκλείεται να αληθεύει:


Εν ψυχρώ εκτέλεση όλων των γυναικών στο προπύργιο της Μπόκο Χαράμ

[...]

«Την Κυριακή 15 Μαρτίου ο Σεκάου συγκέντρωσε όλους τους άνδρες, μεταξύ αυτών και εμάς που είχαμε στρατολογηθεί πρόσφατα και μας μίλησε. Είπε ότι θα επέστρεφαν στη Γκουόζα και θα σκότωναν όλες τις γυναίκες που έμειναν πίσω» συνέχισε ο ίδιος.

«Είπε ότι, αν δεν τις σκότωναν, δεν θα τις έβρισκαν στον παράδεισο. Μας οδήγησαν στη Γκουόζα, όπου γίναμε μάρτυρες της σφαγής» είπε ο Άλι.

«Συγκέντρωσαν τις γυναίκες, που ήταν πολλές, κι άνοιξαν πυρ εναντίον τους» εξήγησε, χωρίς να είναι σε θέση να δώσει έναν ακριβή αριθμό.

«Μία από τις γυναίκες που ήταν σε προχωρημένη εγκυμοσύνη ζήτησε να μην την σκοτώσουν μέχρι να γεννήσει, όμως δεν εισακούσθηκε το αίτημά της» σημείωσε ο αγρότης.

[...]
http://news.in.gr/world/article/?aid=1231396082
 
Αχ το διάβασα κι εγώ και τρελάθηκα. Τόση φρίκη δεν την αντέχει ο εγκέφαλός μου πια.
 
Top