Πύρρειαι νίκαι; Μπα, πύρρειες νίκες μάλλον

pidyo

New member
Αφορμή για το παρόν στάθηκε ο τίτλος μιας ακόμη από τις αριστερές κριτικές για την πορεία της διαπραγμάτευσης (Πύρρειαι νίκαι) στην οποία σκόνταψα σε διαδικτυακά περιδιαβάσματα. Κάτι δεν μου πήγαινε στον τίτλο, κι έψαξα τον αρχαίο όρο για να δω μήπως το επίθετο ήταν δικατάληκτο στ' αρχαία. Μόνο τότε συνειδητοποίησα ότι η φράση δεν είναι καθόλου αρχαία, αλλά μεταφραστικό δάνειο από το αγγλικό Pyrrhic victory -σε αντίθεση με τη συνώνυμη Καδμεία νίκη, που μαρτυρείται ως τέτοια στην αρχαία γραμματεία (Παυσανίας 9.9.3).

Δεν ξέρω πότε χρονολογείται η ληξιαρχική πράξη γέννησης της φράσης στα ελληνικά (κι ευελπιστώ στη συλλογική σοφία). Το ΛΚΝ και το ΛΝΕΓ λημματογραφούν Πύρρειος και μόνο το πρώτο θεωρεί ισοδύναμο τύπο το Πύρρεια. Στα γκουγκλοβιβλία δεν βρίσκω παλαιότερη αναφορά από ένα »πύρρεια» του Τριανταφυλλίδη το 1938 («Ο αρχαϊσμός νικά μια τελευταία πύρρεια νίκη»). Σε κάθε περίπτωση, μου φαίνεται τελείως άστοχο να γράφουμε σήμερα «πύρρειαι νίκαι», λες και παραπέμπουμε με ακρίβεια σε μια αρχαία φράση. Πύρρειες νίκες, σύντροφε, πύρρειες. Ή έστω πανωλεθρίαμβος.
 

nickel

Administrator
Staff member
Για αντικείμενα από ξύλο, ας πούμε, αυτό λέγεται «τεχνητή παλαίωση».
 

Zazula

Administrator
Staff member
Το ΕΛΝΕΓ αναφέρει ότι «η γνωστή φράση πύρρειος νίκη πλάστηκε με βάση τη γαλλ. victoire à la Pyrrhus» χωρίς να αναφέρει ημερομηνία.

Να σημειωθεί κι ότι λήμμα πύρρειος στο Πρωίας (1933) δεν υπάρχει.
 

hellex

New member
Αν όλες οι νίκες του Πύρρου είχαν αβάσταχτα μεγάλο κόστος δε γνωρίζω, αλλά πιθανολογώ ό,τι όπως ο ασκός του Αιόλου, έτσι και η Πύρρειος νίκη είναι η νίκη του Πύρρου στο Άσκλο της Ιταλίας (279 πχ).
http://www.artainfo.gr/nomosartas/artaprosopa/pyrros/index.html.
 

nickel

Administrator
Staff member
Και, επειδή πότε πότε ακούμε θριαμβολογίες τελευταίως, να θυμηθούμε τι γράφει ο Πλούταρχος στη βιογραφία του Πύρρου της Ηπείρου:

καὶ λέγεται τὸν Πύρρον εἰπεῖν πρός τινα τῶν συνηδομένων αὐτῷ· “ἂν ἔτι μίαν μάχην Ῥωμαίους νικήσωμεν, ἀπολούμεθα παντελῶς.”


Δηλαδή: «Σε άλλη μια μάχη να νικήσουμε τους Ρωμαίους και θα καταστραφούμε ολοκληρωτικά».
 
Top