Eurovision 2015

nickel

Administrator
Staff member
Ε, όχι και να ξεχάσουμε τους θεσμούς επειδή κάποιοι αποφάσισαν να παίξουν με τη λέξη! Και η Eurovision είναι θεσμός.

Εδώ βρήκα τα πέντε τραγούδια που θα διαγωνιστούν (την 4η Μαρτίου) για να δούμε ποιο θα στείλουμε στην 60η διοργάνωση του θεσμού, στη Βιέννη.

http://news.in.gr/culture/article/?aid=1231388595

Βρήκα με σιγουριά ποιο ΔΕΝ θα έστελνα.

https://www.youtube.com/watch?v=tKpXN2z9Qjk
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Εγώ ήμουν προκατειλημμένος υπέρ των C-Real, αλλά και το τράιμπαλ νομίζω ότι θα αποδώσει καλά το ελληνικό zeitgeist...
 

nickel

Administrator
Staff member
Αυτό εδώ (Sunshine) είναι, νομίζω, το τραγούδι με φιλοδοξίες να περάσει και να πιάσει καλή θέση:





ενώ το One Last Breath ακούγεται ευχάριστα και θυμίζει εκατό άλλα σαν αυτό από προηγούμενους διαγωνισμούς:


 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Το πρώτο από τα δύο, της Χάνσεν, είναι που αποκάλεσα τράιμπαλ.... :)
 

nickel

Administrator
Staff member
Το πρώτο από τα δύο, της Χάνσεν, είναι που αποκάλεσα τράιμπαλ.... :)

Ναι, το κατάλαβα. Και θα κονταροχτυπηθεί άγρια με το Crash And Burn.

 

SBE

¥
Η κυρία Χάνσεν τί έθνικότητας είναι; Γιατι τα αγγλικά της είναι λίγο Α. Ευρώπη, αυτή τα λέει, αυτή τα καταλαβαίνει.
 

SBE

¥
Κι εγώ αυτό θα έστελνα, αλλά με άλλη τραγουδίστρια.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Η κυρία Χάνσεν τί έθνικότητας είναι; Γιατι τα αγγλικά της είναι λίγο Α. Ευρώπη, αυτή τα λέει, αυτή τα καταλαβαίνει.

Δανέζα, αλλά έχει μεγαλώσει στην Ελλάδα. Δε θυμάσαι τις Χάι Φάιβ;
 

SBE

¥
Πού να τις θυμάμαι, ω, Παλ; Δεν ήμουνα στην ηλικιακή ομάδα που απευθύνονταν.
:-)
 

SBE

¥
Ο οποιος είναι...;
Αλλά βρε Έλλημ εσύ ήσουνα στην ηλικία μάλλον- για να μην πω ότι σα νεολαίος που είσαι θα μπορουσες να είσαι και γιός μου, εμένα του φρόκαλου. :-D
 

nickel

Administrator
Staff member
Τελικά δεν θα μας εκπροσωπήσει η Δανία του Νότου αλλά η Μαρία Έλενα Κυριάκου με το One Last Breath (που «ακούγεται ευχάριστα και θυμίζει εκατό άλλα σαν αυτό από προηγούμενους διαγωνισμούς»).


 
Δυσκολεύομαι να θυμηθώ πότε είχαμε στείλει πιο βαρετό τραγούδι από δαύτο.
 

nickel

Administrator
Staff member
Η εκτέλεση είναι απολύτως επαγγελματική και, αν είναι χρονιά χωρίς δυνατές μπαλάντες, μπορεί να τραβήξει τις ψήφους των φίλων της μπαλάντας — όπως φαίνεται να έγινε κι εδώ.
 
Δεν μου λέει κάτι το "επαγγελματική". Ενδιαφέρουσα δεν είναι, αυτό έχει σημασία. Το ότι θα πατώσουμε είναι μάλλον δεδομένο. Και λόγω μπαλάντας και λόγω αντιπάθειας προς την Ελλάδα, την δεδομένη στιγμή.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Δεν ξέρω τι μου φάνηκε χειρότερο: η σαχλή μπαλάντα ή η προφορά της ερμηνεύτριας στα αγγλικά. Συμφωνώ πάντως με όσους λένε ότι θα πάει άπατο.
 
Top