Αυτο-υποτιμητικά των Ελλήνων

Πέρα από το ελληνάρας-ελληναράς, έχουμε επίσης το Ελλαδιστάν, πολύ διαδεδομένο (άσχετα που βγάζω σπυράκια σαν τ'ακούω), το ρωμέικο κρατίδιο του Δαυλού, τους κωλοέλληνες του Σαββόπουλου, τους ελληνέζους που λένε κάποιοι εθνικιστές. Πιο παλιά ο Σεφέρης είχε πει Ελλαδέξ αν θυμάμαι καλά, ενώ υπάρχει και το κλασικό Γραικύλος (το οποίο να θυμόμαστε πως ο Κικέρων αρχικά το χρησιμοποίησε για ρωμαίους, και άλλοι για τον ίδιο).

Άλλα υπάρχουν;
 

Elsa

¥
Η κλασική Ψωροκώσταινα, ασφαλώς.
Το σπάνιο Καφρέλληνες.
Διάφορα ωραία λένε οι φαντάροι αλλά δεν μου έρχεται κάτι τώρα...
 
Η κλασική Ψωροκώσταινα, ασφαλώς.
Το σπάνιο Καφρέλληνες.
Διάφορα ωραία λένε οι φαντάροι αλλά δεν μου έρχεται κάτι τώρα...

Η Ψωροκώσταινα σαφώς και πώς μου ξέφυγε.
Όσο για τα φανταρίστικα, αν εννοείς τα Γκατζολία, Σουρδία, Γκασμαδία, κτλ. είναι άλλο νήμα που έχω σκοπό νανοίξω αν όχι ουσουνούπου πάντως προσεχώς.
 

oublexis

Member
Αν θέλουμε να καλύψουμε τους νομπελίστες, θα πρέπει να προσθέσουμε και το σεφερικό «όπου κι αν γυρίσω, η Ελλάδα με πληγώνει» — ανήκει κι αυτό στις πιπίλες.


Θα 'ρθει ο nickel και θα ρωτάει γιατί δεν έγραψες αυτοϋποτιμητικά και μετά ο zazula και θα λέει «γιατί όχι αυθυποτιμητικά;
 
Να προσθέσω και τη Γραικία που χρησιμοποιεί ένας φίλος μου, αλλά δεν ξέρω αν χρησιμοποιείται γενικά με υποτιμητική χροιά.
 

Zazula

Administrator
Staff member
[...] το ρωμέικο κρατίδιο του Δαυλού [...]
Πάντως το ρωμαίικος εν γένει λημματογραφείται με υπογραμμισμένη τη μειωτική σημασία του.

ΥΓ Αν βγάζεις σπυριά με το Ελλαδιστάν, φαντάζομαι τι θα πάθεις με το Γραικιστάν / Γκρεκιστάν / Γκραικιστάν... :D

Θα 'ρθει ο nickel και θα ρωτάει γιατί δεν έγραψες αυτοϋποτιμητικά και μετά ο zazula και θα λέει «γιατί όχι αυθυποτιμητικά;
Μα καλά, μυαλά (ή έστω ό,τι απέμεινε απ' αυτά) διαβάζετε; Απ' την πρώτη-πρώτη στιγμή ανάρτησης του παρόντος νήματος, αυτά τα δύο κι εγώ σκέφτομαι.
 
Το 'απέραντο φρενοκομείο' του εθνάρχη μετράει;

Ναι μεν αλλά· σε πρώτο στάδιο ενδιαφέρουν παραλλαγές-παρατσούκλια του ονόματος της χώρας και των κατοίκων. Αν και το φρενοκομείο κόντεψε να γίνει παροιμιώδες.
 

nickel

Administrator
Staff member
Να είμαι λίγο εκτός κανόνος γιατί ύστερα μπορεί να το ξεχάσω:

η χώρα της φαιδράς πορτοκαλέας

Είναι μέσα στους κανόνες οι ευρωλιγούρηδες, ή δεν πιάνουμε παραταξιακούς χαρακτηρισμούς;
 
Να είμαι λίγο εκτός κανόνος γιατί ύστερα μπορεί να το ξεχάσω:

η χώρα της φαιδράς πορτοκαλέας

Είναι μέσα στους κανόνες οι ευρωλιγούρηδες, ή δεν πιάνουμε παραταξιακούς χαρακτηρισμούς;

Αφού είναι οι ελληναράδες, θα έλεγε κάποιος πως πρέπει να είναι και οι ευρωλιγ. αλλά μάλλον όχι διότι δεν υπάρχει παραλλαγή εθνικού ονόματος. Ένα ελληνευρωπαίοι που είχα βγάλει εγώ κάποτε, ίσως να περνούσε, αν είχε περάσει στη χρήση.

Αλλά έχεις δίκιο, όλοι οι άλλοι χαραχτηρισμοί (πλην ελληναράδων ίσως) είναι μη παραταξιακοί, δηλ. χαραχτηρίζουν δυνητικά όλους τους έλληνες.

Είχε πει κι η Βλάχου ένα "αθλιέστατο προτεκτοράτο", όχι;
 

curry

New member
Ένα ελληνευρωπαίοι που είχα βγάλει εγώ κάποτε, ίσως να περνούσε, αν είχε περάσει στη χρήση.

Αυτό μου θυμίζει τους Γαλατορωμαίους και τους Ρωμαιογαλάτες, από τον Αστερίξ! Στον Αγώνα των Αρχηγών, για όσους θέλουν να ξέρουν σε ποιο τεύχος αναφέρομαι.
 

Elsa

¥
Ο γραικύλος πιάνεται ή δεν είναι αυτο-υποτιμητικό;

Τώρα θυμήθηκα και το Γκρέκο-μασκαρά του Μηλιώκα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Οι γραικύλοι είναι ήδη στο πρώτο μήνυμα του sarant.

Για τη ιστορία, αντιγράφω προχείρως:
Εκδικούμενοι τους πνευματικούς εισβολείς οι Ρωμαίοι εσχημάτισαν και νέο υποκοριστικό τύπο του ονόματός των, σαφώς περιφρονητικό, Graeculi, Γραικύλοι, παίρνοντας ίσως αφορμή από τη διαγωγή ωρισμένων εξελληνισμένων Ανατολιτών, όπως δείχνει η συνέχεια του ανωτέρω χωρίου του Ιουβενάλη. Το όνομα τούτο που σημαίνει τον επιπόλαιο και τυχοδιώκτη απέδιδαν οι Ρωμαίοι και σε ελληνίζοντες συμπατριώτες τους, όχι χωρίς κάποια δόσι υπαινιγμού για μειωμένον πατριωτισμό ή προδοσία. Έτσι ο Κικέρων αποκαλείται από τον δήμαρχο Καλήνο "Γραικύλος".
(Δίων Κάσσιος, "Ρωμαϊκή Ιστορία", 46,18,1)


Αλλά με βοήθησε να θυμηθώ ένα άλλο σπάνιο:

ευρώδουλοι
 
Ο Κικέρων ήταν κατά πάσα πιθανότητα αυτός που έπλασε τη λέξη Γραικύλος. Τη χρησιμοποιεί δεκάδες φορές, και πιο παλιά από αυτόν δεν σώζεται χρήση της λέξης στη λατινική γραμματεία. Γραικύλο είχαν αποκαλέσει και τον Αδριανό.
 
Top