metafrasi banner

Δελτίο παροχής υπηρεσιών ή απόδειξη;

ricko

New member
Ως ιδιώτης βρήκα κάποιον να επιμεληθεί ένα κείμενο γραμμένο στα Αγγλικά για πιθανή δημοσίευση. Η δουλειά δεν ήταν καλή αλλά τον πλήρωσα στο ακέραιο, δυστυχώς, με καταβολή σε τραπεζικό λογαριασμό.

Θέλει να μου κόψει τιμολόγιο με αναγραφή ΑΦΜ. Εγώ νομίζω ότι πρέπει να κόψη απλή απόδειξη παροχής υπηρεσιών. Μήπως ξέρει κάποιος τι τελικά ισχύει; Ευχαριστώ.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Όταν ένας επαγγελματίας προσφέρει υπηρεσίες σε ιδιώτη, απ' ό,τι ξέρω, πρέπει να κόψει απόδειξη παροχής υπηρεσιών. Αυτό που δεν ξέρω είναι αν αυτή πρέπει να είναι και θεωρημένη ή αν πλέον αυτές είναι και αυτές αθεώρητες, όπως τα τιμολόγια παροχής υπηρεσιών που κόβουμε σε εταιρείες και άλλους επαγγελματίες.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Σύμφωνα με αυτό εδώ, η απόδειξη παροχής υπηρεσιών από επαγγελματία προς ιδιώτη πρέπει να είναι θεωρημένη.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Με την ΠΟΛ.1002/31.12.2014 (ΦΕΚ Β' 3/05-01-2015) «Κατηγορίες οντοτήτων που απαλλάσσονται από τη χρησιμοποίηση φορολογικών ηλεκτρονικών μηχανισμών· αναγραφή πρόσθετων στοιχείων στα εκδιδόμενα στοιχεία λιανικής πώλησης ορισμένων κατηγοριών υπηρεσιών ή αγαθών· δήλωση διακοπής λειτουργίας φορολογικού ηλεκτρονικού μηχανισμού λόγω τεχνικού προβλήματος» οι μεταφραστές έχουν εξαιρεθεί «από το τρέχον φορολογικό έτος και εφεξής» από το να εκδίδουν Αποδείξεις Λιανικών Συναλλαγών (ΑΛΣ· οι παλιές ΑΛΠ & ΑΠΥ) με χρήση ταμειακής (ΦΤΜ) ή φορολογικού μηχανισμού (ΕΑΦΔΣΣ) ή με τη χρήση υπηρεσιών παρόχου ηλεκτρονικής έκδοσης στοιχείων λιανικής πώλησης (που είναι οι κανονικές επιλογές τρόπων έκδοσης ΑΛΣ).
Προϋπόθεση είναι στις εκδιδόμενες χειρογραφικά ΑΛΣ να αναγράφεται και το ονοματεπώνυμο και η διεύθυνση του πελάτη. Η εκδιδόμενη ΑΛΣ είναι αθεώρητη. Βλ. ν. 4308/2014.
 

ricko

New member
Όταν ένας επαγγελματίας προσφέρει υπηρεσίες σε ιδιώτη, απ' ό,τι ξέρω, πρέπει να κόψει απόδειξη παροχής υπηρεσιών. Αυτό που δεν ξέρω είναι αν αυτή πρέπει να είναι και θεωρημένη ή αν πλέον αυτές είναι και αυτές αθεώρητες, όπως τα τιμολόγια παροχής υπηρεσιών που κόβουμε σε εταιρείες και άλλους επαγγελματίες.

Πήγα στην εφορία και μου είπανε ότι δεν χρειάζεται πλέον να είναι θεωρημένες. Το θέμα έιναι ότι αυτός που μου έκανε την δουλεία είχε λογιστжр που έκοβε τιμολόγια σε ιδιώτες. Λοιπόν μου είπε η εφορία ότι αν ως ιδιώτης σου κόψουν τιμολόγιο και μετά διασταυρωθεί, μπορεί να σε καλέσουν να αποδείξεις ότι δεν είσαι επιτηδευματίας.

Υπάρχουν τόσοι ανίκανοι λογιστές σε αυτή την χώρα;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Χμμμ... Θέλεις οπωσδήποτε να ακούσεις ιστορίες φρίκης και πόνου;
Αχ, αχ, αχ... Μπορούμε να ανοίξουμε ένα νήμα που θα έχει ακριβώς αυτόν τον τίτλο: "Ιστορίες φρίκης και πόνου με λογιστές".
 

Zazula

Administrator
Staff member
Υπάρχουν τόσοι ανίκανοι λογιστές σε αυτή την χώρα;
To ότι δεν απαιτείται θεώρηση σου το έχω γράψει στο #4.

Η έκδοση τιμολογίου προς ιδιώτη όταν ο επιτηδευματίας δεν διενεργεί κατά κανόνα λιανικές συναλλαγές προβλεπόταν προ ΚΦΑΣ.
 

ricko

New member
To ότι δεν απαιτείται θεώρηση σου το έχω γράψει στο #4.

Η έκδοση τιμολογίου προς ιδιώτη όταν ο επιτηδευματίας δεν διενεργεί κατά κανόνα λιανικές συναλλαγές προβλεπόταν προ ΚΦΑΣ.

Λίγο πιο λιανά άν γίνεται γιατί δεν είμαι και πολύ σχετικός;Δηλαδή κάποια εποχή οι ελεύθεροι κόβανε τιμολόγια σε ιδιώτες αλλά τώρα επιτρέπεται ή δεν επιτρέπεται; Δεν μιλάω μόνο για μεταφραστές.

O Δια, σε τι ζούγκλα ζούμε;
 
Top