βγάζω τα κουκούλια

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Με ρωτάει φίλη σε ιμέιλ:

Υπάρχει κανένα site να με παραπέμψεις για ασκήσεις σκάκι;; ο γιος μου θέλει να κάνει εξάσκηση, γιατί πλησιάζουν οι αγώνες!!! Έχει βγάλει τα κουκούλια, αλλά δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω...

και μετά από ερώτησή μου, μου εξηγεί:

Έχει βγάλει τα κουκούλια = ανυπομονεί


Την ξέρετε εσείς τη φράση; Είναι τοπική; (Η φίλη έχει καταγωγή από Αιτωλοακαρνανία.)
 

SBE

¥
Έχει σχέση με τη σηροτροοφία;
Βέβαια η Αιτωλοακαρνανία για τα καπνά είναι γνωστή, όχι για τους μεταξοσκώληκες.
 
Δεν την ξέρω και δεν θα την καταλάβαινα αν την άκουγα, εκτός αν βοηθούσε πολύ το συγκείμενο.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Έχει σχέση με τη σηροτροφία;
Βέβαια η Αιτωλοακαρνανία για τα καπνά είναι γνωστή, όχι για τους μεταξοσκώληκες.

Χμμμ... θα μπορούσε η φράση να είναι εκ μεταγραφής και να δημιουργήθηκε από καπνοπαραγωγούς/καπνεργάτες της Θράκης, όπου υπάρχει σηροτροφία.
 

SBE

¥
Βλέπω ότι τα κουκούλια του μεταξοσκώληκα πρέπει να στεγνωσουν μια βδομάδα μετά το ψήσιμο και μετά τα πάνε για ξετύλιγμα.
Θα μπορούσαμε ίσως να υποθέσουμε ότι η περίοδος αυτή είναι περίοδος ανυπομονησίας, καθώς ένα μέρος των κουκουλιών θα είναι άχρηστα, αλλά ίσως δεν ξέρει ο καλλιεργητής πόσα.
Αλλά γιατί η εκφραση να μην είναι συνώνυμη του απλώνω τραχανά, δηλαδή έχω πολλή δουλειά;
 
Μήπως από την άλλη σημαίνει ότι έχω καιρό να μετατραπώ σε κουκούλι και να βγω απ' αυτό κιόλας; Μια διαδικασία δηλαδή που παίρνει χρόνο κι επομένως ανυπομονώ για το αποτέλεσμα.

Εκτός αν τα κουκούλια είναι κάτι άλλο, όπως λέμε "έβγαλα την μπέμπελη".
 
Η έκφραση θα ταίριαζε νοηματικά να προέρχεται και από τις πεταλούδες γενικά, που δεν έχουν πρόβλημα εντοπιότητας όπως οι μεταξοσκώληκες. Μόλις ανοίξει το κουκούλι, η πεταλούδα είναι έτοιμη να ανοίξει τα φτερά της και να πετάξει.
 
Top