ΟΙΕ

nickel

Administrator
Staff member
Τι μπορεί να σημαίνουν τα αρχικά ΟΙΕ σε περιπτώσεις όπως τις παρακάτω;

το με αριθ. Α05/ΟΙΕ/139 κλητήριο θέσπισμα του Εισαγγελέα Πρωτοδικών Αθηνών
http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/13913

Α06/ΟΙΕ/85 (Υπόθεση ΕΛΕΗΜΩΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ -- Οικονομικές ατασθαλίες στο ... Ελέγχων) κατόπιν παραγγελίας του Εισαγγελέα Οικονομικού Εγκλήματος.
www.hellenicparliament.gr/UserFiles/67715b2c-ec81-4f0c-ad6a-476a34d732bd/7232779.pdf

με το οποίο επικυρώθηκε η υπό στοιχεία 2δ/ΟΙΕ/2010 Διάταξη του κ. Εισαγγελέως Πλημμελειοδικών Αθηνών
www.hcba.gr/attachments/article/119/631-2011 Συμβούλιο Εφετών Αθηνών.pdf

Διάταξη 7α/ΟΙΕ/2014 Βούλευμα χχχχχχχ.

Προσέξτε ότι στις δύο τελευταίες περιπτώσεις φαίνεται να έχουμε χρονιές (2011, 2014).

Πήρα στο τηλέφωνο κάποια εισαγγελία (πλημμελειοδικών) όπου με παρέπεμψαν και ρώτησα τι μπορεί να σημαίνουν τα τα αρχικά. «Έχουν να κάνουν με φορολογικές υποθέσεις» μου απάντησε κάποιος βιαστικός κύριος. «Ναι, αλλά τι μπορεί να σημαίνουν; Μήπως “Οικονομικό Έγκλημα”;» επέμεινα. «Ναι, ναι» απάντησε ο πάντα βιαστικός κύριος, αλλά έδωσε περισσότερο την εντύπωση ότι ήθελε να ξεμπερδεύει.

Όποιος ξέρει κάτι περισσότερο παρακαλείται να το καταθέσει.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Δεν ξέρω, αν δεν είσαι 100% σίγουρος οποιαδήποτε σύνδεση είναι κττμά παρακινδυνευμένη. Διότι κι εγώ προβληματίζομαι για το τι μπορεί να σημαίνουν τα διάφορα ΟΙΕ, ΑΟΙΕ και ΩΟΙΕ σε εισαγγελικές παραγγελίες, δικογραφίες, Αριθμούς Βιβλίου Μηνύσεων, κλητήρια θεσπίσματα κλπ — αλλά αν δεν βρεθεί ρητή αναφορά σε έγκυρη πηγή, τότε μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε (διατηρώντας το ΟΙΕ στη μετάφραση).
 

nickel

Administrator
Staff member
Ξέχασα να το πω αυτό: δεν θα μετέφραζα τα στοιχεία του εγγράφου. Ας μας πουν όμως όσοι κάνουν αυτού του είδους τις μεταφράσεις, τι κάνουν π.χ. με το «2δ/ΟΙΕ/2010».
 
Top