metafrasi banner

proceeds loan

gilia

New member
Πώς μεταφράζεται στα ελληνικά; Αφορά δάνεια που δίνονται από τα κέρδη της εταιρείας (proceeds to be made available as proceeds loans)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Θα περιμένουμε πιο ειδικούς επειδή δεν βρίσκω κάτι στα ισχνά κιτάπια μου, αλλά αν καταλαβαίνω σωστά την περιγραφή σου, εννοείς δάνεια της εταιρείας προς εταίρους ή μετόχους έναντι των διανεμητέων κερδών;
 

gilia

New member
εννοείς δάνεια της εταιρείας προς εταίρους ή μετόχους έναντι των διανεμητέων κερδών;

Στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι δάνεια της εταιρείας προς τρίτους με χρήματα από κέρδη που προέρχονται από την έκδοση ομολόγων.
 
Προσοχή στα συμφραζόμενα (και οπωσδήποτε όχι "κέρδη που προέρχονται από την έκδοση ομολόγων"). Βάσει όσων ειπώθηκαν, πρόκειται κατά πάσα πιθανότητα για δάνειο της εταιρείας Χ προς την εταιρεία Ψ, η οποία δεν έχει πρόσβαση (ή δεν έχει πρόσβαση με ευνοϊκούς όρους) σε δανειοληψία. Η εταιρεία Χ εκδίδει ομόλογα και δανείζει το καθαρό προϊόν (proceeds) της έκδοσης αυτής στην εταιρεία Ψ. Δεν νομίζω να υπάρχει καθιερωμένος όρος για ένα τέτοιο δάνειο, οπότε δύσκολα θα αποφευχθεί κάποια περίφραση, ανάλογα με τη σύνταξη της φράσης: δάνειο από το προϊόν της έκδοσης ομολόγων / δανεισμός του προϊόντος της έκδοσης ομολόγων / δανειοδότηση από το προϊόν ομολογιακού δανείου, κτλ.
 

gilia

New member
Προσοχή στα συμφραζόμενα (και οπωσδήποτε όχι "κέρδη που προέρχονται από την έκδοση ομολόγων"). Βάσει όσων ειπώθηκαν, πρόκειται κατά πάσα πιθανότητα για δάνειο της εταιρείας Χ προς την εταιρεία Ψ, η οποία δεν έχει πρόσβαση (ή δεν έχει πρόσβαση με ευνοϊκούς όρους) σε δανειοληψία. Η εταιρεία Χ εκδίδει ομόλογα και δανείζει το καθαρό προϊόν (proceeds) της έκδοσης αυτής στην εταιρεία Ψ. Δεν νομίζω να υπάρχει καθιερωμένος όρος για ένα τέτοιο δάνειο, οπότε δύσκολα θα αποφευχθεί κάποια περίφραση, ανάλογα με τη σύνταξη της φράσης: δάνειο από το προϊόν της έκδοσης ομολόγων / δανεισμός του προϊόντος της έκδοσης ομολόγων / δανειοδότηση από το προϊόν ομολογιακού δανείου, κτλ.

Ευχαριστώ πολύ!
 
Top