οι ημέτεροι

nickel

Administrator
Staff member
Παρατήρησα ότι στο ΧΛΝΓ καταγράφεται σημασία που θα θεωρούσα λανθασμένη αν και βρίσκω πολλά παραδείγματα χρήσης στο διαδίκτυο (αλλά ούτε ένα σε γκουγκλοβιβλίο).

Ας δούμε πρώτα το λήμμα ημέτερος στο ΧΛΝΓ:

ημέτερος [...] Ουσ. ημέτεροι (οι) […] πρόσωπα που ανήκουν σε πολιτικό συνήθ. δίκτυο αλληλοεξυπηρέτησης συμφερόντων: πριμοδότηση ~ων. Νομοθετικές ρυθμίσεις που ευνοούν αποκλειστικά τους ~ους.

Το ημέτεροι έχει παρόμοια παρουσίαση και σε άλλα λεξικά, π.χ.

ΛΝΕΓ:
ημέτεροι (οι) {ημετέρων, -ους} αυτοί που μας υποστηρίζουν ή τους υποστηρίζουμε, αυτοί με τους οποίους ανήκουμε στην ίδια ομάδα: κάθε κόμμα που ελέγχει τον κρατικό μηχανισμό επιδιώκει να προωθήσει τους ημετέρους.

ΛΚΝ:
(ως ουσ.) ο ημέτερος, που ανήκει στο στενό περιβάλλον κάποιου άλλου, ιδίως το πολιτικό, και γι’ αυτό το λόγο απολαμβάνει ιδιαίτερα προνόμια: Ξέσπασε μεγάλο σκάνδαλο, γιατί προσέλαβαν μόνο τους ημετέρους τους.

(Σπάνιος έως ανύπαρκτος είναι ο ενικός.)

Στο διαδίκτυο θα δούμε ότι κυκλοφορούν και παραδείγματα όπως:
  • Πρόταση για να βολευτούν υμέτεροι
  • Αλλιώς δεν θα είναι παρά αργόμισθοι-κρατικοδίαιτοι "υμέτεροι"... αλλά όχι ημέτεροι...
  • Λύσεις υμετέρων
  • Οι ημέτεροι, οι υμέτεροι και τα ελλείμματα
  • Έτσι έκαναν τις προσλήψεις των υμετέρων οι φίλοι των Πελεγρίνων στις βιβλιοθήκες!
  • Μιλάμε για βιομηχανία αποσπάσεων συγγενών, τοποθέτησης μετακλητών υμετέρων και άκουσον άκουσον…
  • Διπλό μισθό ελάμβαναν οι «υμέτεροι» της Νέας Δημοκρατίας, με την ανοχή των υπόλοιπων κομμάτων…

Και πάει λέγοντας, με πάνω από 300 παραδείγματα. Ιδού αν δεν βαριέστε:

https://www.google.gr/search?q="υμέτεροι"+OR+"υμετέρων"+OR+"υμέτερους"+OR+"υμετέρους"

Η χρήση αυτή καταγράφεται στο ΧΛΝΓ ως εξής:

υμέτερος […]
Ουσ. υμέτεροι (οι) πρόσωπα που αντιμετωπίζονται με ευνοϊκό ή προνομιακό τρόπο λόγω της στενής σχέσης τους κυρ. με κάποιο πολιτικό περιβάλλον: απευθείας ανάθεση έργων σε ~ους.


Εγώ πάλι νομίζω ότι το «υμέτεροι» είναι ορθογραφικό λάθος. Ας θυμηθούμε ότι σημαίνει «οι δικοί σας». Θα το δικαιολογούσατε σε μια διατύπωση στο δεύτερο πληθυντικό πρόσωπο, π.χ. «διορίσατε υμετέρους».

(Μα πόσο αστείο: Ζητάω "διορίσατε υμετέρους" από το Google και μου δίνει 4 παραδείγματα με "διορίσατε ημετέρους".)

Πιστεύω δηλαδή ότι έχει αυτονομηθεί η αντωνυμία στη χρήση της σε θέση ουσιαστικού και δεν κλίνεται. Θα πρότεινα και στο καλό λεξικό να αφαιρέσει τη σημασία, να μη νομιμοποιεί την ανορθογραφία.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Πάντως υπάρχει και στον ΕΘΕΓ:
  • Ευτυχώς, η Ελλάδα ξεγλίστρησε τότε από μια προδιαγεγραμμένη πορεία και εκ των υστέρων, ημέτεροι και υμέτεροι, όλοι μαζί σκεφτόμαστε τι θα παθαίναμε εάν μετά το ’45 είχαμε περάσει στην άλλη όχθη και είχε κερδίσει η απόλυτη μικρόνοια.
  • Όταν θα εγκατασταθούν οι υμέτεροι;
  • Είναι φανερό, λοιπόν, ότι δεν δέχεστε τα κριτήρια που προτείνει η ΑΔΕΔΥ, που είναι πολύ συγκεκριμένα -είναι η συνέντευξη είναι ο γραπτός διαγωνισμός, είναι τα τυπικά προσόντα- γιατί θέλετε να στελεχώσετε τις συγκεκριμένες θέσεις με υμέτερους, με τους δικούς σας ανθρώπους.
  • Ακούγεται παρωχημένο, ακούγεται κατά την ταπεινή μου άποψη υποκριτικό να λέμε σήμερα ότι εμείς θέλουμε με αυτό το νομοσχέδιο για να βολέψουμε -συγχωρέστε με για τη φράση- τους υμετέρους και αυτό να ακούγεται από τον Κοινοβουλευτικό Εκπρόσωπο της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης, όταν πυλώνας, όταν ακρογωνιαίος λίθος στη στελέχωση αυτών των υπηρεσιών του Υπουργείου Τύπου στο εξωτερικό είναι οι απόφοιτοι του Τμήματος Ακολούθων Επικοινωνίας της Εθνικής Σχολής Δημόσιας Διοίκησης, δηλαδή εξειδικευμένα στελέχη, τα οποία εκπαιδεύονται γι’ αυτόν το ρόλο, τα οποία εκπαιδεύονται να προωθήσουν την ενιαία φωνή της Ελλάδος στο εξωτερικό και κυρίως όταν στις εξετάσεις τους κανείς πια δεν τους ζητά πιστοποιητικό φρονημάτων.
  • Νομίζω, λοιπόν, ότι δεν μπορούν να μας κατηγορούν ότι θέλουμε να βολέψουμε υμετέρους.
  • Για δέκα άλλους γνωστούς και μη εξαιρετέους υμετέρους;
  • Εμείς θεωρούμε ότι εδώ υπάρχουν φωτογραφικές διατάξεις που πάτε έτσι να καλύψετε τους υμετέρους των υμετέρων!
  • Αδιαφορία, κακοδιαχείριση, φάγωμα χρημάτων και πολλές φορές από υμετέρους οι οποίοι καλύφθηκαν από την Κυβέρνησή σας.
  • Μίλησε για ύπαρξη "ημετέρων" και "υμετέρων" στο κόμμα και για "αποκλεισμούς προσώπων και τάσεων".
  • Βόλεμα υμετέρων ήταν.
  • Θεωρώ, λοιπόν, με μια σεμνότητα και ταπεινότητα που διατυμπανίζετε περνάτε διατάξεις για την τακτοποίηση των υμετέρων και των δικών σας παιδιών.
  • Αυτό εμένα μου θυμίζει τακτοποίηση υμετέρων γιατί αυτές οι θέσεις καλύπτονται από την Κυβέρνηση χωρίς να υπάρχει αξιοκρατία.
 

nickel

Administrator
Staff member
Στο «Νομίζω, λοιπόν, ότι δεν μπορούν να μας κατηγορούν ότι θέλουμε να βολέψουμε υμετέρους» βλέπουμε να αυτονομείται το δεύτερο πρόσωπο και να χρησιμοποιείται με τη σημασία «να βολέψουμε τους δικούς μας». Περιττό να υπογραμμίσουμε ότι για όλα φταίει το ομόηχο των λέξεων.
 

nickel

Administrator
Staff member
Το σώμα του ΕΘΕΓ δεν ξέρω τι ξεδιάλεγμα έχει περάσει, αλλά παραμένει σώμα κειμένων, με καλύτερες πηγές από αυτά που σερβίρει το Google.

Να προσθέσω ότι μπορώ να δεχτώ στοχευμένη χρήση, π.χ. «με αυτή την κατάσταση, εσείς να διορίζετε τους υμετέρους και εμείς τους ημετέρους, ρίξαμε τη χώρα στα βράχια». Βέβαια, αυτό είναι κάτι που θα μπορούσε να γραφτεί αλλά, αν διαβαστεί, χάνει αμέσως τη στόχευσή του και το ορθογραφικό - γραμματικό του χιούμορ.
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Να προσθέσω ότι μπορώ να δεχτώ στοχευμένη χρήση, π.χ. «με αυτή την κατάσταση, εσείς να διορίζετε τους υμετέρους και εμείς τους ημετέρους, ρίξαμε τη χώρα στα βράχια». Βέβαια, αυτό είναι κάτι που θα μπορούσε να γραφτεί αλλά, αν διαβαστεί, χάνει αμέσως τη στόχευσή του και το ορθογραφικό - γραμματικό του χιούμορ.
Αρκεί να μην ξεχνάμε πως οι ημέτεροι είναι οι δικοί μας, ενώ οι υμέτεροι είναι εταίροι ετέρων. Τα τσαλίμια και τα λογοπαίγνια θέλουν επιδέξιες πένες, αν και τώρα, έτσι ξεκάρφωτα, δεν σκέφτομαι γενικό συντακτικό τρόπο να διακριθούν προφορικά, ιδίως αυτά τα δυο. Πάντως και προφανώς, δεν νομίζω πως είναι καινούργια αυτή η αδυναμία διάκρισης στον προφορικό λόγο, αρκεί να θυμηθούμε τα ημών και υμών. Των ιδίων.

«Των οικιών /i/μών εμπιπραμένων, υμείς άδετε.» Ποιων τα σπίτια καίγονται; Επιπολαιότητα ή κακεντρέχεια;

Αν δεν είναι υποκείμενα ρήματος που ακολουθεί, οπότε θα φανεί από το πρόσωπο του ρήματος... eeny meeny miny moe. :-)
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Με διαφορετικό τρόπο διχάστηκαν τα έντυπα και ψηφιακά ΜΜΕ καταγράφοντας τη δήλωση της Μαρίας Σπυράκη για τον ΑΣΕΠ:

Η τομεάρχης Παιδείας του κόμματος, Εφη Καλαμαρά, σημείωσε ότι για τις προσλήψεις εκπαιδευτικών δεν θα χρησιμοποιηθεί «κανένα ΑΣΕΠ... θα το καταργήσουμε», κάνοντας την κ. Μαρία Σπυράκη να υπογραμμίσει ότι «ο ΣΥΡΙΖΑ σχεδιάζει να καταργήσει το ΑΣΕΠ και να αντικαταστήσει τις αξιοκρατικές προσλήψεις με στρατό ημετέρων στο Δημόσιο». Η δε Κουμουνδούρου αναγκάστηκε να αδειάσει το στέλεχός της, εκδίδοντας ανακοίνωση ότι το ΑΣΕΠ θα διατηρηθεί και ενισχυθεί!
http://www.kathimerini.gr/800146/ar...tsa-voyleytwn-syriza-gia-asep-ydrogonan8rakes

Τα περισσότερα μέσα έγραψαν για «στρατό υμετέρων».

https://www.google.com/search?num=100&q="με+στρατό+"υμετέρων""

Ημετέρων, ασχέτως τού ποιος το λέει σε ποιον. Σημαίνει «τα δικά μας παιδιά» ή «τα δικά σας παιδιά» ή «τα δικά τους παιδιά». Στη σύνταξη της Σπυράκη είναι το τρίτο.
 
Top