metafrasi banner

traceability

Καλησπέρα. Σε κόντεξτ κανονισμού διαδικασίας λήψης αποφάσεων σε εταιρείες, οργανισμούς κτλ. Πχ. η πρότασή μου λέει ότι, για τη διασφάλιση της traceability των εξεταζόμενων θεμάτων και της λήψης των αποφάσεων, θα πρέπει οι συνεδριάσεις της διοικητικής ομάδας να καταγράφονται σε πρακτικά. Με ξενίζει γενικά η ιχνηλασιμότητα/ανιχνευσιμότητα και ειδικά σε αυτό το κόντεξτ. Αν μιλούσαμε για διαφάνεια; Ευχαριστώ!
Έδιτ: τώρα που το σκέφτομαι, μήπως πρέπει να τονίσουμε και την πτυχή της τεκμηρίωσης; Δηλαδή "διαφάνεια και τεκμηρίωση";
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Έχω την εντύπωση ότι δεν μιλάει για διαφάνεια και τεκμηρίωση, αλλά για δυνατότητα εύκολου εντοπισμού των θεμάτων και των αποφάσεων. Είναι λάθος αυτή η εντύπωσή μου; Δεν έχω βέβαια όλη την παράγραφο.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Μήπως βολεύει εδώ κάτι σαν «το ιστορικό των αποφάσεων»;
 
Χμ.. Λες, Αλεξάνδρα; Μπορεί να παρασύρθηκα από το θέμα του εγγράφου. Πρόκειται για έρευνα από ελεγκτική εταιρεία για παρατυπίες και παραποίηση εσωτερικών οικονομικών αναφορών που έγιναν ακριβώς γιατί η διοίκηση δεν τηρούσε πρακτικά κατά τις συνεδριάσεις της και όλα γίνονταν υπόγεια, με αποτέλεσμα η έρευνα να βασίζεται μάλλον στο χαλασμένο τηλέφωνο: ο CEO είπε ότι ο CFO είπε ότι ο COO ισχυρίστηκε, κτλ κτλ κτλ.

Έδιτ: Τώρα είδα και του Ντοκ από πάνω. Τι να σας πω; Μήπως υπερεξηγώ με την απόδοσή μου; Η πρόταση είναι:

"Management meetings will be documented to ensure traceability of topics discussed and decisions made."
(είναι οι συστάσεις της μητρικής εταιρείας μετά τη διενέργεια του ελέγχου)
 

nickel

Administrator
Staff member
Ιχνηλασιμότητα έχουν οι αποφάσεις, όχι τα θέματα που συζητήθηκαν. Σε απλά ελληνικά: για να ξέρουμε ποια θέματα συζητήθηκαν πότε και πώς πάρθηκαν οι αποφάσεις. Για απόλυτη διαφάνεια ως προς τα θέματα που συζητήθηκαν και τον τρόπο λήψης των αποφάσεων.
 
Σε έκθεση ελεγκτικής εταιρίας δεν μπορεί βέβαια να αποκλειστεί η ανιχνευσιμότητα/ ιχνηλασιμότητα, ιδίως μάλιστα αν χρησιμοποιείται άλλες εκατό φορές στο κείμενο. Αλλά για μια σωστή απόδοση σε στρωτά ελληνικά θα συμφωνούσα με την Αλεξάνδρα: ώστε να εξασφαλίζεται η δυνατότητα εντοπισμού / ώστε να εξασφαλίζεται ο ευχερής εντοπισμός.

Μετανικελικό έδιτ: Δεν νομίζω ότι είναι καλό να μπλέκει η έννοια της διαφάνειας. Το traceability είναι τεχνική δυνατότητα των εξουσιοδοτημένων προσώπων, και δη των ελεγκτών, να ανατρέχουν και να βρίσκουν. Κατά τα άλλα, μπορεί κάλλιστα να πρόκειται για επτασφράγιστα μυστικά.
 
Σας ευχαριστώ θερμά όλους! Ιδιαίτερο ευχαριστώ στον Θέμη γι' αυτό που μας εξήγησες περί διαφάνειας, κτλ. :)
 
Top