Αδύνατος τύπος προσωπικής αντωνυμίας γ΄ προσώπου: από πότε;

pidyo

New member
Γνωρίζει κανείς (με καμιά παραπομπή ει δυνατόν) πότε δημιουργούνται οι αδύνατοι τύποι της προσωπικής αντωνυμίας στο γ΄ πρόσωπο, από πότε, με άλλα λόγια, είναι εφικτή η κατασκευή «τα τέκνα του»;

Αν καταλαβαίνω καλά από σκόρπια διαβάσματα σε όχι πολύ ξεκάθαρα επί του θέματος εγχειρίδια μεσαιωνικής ελληνικής, η διάκριση ισχυρών - αδύνατων τύπων, η χρήση του αδύνατου τύπου της αιτιατικής αντί της γενικής («την βασιλείαν σας») και το φαινόμενο που με απασχολεί είναι όλα αρκετά πρώιμα φαινόμενα που απαντούν ήδη από τα (ύστερα) πρωτοβυζαντινά χρόνια.
 

pidyo

New member
Μερσί, κάτι τέτοιο είχα διαβάσει κι εγώ σ' ένα πεντεφάκι που δεν μπορώ να ξαναβρώ τώρα. Συνέδεαν κι εκεί την εξέλιξη που με ενδιαφέρει με την απώλεια των μη τονιζόμενων αρχικών φωνηέντων. Θα ήθελα βέβαια μια πιο ακριβή χρονολόγηση από Early Middle Ages, αλλά μην τα θέλω όλα δικά μου.
 

nickel

Administrator
Staff member
Ο Μπαμπινιώτης λέει ότι μεταβατικός αιώνας είναι ο 6ος, ενώ από τον 7ο και τον 8ο δεν έχουμε επαρκείς πληροφορίες και οι γνώσεις μας για τη γλώσσα της εποχής αρχίζουν να πληθαίνουν τον 9ο αιώνα. Οπότε, καλά λες, μην τα θες όλα δικά σου.
 
Γνωρίζει κανείς (με καμιά παραπομπή ει δυνατόν) πότε δημιουργούνται οι αδύνατοι τύποι της προσωπικής αντωνυμίας στο γ΄ πρόσωπο, από πότε, με άλλα λόγια, είναι εφικτή η κατασκευή «τα τέκνα του»;

Αυτό όμως είναι κτητική αντωνυμία.
 

pidyo

New member
Αυτό όμως είναι κτητική αντωνυμία.

Έπρεπε να διευκρινίσω ότι μιλάω για αρχαία φράση. Μιλώντας για αρχαία γραμματική δεν υπάρχει η ορολογία «κτητική αντωνυμία». Υπάρχει απλώς η κτητική σημασία ορισμένων αντωνυμιών, όπως των προσωπικών.
 
Top