Δοκιμή μιας πρωτότυπης μορφής «λογοκρισίας»

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα/Καλησπέρα. Μετά από συζήτηση με άλλα ιδρυτικά και μη μέλη και αφού πήραμε μόνο εγκρίσεις και κανένα αρνητικό σχόλιο, αποφασίσαμε να δοκιμάσουμε και να δούμε αν θα έχει αποτέλεσμα μια νέα, αδοκίμαστη ίσως σε άλλα φόρουμ, μορφή «λογοκρισίας» ή, ίσως, «μη λογοκρισίας». Κάτι σαν το «We are not amused» της βασίλισσας Βικτορίας / Βικτωρίας.

Με λίγα λόγια:
Υπάρχουν κάποιοι λίγοι κανόνες του φόρουμ και κάποιοι νόμοι της χώρας. Πέρα από αυτά η όποια λογοκρισία ασκηθεί εδώ μέσα θα είναι αυθαίρετη ενέργεια των συντονιστών. Αν λοιπόν σβηστεί κάτι (που δεν παραβιάζει τους κανόνες ή τους νόμους) χωρίς να προηγηθεί συζήτηση και έγκριση του συντάκτη, ο συντάκτης θα έχει το δικαίωμα να ζητήσει να γίνει επαναφορά του μηνύματός του με την προσθήκη:
«Ο συντάκτης του μηνύματος ζήτησε να παραμείνει εδώ αυτό το μήνυμα ως έχει παρά την επιθυμία των συντονιστών να διορθωθεί ή να σβηστεί».



Αν υπάρχει κάποια διαφορετική άποψη από άτομα πιο έμπειρα στη διαχείριση φόρουμ, με χαρά θα την ακούσουμε.
 

Attachments

  • Warning1.jpg
    Warning1.jpg
    33.6 KB · Views: 433
Όπως είχα πει και σε άλλο θρεντ, η ιδέα είναι πολύ καλή -έστω κι αν το χρώμα του μπανερακιού είναι ελαφρώς πένθιμο. Εννοείται ότι ο συντάκτης θα έχει εξαρχής την επιλογή αν θέλει να μπει στο μήνυμά του το μπανεράκι ή να το τροποποιήσει ή να το διαγράψει εντελώς. Και δεν θα πρέπει βέβαια να μπαίνει καμιά ένδειξη (Warned κτλ.) στο προφίλ του συντάκτη, μια και αυτό χαρακτηρίζει και όλα τα προγενέστερα μηνύματά του.

Ωπ, ανοίγω άλλη κονσέρβα με σκουλήκια τώρα, αλλά να πω ότι προσωπικά διαφωνώ με τις κίτρινες-κόκκινες-πράσινες κάρτες που μπαίνουν πλάι στα ονόματα χρηστών σε πολλά φόρουμ και που χαρακτηρίζουν και αναδρομικώς τα μηνύματα του κάθε χρήστη.
 

nickel

Administrator
Staff member
Και για τις προειδοποιήσεις θα μπορούσαμε να δοκιμάσουμε μια πρωτότυπη λύση. Να είναι υποχρεωμένος ο ίδιος ο «προειδοποιημένος» συντάκτης να προσθέτει στο τέλος του μηνύματός του:
Έχω ήδη πάρει μία προειδοποίηση από τους συντονιστές για το περιεχόμενο προηγούμενου μηνύματός μου.
Με γράμματα πλάγια, χρώματος Magenta και μεγέθους 1.

Και να το φέρει με καμάρι ή όπως οι έγκλειστοι στα στρατόπεδα των Ναζί (δεν θυμάμαι τι αντιπροσώπευε το φούξια).
 
Και για τις προειδοποιήσεις θα μπορούσαμε να δοκιμάσουμε μια πρωτότυπη λύση. Να είναι υποχρεωμένος ο ίδιος ο «προειδοποιημένος» συντάκτης να προσθέτει στο τέλος του μηνύματός του:
Έχω ήδη πάρει μία προειδοποίηση από τους συντονιστές για το περιεχόμενο προηγούμενου μηνύματός μου.
Με γράμματα πλάγια, χρώματος Magenta και μεγέθους 1.

Και να το φέρει με καμάρι ή όπως οι έγκλειστοι στα στρατόπεδα των Ναζί (δεν θυμάμαι τι αντιπροσώπευε το φούξια).

Επειδή εγώ θυμάμαι, θέλετε να βρούμε ένα άλλο χρωματάκι; :-D
 
Και για τις προειδοποιήσεις θα μπορούσαμε να δοκιμάσουμε μια πρωτότυπη λύση. Να είναι υποχρεωμένος ο ίδιος ο «προειδοποιημένος» συντάκτης να προσθέτει στο τέλος του μηνύματός του:
Έχω ήδη πάρει μία προειδοποίηση από τους συντονιστές για το περιεχόμενο προηγούμενου μηνύματός μου.
Με γράμματα πλάγια, χρώματος Magenta και μεγέθους 1.

Και να το φέρει με καμάρι ή όπως οι έγκλειστοι στα στρατόπεδα των Ναζί (δεν θυμάμαι τι αντιπροσώπευε το φούξια).

Τους ομοφυλόφιλους, νομίζω. Με ένα ροζ τρίγωνο;
 
Προσωπικά, διαφωνώ με την ιδέα να συνδέονται οι προειδοποιήσεις με το προφίλ του μέλους, έστω και αν δεν υπάρχει αναδρομικότητα. Η προειδοποίηση αφορά το μήνυμα. Αν βέβαια το ίδιο μέλος μαζέψει πεντέξι, αλλάζει το πράγμα.

Έπειτα, δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να θεσπίσουμε όργανα και παραόργανα που θα προειδοποιούν και θα εξετάζουν εφέσεις κτλ. Η φακή τρώει το λάδι, έχουμε κι άλλες δουλειές να κάνουμε.
 
Με λίγα λόγια:
Υπάρχουν κάποιοι λίγοι κανόνες του φόρουμ και κάποιοι νόμοι της χώρας.

Ειλικρινής απορία: σε ποιες περιπτώσεις ασκείται λογοκρισία (ή μη λογοκρισία, αν προτιμάτε);
Διάβασα τα ΦΑΚ του φόρουμ, όπου γίνεται αναφορά σε μπινελίκια, προσβολές, ακραίες απόψεις. Υπάρχουν κι άλλοι λόγοι άσκησης λογοκρισίας, οι οποίοι ενδεχομένως να μην αναφέρονται;
 

nickel

Administrator
Staff member
Υπάρχουν κι άλλοι λόγοι άσκησης λογοκρισίας, οι οποίοι ενδεχομένως να μην αναφέρονται;
Οι «κανόνες» που περιέχει το FAQ είναι ελάχιστοι, για να μην κουράζουμε τον κόσμο. Βασικά θα θέλαμε να πρυτανεύει η λογική, μια κοινή λογική. Ωστόσο, κάποιες φορές (μια και το FAQ δεν μπορεί να προβλέπει κάθε περίπτωση και, αν την πρόβλεπε, ποιος θα το διάβαζε; ) η λογική ενός συντονιστή (γιατί και οι συντονιστές μπορεί να διαφωνήσουν μεταξύ τους) μπορεί να διαφέρει από τη λογική ενός χρήστη (ή και ολόκληρου του φόρουμ). Σε τέτοιες περιπτώσεις ενδέχεται να ασκηθεί «αυθαίρετη» λογοκρισία. Μπορεί, ας πούμε, να αφορά θέματα αισθητικής (π.χ. να ανεβάσει κάποιος βίντεο του Γονίδη στα «Καλύτερα μουσικά γιουτιουμπάκια» και να το μεταφέρω εγώ στα «Γιουτιουμπάκια για γέλια και για κλάματα» :) ).
Σε παρόμοιες περιπτώσεις, αν ο χρήστης και ο συντονιστής δεν μπορέσουν να τα βρουν, αλλά they agree to disagree, μπορεί στο μήνυμα να κολλάμε μια μικρή ρετσινιά. Δεν αποκλείω και χαριτωμένα σκιτσάκια.

 

nickel

Administrator
Staff member
Προ ημερών, μου άρεσε πολύ κάτι που έγραψε εδώ ένας φίλος και του το είπα ιδιωτικά (δεν είναι η πρώτη φορά, αλλά είναι πρόσφατο). Δεν μου αρέσουν τα +1 μηνύματα, αλλά μερικές φορές, πολλές φορές, θέλεις να ευχαριστήσεις κάποιον για τον κόπο που κατέβαλε για να γράψει κάτι εδώ, για να στύψει το μυαλό του, για να ψάξει, για να αντιγράψει ένα κείμενο, για να συγκεντρώσει στοιχεία, για να μοιραστεί τις πολύτιμες γνώσεις του, συχνά για να δώσει και σε άλλους αυτό που αποτελεί το συγκριτικό του πλεονέκτημα, και όλα αυτά τα όμορφα και εθελοντικά που γίνονται σε ένα φόρουμ και το κάνουν αυτό που είναι.

Έψαξα λοιπόν, αλλά δεν βρήκα δυνατότητα στο φόρουμ να πηγαίνεις να προσθέτεις ένα thumbs-up σε κάποιο μήνυμα. Οπότε σκέφτηκα μήπως, πριν σκεφτούμε σκιτσάκια για τις ανάγκες του συντονισμού, να φτιάξουμε σκιτσάκια για να πούμε ευχαριστώ, σαν αυτό εδώ.

Φοβήθηκα μετά ότι μερικοί θα σκεφτούν ότι το κάνουμε σχολειό, που περνάει η δασκάλα και βάζει παρόμοια αυτοκόλλητα στους πιο καλούς τους μαθητές. Και αφού έβγαλα δυο δόσεις σπυράκια και αφού σκέφτηκα ότι όλοι συμβάλλουν με τον τρόπο τους σ' ένα φόρουμ...

...για πρώτη και για τελευταία (;) φορά, το σηματάκι που ετοίμασα (μην πάει χαμένος κι ο δικός μου κόπος):

THUMBS UP, EVERYONE!

 

Attachments

  • thumbs-up.jpg
    thumbs-up.jpg
    58.4 KB · Views: 15,527

Zazula

Administrator
Staff member
Για το τελευταίο, υπάρχει στη vB το Reputation feature (http://www.vbulletin.com/docs/html/reputation), αλλά και το Thank-You add-on (http://www.vbulletin.org/forum/showthread.php?t=122944).

Αναφορικά με το αρχικό θέμα του παρόντος νήματος επιφυλάσσομαι να τοποθετηθώ αργότερα διότι τώρα βιώνω αφόρητη πίεση, λόγω φόρτου εργασίας, που μου στερεί τον απαιτούμενο προς τούτο χρόνο. :(
 

nickel

Administrator
Staff member
Για το τελευταίο, υπάρχει στη vB το Reputation feature (http://www.vbulletin.com/docs/html/reputation), αλλά και το Thank-You add-on (http://www.vbulletin.org/forum/showthread.php?t=122944).
Είχα ρωτήσει προ ημερών τον τεχνικό τι θα μπορούσα να κάνω με το θέμα και μου είπε: «Μα εσύ μου ζήτησες να τα αφαιρέσω για να μη γίνετε εκεί μέσα mutual admiration society». Δεν μου το είπε έτσι, αλλά θυμήθηκα ότι έτσι του το είχα πει εγώ, σε πιο νηφάλιες ημέρες.

Ζαζ, σε καταλαβαίνουμε. Εγώ αναλώνω τις δυνάμεις μου στην προσπάθεια να πείσω τον εαυτό μου να δουλέψει.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Είχα ρωτήσει προ ημερών τον τεχνικό τι θα μπορούσα να κάνω με το θέμα και μου είπε: «Μα εσύ μου ζήτησες να τα αφαιρέσω για να μη γίνετε εκεί μέσα mutual admiration society». Δεν μου το είπε έτσι, αλλά θυμήθηκα ότι έτσι του το είχα πει εγώ, σε πιο νηφάλιες ημέρες.
Είναι αλήθεια ότι το reputation χρησιμοποιείται συχνά σε κάποια φόρουμ ως μέσο αλληλογλειψίματος και καύσιμο ενός στείρου βεντετισμού. Δες όμως το, πολύ αγνότερο, Thank-you add-on κι ίσως εκεί βρεις τη χρυσή τομή που ζητάς.
 
Top