metafrasi banner

anchor store

Palavra

Mod Almighty
Staff member
In retail, an anchor store, draw tenant, anchor tenant, or key tenant is one of the larger stores in a shopping mall, usually a department store or a major retail chain.
http://en.wikipedia.org/wiki/Anchor_store

Κατάστημα-άγκυρα, λέει ο Χρυσοβιτσιώτης. Σκέφτομαι να γράψω κάτι σε «μεγάλο/σημαντικό κατάστημα», αλλά δεν ξέρω αν φαίνεται το νόημα του ΚΠ.
 

nickel

Administrator
Staff member
Κατάστημα-κράχτης ή κατάστημα-μαγνήτης, ας πούμε.
 

Severus

Active member
κατάστημα προσέλκυσης πελατών
"πόλος έλξης" πολυκαταστήματος
Διαβάζοντας την πτυχιακή εργασία Προώθηση και Προοπτικές Θεματικών Πολυχώρων Στην Ελλάδα Η Περίπτωση των Πολυκινηματογράφων προκύπτουν τα εξής:

Η λέξη Anchor σηµαίνει Άγκυρα. Στο λεξιλόγιο των εµπορικών – θεµατικών κέντρων
αναφέρεται στο είδος των καταστηµάτων που αποτελούν το καταναλωτικό κριτήριο
προσέλκυσης πελατών. ∆ηλαδή είναι ο βασικός πόλος έλξης ενός καταναλωτή για να
επισκεφτεί ένα συγκεκριµένο κέντρο.


Η έννοια της “ άγκυρας” ποικίλλει για κάθε χώρο. Έτσι, ενώ σε ένα θεµατικό πάρκο ο
κινηµατογράφος αποτελεί άγκυρα, σε ένα µεγάλο εµπορικό κέντρο δεν συµβαίνει το
ίδιο. Ο καταναλωτής που θα επισκεφτεί ένα Υπερπεριφερειακό εµπορικό κέντρο, µέσα
στο οποίο υπάρχουν 100 εµπορικά καταστήµατα, δεν θα το κάνει για τους
κινηµατογράφους που αυτό διαθέτει. Θα το επισκεφτεί για την εύκολη λύση που του
προσφέρεται, να ψωνίσει εύκολα, ευχάριστα και γρήγορα. Αυτό φαίνεται και από τα
ωράρια λειτουργίας των εµπορικών καταστηµάτων και των cinema, που δεν
συµπίπτουν. Όπως αναφέρουν ειδικοί του χώρου (Φώτης Γεωργόπουλος, Παράρτηµα), οι
εµπορικές καταναλωτικές αγορές σπάνια τέµνονται µε τον κινηµατογράφο. Σε αυτό
συνηγορεί και ο Χάρης Αντωνόπουλος (Περιοδικό Franchise Deal, 2003), αναφέροντας
ότι ο κινηµατογράφος, στις περιπτώσεις αµιγώς εµπορικών κέντρων, αποτελεί µια
κοντινή µορφή ψυχαγωγίας και ενασχόλησης και όχι την κύρια.
 

nickel

Administrator
Staff member
Ο καταναλωτής που θα επισκεφτεί ένα Υπερπεριφερειακό εµπορικό κέντρο, µέσα στο οποίο υπάρχουν 100 εµπορικά καταστήµατα, δεν θα το κάνει για τους κινηµατογράφους που αυτό διαθέτει.:

Υπάρχουν πάντα και οι εξαιρέσεις: εγώ.
 
Παλ, έπειτα από 4 χρόνια που κάνω μεταφράσεις (τα πάντα όμως, εσωτερικούς κανονισμούς, συμβάσεις και δε συμαζεύεται) για μια εταιρεία που διαχειρίζεται εμπορικό κέντρο στη Θεσσαλονίκη, θα σου πω ότι μου είχαν επιβάλει να μεταφράσω τα καταστήματα αυτά "άγκυρες". Παντού άγκυρες! Με πόνο ψυχής το έκανα :p Δες εδώ

Και από την πηγή εδώ
 

daeman

Administrator
Staff member
... θα σου πω ότι μου είχαν επιβάλει να μεταφράσω τα καταστήματα αυτά "άγκυρες". Παντού άγκυρες! Με πόνο ψυχής το έκανα :p

Μόνο με το βούρδουλα και με πόνο ψυχής, και το κρίμα στο λαιμό τους.
«Να σταματάτε δύο φορές με το φρένο την πόντιση της άγκυρας», μοιραίοι κι άβουλοι αντάμα, εργοδότες, τέτοιο «θάμα».

Όπως και το «cinema» αντί για σινεμά που γράφει στη διπλωματική παραπάνω
, ενώ το πόλος έλξης μού φαίνεται μια χαρά, ανάλογα με το ύφος πάντα.

Ο κράχτης είναι σταθερή αξία πάντως, είτε άνθρωπος* είτε κατάστημα.


* «Γουέλκαμ, γουί χαβ σουβλάκι, γκρικ σάλαντ, γκριν μπινς, ρουφ γκάρντεν, γκρικ ντάνσιζ, τσίκι τσίκι ντάνσι ντάνσι.» :p
 
Δεν ντρέπεστε να βάζετε φραγμούς στη δημιουργικότητα των ανθρώπων; Το anchor, άγκυρα; Μιλάμε για αχαλίνωτη φαντασία! :cool:
 

daeman

Administrator
Staff member
Δεν ντρέπεστε να βάζετε φραγμούς στη δημιουργικότητα των ανθρώπων; Το anchor, άγκυρα; Μιλάμε για αχαλίνωτη φαντασία! :cool:

Ναι, βέβαια, αχαλίνωτη. With a ball and chain*.

* Αυτό θα πει «αχαλίνωτη ερμηνεία»! :cool:
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Παντού άγκυρες!
Συγγνώμη που καθυστέρησα να απαντήσω, είχα ένα μίνι εγκεφαλικό :blink:

Εντωμεταξύ, δεν πατάω και σε εμπορικό που να με πληρώνεις, και δεν έχω και επιτόπια εικόνα... Έβαλα «πόλος έλξης», μου άρεσε :)
 

daeman

Administrator
Staff member
... Εντωμεταξύ, δεν πατάω και σε εμπορικό που να με πληρώνεις, και δεν έχω και επιτόπια εικόνα...

Εμ, χωρίς να πας σε mall, αμόλωτη, εύκολο είναι να ρίξεις άγκυρα;
Ενώ ο πόλος, όσο να 'ναι, έχει κάτι τραβηχτικό. Τα μεγάλα ζόρια είναι στο Πολ Μολ (ή στην περίπτωσή σου, στο Παλ Μολ). :-)
 
Συγγνώμη, που καθυστέρησα να απαντήσω, είχα ένα μίνι εγκεφαλικό :blink:

Εντωμεταξύ, δεν πατάω και σε εμπορικό που να με πληρώνεις, και δεν έχω και επιτόπια εικόνα... Έβαλα «πόλος έλξης», μου άρεσε :)

Χαχαχα, καλά έκανες!
 

nickel

Administrator
Staff member
Ευτυχώς, τη γλίτωσε ο βασικός παρουσιαστής στα τηλεοπτικά και δεν τον λέμε άγκυρα, απ' όσο ξέρω.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Δεν τον λέμε άγκυρμαν γιατί άντε να ξεχωρίσει στο ηχητικό από τον άκυρμαν...
 
Top