metafrasi banner

ping

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Someone has launched a denial of service attack on us. We are getting pinged over and over.

Πώς θα αποδώσω εδώ το pinged, αγαπητοί γνώστες της τεχνολογίας;
Παράκληση για μονολεκτική απόδοση, κι ας μην είναι τόσο ακριβής.
 
Το πρώτο που μου ήρθε (πιο "τίμιο" νομίζω) είναι "μας τσιγκλάνε", τα υπόλοιπα: (πιο κομψό) "μας κεντρίζουν" ή "μας παρενοχλούν". Δεν ξέρω βέβαια αν έχω πιάσει το στίγμα της πρότασης.
 
Μας έχουν τρελάνει στα ping ή στα πινγκ.

Αυτό το ping θαρρώ είναι και όνομα προγράμματος, οπότε μέσα είσαι να μην το μεταφράσεις.
 

nickel

Administrator
Staff member
Αυτό μου θύμισε τον τύπο που ξενύχτησε περιμένοντας να πέσει και η δεύτερη παντόφλα. Άμα σε τρελαίνουν στα πινγκ, μήπως πρέπει να απαντάς κι εσύ με πονγκ;

Πόσοι αναγνώστες / θεατές θα καταλάβουν τις επιθέσεις αυτές; Αν θες να το καταλάβει όλο αυτό ο μέσος αναγνώστης, θα πρέπει να πεις κάτι σαν «μας έχουν γονατίσει με απανωτές επιθέσεις». Βασικά, βάζεις ένα πρόγραμμα σε λούπα να ζητάει από τον συγκεκριμένο χώρο έτσι ώστε να δημιουργεί υπερφόρτωση και να μην επιτρέπει να εξυπηρετηθούν οι κανονικοί χρήστες.

(Μας έχουν γονατίσει, όχι «γονυπετήσει», όπως άκουσα ότι είπε ο πρόεδρος της FYROM: «Δεν θα γονυπετήσουν τη Μακεδονία».)
 
Εδώ πληρoφoρίες για το ping :
(Packet INternet Groper) An Internet utility used to determine whether a particular IP address is reachable online by sending out a packet and waiting for a response. Ping is used to test and debug a network as well as see if a user or server is online.
Συνημμένο ένα στιγμιότυπο από πινγκ που έκανα προς τη λεξιλογία.
Έχει επικρατήσει να χρησιμοποιείται αμετάφραστο. Απορώ μεν και εγώ για το τι θα καταλάβει το κοινό, αλλά δύσκολα θα δεχτώ ότι το μέσο κοινό στην αλλοδαπή είναι πιο ενημερωμένο και ότι θα αντιληφθεί αμέσως τι είναι ping.
Θα έλεγα "μας κάνουν/δεχόμαστε συνεχώς [εντολές/αιτήσεις] «πινγκ»" ή "δεχόμαστε επιθέσεις συνεχώς", κατά Νίκελ.
 

Attachments

  • ping-lex.jpg
    ping-lex.jpg
    32.8 KB · Views: 262

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Τώρα κατάλαβα τι ακριβώς κάνει το ping. Ευχαριστώ, Yiannis. Μέχρι τώρα το είχα χρησιμοποιήσει όταν μιλούσα στο τηλέφωνο με τεχνικούς της HOL ή παλιότερα των άλλων παρόχων που είχα.

Τελικά το άφησα αμετάφραστο, γιατί αν προσέξατε η πρόταση είναι, "Someone has launched an attack on us. We are getting pinged over and over". Οπότε δεν θα μπορούσα να αποδώσω το πρώτο σκέλος ως "δεχόμαστε επίθεση" και το δεύτερο πάλι "δεχόμαστε επίθεση".
 
Έστω και κατόπιν εορτής, η ψήφος μου πάει στο Μας έχουν τρελάνει στα ping του sarant.
:)
 
Top