ο Τάδε ελέγχεται οξυδερκής;

Στο βιβλίο Γεώργιος Β. Λεονταρίτης, Η Ελλάδα στον Πρώτο Παγκόσμιο Πόλεμο, 1917-1918 (ΜΙΕΤ, Αθήνα 2005, μετάφρ. Βασίλης Οικονομίδης, επιμ. Γιώργος Μ. Ανδρουλιδάκης, Άννα Μιχοπούλου), σελ. 20, διαβάζω το εξής:

Αν πράγματι το μέτρο της επιτυχίας για την εξωτερική πολιτική είναι αφενός το να πείθει την κοινή γνώμη και αφετέρου το να δικαιώνεται εκ του αποτελέσματος, τότε ο Βενιζέλος δεν ελέγχεται οξυδερκέστερος από τους περισσότερους σύγχρονούς του πολιτικούς ηγέτες που οδήγησαν τους λαούς τους στον πόλεμο.

Εμένα αυτό το "ελέγχεται οξυδερκέστερος" δεν μου κάθεται. Έχω την εντύπωση ότι το ρήμα ελέγχεται απαιτεί επίθετο με θετικό πρόσημο, σε αυτή τουλάχιστον τη σημασία/σύνταξη.

Εσείς, τι λέτε;

Υ.Γ.: Και κάτι τεχνικό. Δε γίνεται να μπορεί να φορμαριστεί ένας τίτλος ανάρτησης; Εγώ, π.χ., στον τίτλο ήθελα να βάλω με πλάγια τη λέξη "οξυδερκής", αλλά δε γινόταν.
 

nickel

Administrator
Staff member
Υ.Γ.: Και κάτι τεχνικό. Δε γίνεται να μπορεί να φορμαριστεί ένας τίτλος ανάρτησης; Εγώ, π.χ., στον τίτλο ήθελα να βάλω με πλάγια τη λέξη "οξυδερκής", αλλά δε γινόταν.
Όχι, απ' όσο ξέρω. Πρέπει να είναι διαφορετικός ο τρόπος που η βάση χειρίζεται τους τίτλους (για λόγους π.χ. ευρετηρίασης), οπότε δεν επιτρέπει κωδικούς μορφοποίησης.
 
Κώστα, μήπως έχεις κάνει λάθος από αβλεψία στην τρίτη παράγραφο; Μήπως δηλαδή θες να πεις ότι το ελέγχεται θέλει επίθετο με αρνητικό πρόσημο; Θα συμφωνούσα. Και θα έβαζα άλλο ρήμα.
 
Ναι, sarant, πρόκειται για αβλεψία, ευχαριστώ. Εννοούσα "αρνητικό πρόσημο". Οπότε, συμφωνούμε.
 
Παρομοίως, και μάλιστα σε σχέση με αυτό που λέει στο συναφές νήμα ο Dr Moshe
Δεν απαιτείται άλλο μόριο, όπως το ως, διότι το ρ. ἐλέγχομαι μπορεί εν τοιαύτη περιπτώσει να θεωρηθεί ισοδύναμο άλλων συνδετικών σχημάτων (π.χ. χαρακτηρίζεται / θεωρείται / ελέγχεται ανακριβής)
, φαντάζομαι ότι ακριβώς εννοεί μόνο με αρνητικής σημασίας επίθετο, αφού ελέγχεται (με σημασία "χαρακτηρίζεται", "θεωρείται") κἀποιος για αρνητική ιδιότητα και, επί επιχειρημάτων, αναιρείται δια συλλογισμού, αποδεικνύεται λανθασμένο.
Το ζουμί, ελέγχεται το "ελέγχεται" (και μάλιστα ούτε με "ως") για σημερινή χρήση.
 
Top