metafrasi banner

bio break

bernardina

Moderator
bio break
n. Neo-geek terminology for visiting the bathroom, especially when interrupting a meeting/gathering/workflow.
v. performing bodily functions
Where's Jones? I need him in here now!
Oh, he's on bio break, but I'll send him right in.
 

SBE

¥
Το κάλεσμα της φύσης έγινε κάλεσμα της βιολογίας, δηλαδή.
Μα πόσο πιο μοντέρνα, όσο πιο μοντέρνα...

ΥΓ Αν το έβλεπα χωρίς εξήγηση θα νόμιζα ότι έχει πάει να καταναλώσει βιολογικά προϊόντα.
 

bernardina

Moderator
Επειδή το κείμενο που το βρήκα είχε σχέση με επιχειρήσεις, αρχικά νόμιζα πως το στέλεχος είχε κάνει διάλειμμα από τη δουλειά του για να ελέγξει βιογραφικά υποψηφίων! :laugh:
Ευτυχώς με έσωσε η διαίσθησή μου. :scared:
 

nickel

Administrator
Staff member
Οπότε στο εξής να προσέχουμε όταν γράφουμε για «βιολογικό διάλειμμα», π.χ.

ΑΔΙΚΗΣΑ την αλήθεια όμως. Γιατί λίγο πιο κάτω, στους συνοικιακούς δρόμους της πόλης, σε απόμερα στέκια, τσιπουράδικα, καφετέριες και ταβερνάκια, υπήρχαν άλλοι τόσοι, που δεν γιόρταζαν καμιά επανάσταση, απλώς απολάμβαναν για λίγο τον ήλιο, σε ένα βιολογικό διάλειμμα από την πίεση που φέρνουν τα προβλήματα και οι σκοτούρες των υπόλοιπων ημερών της εβδομάδος.

http://www.eleftheria.gr/index.asp?cat=30&aid=68404

Ακούγεται βέβαια σαν βιολογικό διάλυμα... :-)
 

SBE

¥
Ο καθένας με τα ακούσματά του. Εγώ σκέφτηκα αρχικά τα προβιοτικά προίόντα, μετά τη βιολογική καλλιέργεια (για να ταιριάζει το "πάει για βρούβες").
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Να βάλουμε εδώ και το «τσις στοπ» που ζητάμε ευγενικά από τους οδηγούς των πούλμαν μετά από πολύωρη, αδιάκοπη οδήγηση; Αντιστοίχου ρέτζιστερ δεν είναι;
 

bernardina

Moderator
Να βάλουμε εδώ και το «τσις στοπ» που ζητάμε ευγενικά από τους οδηγούς των πούλμαν μετά από πολύωρη, αδιάκοπη οδήγηση;
Να το βάλουμε, αλλά μόνο αν διαθέτουμε παπιέ ντε ποπό. :whistle: :p
 

Zazula

Administrator
Staff member
Να βάλουμε εδώ και το «τσις στοπ» που ζητάμε ευγενικά από τους οδηγούς των πούλμαν μετά από πολύωρη, αδιάκοπη οδήγηση;
Λογικά σήμερα όλοι θα ζητάγανε «πιτ στοπ», Δόκτωρ! :laugh:
 

daeman

Administrator
Staff member
Το κάλεσμα της φύσης έγινε κάλεσμα της βιολογίας, δηλαδή.
Μα πόσο πιο μοντέρνα, όσο πιο μοντέρνα...

ΥΓ Αν το έβλεπα χωρίς εξήγηση θα νόμιζα ότι έχει πάει να καταναλώσει βιολογικά προϊόντα.

Εμένα το bio break μου θυμίζει το biodegradation, τη βιοδιάσπαση. Έκαστος με τους συνειρμούς του.

Πάντως έχουμε από παλιά κατάλληλη φράση, χωρίς αμερικανιές και νιουσπικιές:

Φυσική / σωματική ανάγκη, για τις φυσιολογικές λειτουργίες της ούρησης ή της αφόδευσης. 2. (οικ.) ούρηση ή αφόδευση: Kάνω την ~ μου.

Σωματική ανάγκη - Δ. Σαββόπουλος


Μας σφίγγει μια σωματική ανάγκη, δεν παίρνει αναβολή...
Έγινε ειρήνη για λόγους ανωτέρας βίας

He went
for number one: προς νερού του
for number two: προς χοντρού του

Επειδή το κείμενο που το βρήκα είχε σχέση με επιχειρήσεις, αρχικά νόμιζα πως το στέλεχος είχε κάνει διάλειμμα από τη δουλειά του για να ελέγξει βιογραφικά υποψηφίων! :laugh:
...
Το στέλεχος έκανε διάλειμμα για να ελέγξει το στέλεχός του. :whistle: Και να το ανακουφίσει.
 
Top