metafrasi banner

at the edge of one's seat

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Fig. [of a member of an audience] closely following the action and excitement of a performance. We sat on the edge of our seats during the entire play.

Έχουμε ανάλογο ιδιωματισμό; Τα "κάθομαι σε αναμμένα κάρβουνα" σημαίνει ανυπομονώ ή ανησυχώ για την εξέλιξη μιας κατάστασης, και δεν νομίζω να ταιριάζει στο κόντεξτ μιας ταινίας γεμάτης σασπένς.
 
Όπως είπε ο Δρας και συμπληρώνω: Μασάω τα νύχια μου (από την αγωνία)

Παρακολουθώ με ανοιχτό το στόμα (από την έκπληξη και την απίστευτη πλοκή συνήθως)
 

Zazula

Administrator
Staff member
Σκέφτηκα τα νύχια κι εγώ, αλλά ίσως προσωπικά να επέλεγα κάτι με το καθηλώνω / καθηλωμένος.
 

nickel

Administrator
Staff member
Ίσως και «σαν υπνωτισμένος», αλλά μ' αρέσουν περισσότερο τα καθηλωμένος και μασώντας τα νύχια μου.
 
Το "καθηλωμένος" είναι πολύ καλή λύση. Από τα υπόλοιπα, θα προτιμούσα το "με κομμένη την ανάσα".
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Και «στην τσίτα», αν ταιριάζει στο ύφος.

1. (προφ.) σε εκφράσεις, (είμαι) στην ~, βρίσκομαι σε κατάσταση διαρκούς έντασης, εγρήγορσης, ετοιμότητας για δράση. έχω κπ. στην ~, τον υποχρεώνω να βρίσκεται σε κατάσταση διαρκούς έντασης, εγρήγορσης, ετοιμότητας για δράση: Tο αφεντικό τούς έχει όλους στην ~.
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Breathless - Jerry Lee Lewis


Breathtaking. Ειρήνη, κοίτα και στο #6.
Δεν τρέχει τίποτα, βέβαια· όλοι την πατάμε έτσι καμιά φορά: διαβάζοντας, αστράφτει ξαφνικά ο γλόμπος και ποστάρουμε, σπεύδοντας να βοηθήσουμε όλο χαρά που μας ήρθε η έμπνευση, χωρίς να συνειδητοποιήσουμε ότι αυτή την έμπνευση μπορεί να την πήρε το μάτι μας κάπου παραπάνω σ' αυτή τη σελίδα, αλλά δεν το κατέγραψε έγκαιρα ο νους μας. :) Τουλάχιστον εγώ έτσι την πατάω. Στο κάτω κάτω της γραφής, το πολύ πολύ να ταλαιπωρήσουμε μερικά ηλεκτρόνια παραπάνω.

Πρέθλες. Π... π... πρέσιας! :D
 
Ότι την πάτησα την πάτησα και χίλια συγνώμη αλλά ο λόγος είναι χειρότερος: πήδηξα το #6 τελείως όταν διάβασα το νήμα.
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Μα έγραψα ολόκληρο λογύδριο ακριβώς για να μη νιώσεις άσχημα και ζητήσεις συγγνώμη, Ειρήνη, κι εσύ μου το πηδάς; :D
 
Τώρα με βάζεις σε φαύλο κύκλο ενοχής! Τα παράπονα στους γονέους αλλά όταν κάνω λάθος και μάλιστα τέτοιου είδους τσουπ! βγάζει κόκκινη κάρτα το ενοχικό σύνδρομο. Και τώρα νιώθω ενοχές που σε έκανα να αισθανθείς άσχημα! Σόρυ δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου. Και δεν το πήδηξα το δικό σου, έχει το Breathless! :D
 
Top