Trados menu disappears (Workbench)

Είναι ένα φαινόμενο που παρουσιάζεται συχνά στο Workbench. Ξαφνικά, εξαφανίζονται οι καρτέλες του μενού. Η λύση είναι πολύ απλή: Φέρνετε στο προσκήνιο το Workbench και πατάτε Alt, οπότε εμφανίζεται πάλι το πλήρες μενού.
Ίσως φαίνεται απλό (για να μην πω απλοϊκό) το πρόβλημα (όπως και η λύση του), αλλά είναι πολύ συχνό και, επιπλέον, υπάρχει πολύς κόσμος που πανικοβάλλεται μόλις του προκύψει, χωρίς να ξέρει τι να κάνει.
 
Όχι, όχι, δεν είναι το καπάκι! :D
(Απλώς με είχαν ρωτήσει παλιότερα, και μου εμφανίστηκε ξανά τώρα.)
 
Το καπάκι σίγουρα ΔΕΝ είναι...εγώ αναφερόμουν στο πανθηράκι! Το καπάκι είναι ο γκουρού του τράντος!
 
Ούτε στο πανθηράκι ούτε στο... καγκουρού του Τράντος αναφερόμουν. :)
 
Δε μου λες, πιδί μ', τι γίνεται στην περίπτωση που η μπάρα του τράντος πάει περίπατο επειδή ενώ έχεις πατήσει Alt+1 και έχει ανοίξει η υποσημείωση, πατάς ξανά Alt+1; (Μην το δοκιμάσετε! Σας διαβεβαιώνω, έτσι γίνεται αν πατήσετε Alt+1 δύο φορές!)
 
Baltar, πρέπει να περιμένεις το Τράντος να κλείσει το πλαίσιο. Αν το κάνεις μόνος σου, μπορεί να τα καταστρέψεις όλα.
 
Δε μου λες, πιδί μ', τι γίνεται στην περίπτωση που η μπάρα του τράντος πάει περίπατο επειδή ενώ έχεις πατήσει Alt+1 και έχει ανοίξει η υποσημείωση, πατάς ξανά Alt+1; (Μην το δοκιμάσετε! Σας διαβεβαιώνω, έτσι γίνεται αν πατήσετε Alt+1 δύο φορές!)

Επειδή εγώ την έχω κάνει τη βλακεία και παιδεύτηκα πολύ να επαναφέρω την μπάρα:
Κάποιες λύσεις αναφέρονται εδώ.
Ωστόσο σε μένα δεν λειτούργησαν παρά μόνο μετά και από τα εξής:
πήγα στα Εργαλεία >Πρότυπα και πρόσθετα >Οργάνωση>Γραμμές εργαλείων και αντέγραψα το TW4Win στο καθολικό πρότυπο Normal.dot.
Μετά η μπάρα εμφανίστηκε κανονικά.
 
A, τώρα κατάλαβα. Επειδή ο τίτλος του θέματος είναι για τη μπάρα του μενού στο Workbench (και όχι στο Word), αναφερόμουν αποκλειστικά στο Workbench.
 
Είναι ένα φαινόμενο που παρουσιάζεται συχνά στο Workbench. Ξαφνικά, εξαφανίζονται οι καρτέλες του μενού. Η λύση είναι πολύ απλή: Φέρνετε στο προσκήνιο το Workbench και πατάτε Alt, οπότε εμφανίζεται πάλι το πλήρες μενού.
Το Alt λειτουργεί και στην περίπτωση που δουλεύεις σε Helium, καθώς το Workbench που ανοίγει αυτόματα μέσω του Helium δεν έχει μπάρα μενού by default. (It's not a bug, it's a feature. :))
 
Last edited:
Top